ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2016 р.м.ОдесаСправа № 766/10242/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Прохоренко В.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 04 жовтня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
06.09.2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки УМВС України в Херсонській області №374 від 19.08.2016 року про грошове забезпечення з 01.01.2016 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки УМВС України в Херсонській області №374 від 19.08.2016 року про грошове забезпечення з 01.01.2016 року; зобов'язати відповідача сплатити позивачу різницю в пенсії за минулий час з 01.01.2016 року по час винесення рішення по справі; звернути до негайного виконання постанову у частині стягнення різниці в пенсії за минулий час з 01.01.2016 року по винесення рішення по справі.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 04.10.2016 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.
17.10.2016 року, не погоджуючись з постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 04.10.2016 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало апеляційну скаргу на вказану постанову суду.
В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області посилається на те, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. В свою чергу, Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів стосовно зміни розміру грошового забезпечення. З огляду на зазначене, апелянт вважає, що у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії.
Таким чином, на думку Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим апелянтом ставиться питання про скасування постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 04.10.2016 року та ухвалення нової постанови, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
З матеріалів справи вбачається, що з 23.01.2010 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII.
19.08.2016 року УМВС України в Херсонській області видало довідку №374 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2016 року (а.с. 20).
23.08.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок його пенсії у відповідності до довідки УМВС України в Херсонській області №374 від 19.08.2016 року (а.с. 15).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 05.09.2016 року № 108/к-99-1 було відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії (а.с.21).
В подальшому зазначена відмова була оскаржено ОСОБА_2 до Херсонського міського суду Херсонської області.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, виходив з того, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протиправно відмовило у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення.
Колегія судів апеляційної інстанції погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на призначення пенсії за вислугою років регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХП з послідуючими змінами та доповненнями.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на час виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2016 року по справі №821/484/16 зобов'язано Голову ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області Гороховських Ю.Ю. виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.
На виконання зазначеної постанови, УМВС України в Херсонській області видало довідку №374 від 19.08.2016 року про розмір грошового забезпечнння ОСОБА_2 станом на 01.01.2016 року складає: посадовий оклад - 2700грн.; оклад за спеціальним званням - 1600 грн.; надбавка за вислугу років - 40% - 1720грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 100%-6020грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15%-405грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність-50%-1350грн.; надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 50%-1350грн.; премія - 100% - 3169,25грн.
23.08.2016 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок його пенсії у відповідності до довідки УМВС України в Херсонській області №374 від 19.08.2016 року.
Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 05.09.2016 року № 108/к-99-1 було відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії. У своєму рішенні відповідач послався на Постанову КМУ №45 від 13.02.2008р. (із змінами), якою встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В цьому порядку визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію.
Разом з тим, відповідно до п.2 ч. 1 с. 1 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII внесено зміни до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до яких, після частини другої доповнено статтю новою частиною такого змісту:"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських". Зазначені зміни набрали законної сили 29.12.2015 року.
З огляду на зазначене, колегія суддів доходить висновку, що право позивача на перерахунок пенсії, як особі з числа начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), що одержує пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
При цьому, колегія суддів зазначає, що грошове забезпечення поліцейських затверджено Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 року та на виконання вказаної Постанови позивачу видана довідка УМВС України в Херсонській області №374 від 19.08.2016 року.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зважаючи на зазначене, колегія суддів доходить висновку про задоволення позовних вимог про перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки УМВС України в Херсонській області №374 від 19.08.2016 року про грошове забезпечення, починаючи з 01.01.2016 року, з огляду на наступне.
Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 року про порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що на підставі рішення про зміну розміру грошового забезпечення, МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2016 року по справі №821/484/16 визнано протиправною бездіяльність Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області ОСОБА_3 щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_2 та не надання нової довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для подальшого перерахунку пенсії.
Таким чином, в даному випадку з вини ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області позивачу видано довідку для перерахунку пенсії лише у серпні 2016 року, а тмоу в даному випадку наявні підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії саме з дати виникнення права на такий перерахунок без обмеження строком.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи, правильно по суті вирішено справу, та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відповідно до ст.200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 184, 185, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 04 жовтня 2016 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.В. Бойко
Суддя: Т.М. Танасогло
Суддя: О.В. Яковлєв