Постанова № 63329218, 09.12.2016, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
09.12.2016
Номер справи
640/17670/16-а
Номер документу
63329218
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 640/17670/16-а

н/п 2-а/640/423/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2016 Суддя Київського районного суду м. Харкова Ніколаєнко І.В., розглянув адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій у відмові перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до суду з позовом, яким просить визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 352 від 08.11.2016 р. щодо відмови в проведенні перерахунку розміру пенсії за вислугу років. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Національної академії прокуратури України №18-304 від 21.10.2016 року відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12 липня 2001 року (№2663-ІІІ), виходячи з розрахунку 90 відсотків від місячного заробітку станом на 01 грудня 2015 року, що становить 27572,36 грн. відповідної посади працівника Національної академії прокуратури України ректора-начальника управління, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що працював на посаді ректора - начальника управління Інституту підвищення кваліфікації Генеральної прокуратури України. Перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та з 01 березня 2008 року управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова йому призначена пенсія за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку.

02.11.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» відповідно до постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 р., якою підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури, та довідки Національної академії прокуратури України № 18-304 від 21.10.2016 року. Рішенням управління ПФУ в Київському районі м. Харкова від 08.11.2016 року № 352 йому відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. про скасування норм щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії працівників з 01.06.2015 р.

Позивач вважає дії органів Пенсійного Фонду неправомірними у зв'язку з відсутністю підстав для відмови у перерахунку пенсії, оскільки на час призначення пенсії вимоги ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) щодо питань пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури встановлювали, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, і, відповідно, до ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані, а тому норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року про скасування норм щодо пенсійного забезпечення для прокурорський працівників з 01.06.2015 року не можуть бути застосовані до пенсії, яка призначена у 2008 році.

Відповідач, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, надав до суду заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що вимоги ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у частині права працівників прокуратури на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників, втратили чинність на підставі Закону України №76 від 28.12.2014 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів», і зараз викладена у новій редакції, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлюється, що з 01.06.2015року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Також посилається на те, що Законом України від 24.12.2015 року № 911 внесені зміни до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740грн.

Згідно зі ст. 183-2 КАС України даний позов підлягає розгляду та вирішенню у порядку скороченого провадження. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Харківського окружного адміністративного суду від 26.09.2008 року, справа № 2а-6348/08, позивачу призначено пенсію відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги, починаючи з 22.01.2008 року. Вказаною постановою зобовязано управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова збільшити пенсію ОСОБА_1 на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється, відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2011 р., справа № 2а-6348/08, розяснено постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2008 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про зобовязання вчинити певні дії. Розяснено, що нарахування пенсії ОСОБА_1 проводити з розрахунку страхового стажу, який складає 50 років 11 місяців 25 днів станом на 22.01.2008 року.

У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 02.11.2016 року звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії відповідно довідки Національної академії прокуратури України № 18-304 від 21.10.2016 року.

Рішенням управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова від 08.11.2016 року № 352 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VII від 02.03.2015року у зв'язку із скасуванням з 01.06.2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне грошове утримання призначаються (перераховуються) відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Пенсійне забезпечення прокурорів та слідчих на час звернення позивача за призначенням пенсії, тобто станом на 22.01.2008 р., здійснювалось відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача). На підставі цієї статті працівникам, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури становить не менше 10 років, після досягнення чоловіками 55 років при страховому стажі 25 років і більше, а жінками - 50 років при страховому стажі 20 років і більше, пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.

Згідно ч. 12 ст. 50-1 «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача), обчислення пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст. 50-1 «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. (в редакції чинній, на час призначення пенсії позивача) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із ч.1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а1 дійшов правового висновку, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 21З-VІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є чч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 2 13-VІІІ від 02.03.2015 р. не зазнали.

Дія положень Закону України від 24.12.2015 року № 911, на які посилається відповідач, щодо визначення максимального розміру пенсії, застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Отже, положення цього ж Закону щодо тимчасового, з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року обмеження максимального розміру пенсії у сумі 10740 грн. не можуть застосовуватись до пенсії позивача, призначеної у 2008 році і законних підстав для обмеження розміру пенсії позивача не має.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідностіКонституціїта у всіх необхідних випадках застосовуватиКонституцію, як акт прямої дії.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставіКонституції України, гарантується.

Таким чином, суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Пенсія позивачу призначена відповідно до постанови Харківського окружного адміністративного суду від 26.09.2008 року, справа № 2а-6348/08, позивачу призначено пенсію відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги, починаючи з 22.01.2008 року. Вказаною постановою зобовязано управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова збільшити пенсію ОСОБА_1 на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється, відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

У звязку з чим, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині здійснення перерахунку розміру пенсії позивача та визнання рішення відповідача протиправним, та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок розміру пенсії за вислугу років на підставі довідки Національної академії прокуратури України № 18-304 від 21.10.2016 року відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги, починаючи з 22.01.2008 року, та збільшити пенсію ОСОБА_1 на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється, відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно якою за кожний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Згідно ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Як встановлено з матеріалів справи, із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до довідки Національної академії прокуратури України № 18-304 від 21.10.2016 року, ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова 02.11.2016 р.

Таким чином, перерахунок пенсії позивача за зазначеною довідкою необхідно провести з 01.11.2016 р.

В частині вимог позивача про перерахунок пенсії виходячи з розрахунку 90 відсотків від місячного заробітку починаючи з 01 січня 2016 року необхідно відмовити, з огляду на те, що доводи позивача в цій часині не знайшли підтвердження в ході розгляду справи.

Відповідно до ст. 94 КАС України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які повязані з оплатою судового збору.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 8, 159-163, 167, 183-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова задовольнити частково.

Визнати незаконним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова № 352 від 08.11.2016 р. щодо відмови в проведенні ОСОБА_1 перерахунку розміру пенсії за вислугу років.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Національної академії прокуратури України №18-304 від 21.10.2016 року відповідно до ч. 4 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги, збільшити пенсію на один відсоток місячного заробітку з якого вона обчислюється за кожний рік страхового стажу понад 25 років, відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», починаючи з 01 листопада 2016 року без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя І.В. Ніколаєнко