УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2016 р. Справа № 876/7307/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Ліщинського А.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедової А.О.,
за участі представника відповідача: Крючкова В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16.08.2016р. по справі № 803/1031/16 за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Державного підприємства "Колківське лісове господарство", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державна екологічна інспекція у Вінницькій області про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
08 липня 2016 року Державна фінансова інспекція у Волинській області звернулася в суд з позовною заявою до Державного підприємства "Колківське лісове господарство" про стягнення коштів у розмірі 561 576 грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16.08.2016р. по справі № 803/1031/16 у задоволенні позовних вимог Державної фінансової інспекції у Волинській області відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Державна фінансова інспекція у Волинській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задовольнити позовні вимоги.
В обгрунтування апеляційної скарги, зокрема, вказує на те, що в акті обстеження лісових масивів ДП «Колківське ЛГ» від 04.09.2014 року, підписаного відповідною комісією, проведено натурне обстеження лісової дороги, яка проходить через заказник місцевого значення «Осницький» та має стратегічне значення для підприємства.
Разом з тим, до ревізії не надані та відсутні будь-які розпорядчі документи органів державної влади щодо створення вищевказаної комісії, правомірність та повноваження якої не були дослідженні.
Апелянт вважає, що ДП «Колківське лісове господарство» було протиправно проведено господарську рубку дерев, пов'язану з проведенням у лісовому господарстві розширення лісової смуги.
Відповідач - ДП «Колківське лісове господарство» в запереченні на апеляційну скаргу вважає оскаржувану постанову суду законною та просить залишити її без змін.
В судовому засіданні представник відповідача заперечив проти вимог апеляційної скарги, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Апелянт та третя особа, будучи повідомленими про час та місце розгляду справи, явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності, згідно ч.4 статті 196 КАС України.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, в період з 05.08.2015 року по 30.10.2015 року на підставі направлень на проведення ревізії від 04.08.2015 року № 49, від 06.08.2015 року № 50, від 11.09.2015 року № 58, посадовими особами Ківерцівської МДФІ у Волинській області проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Колківське лісове господарство» за період з 01.07.2011 року по 01.10.2015 року.
В ході проведеної ревізії фінансовою інспекцією встановлено порушення ДП «Колківське лісове господарство» вимог частини 1 статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», пункту 3.1 Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Осницький» Волинської області, а саме: відповідачем здійснено іншу рубку пов'язану з веденням лісового господарства (розширення лісової дороги) площею 1,9 га у виділах 29, 30, 31, 38 Осницького лісництва. Відповідно до матеріально-грошової оцінки лісосіки від 13.08.2014 року № 1659 та відомостей переліку дерев, зрізано 403 дерева. Для обрахунку шкоди завданої внаслідок порушення природоохоронного законодавства на адресу територіальних органів Державної екологічної інспекції України направлено відповідні матеріали, якими проведено розрахунок та встановлено розмір шкоди заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, який становить 561 576,00 грн.
ДФІ у Волинській області вважає, що оскільки розширення лісової дороги було обумовлене відсутністю доступу до лісового масиву, який знаходиться за межами заказника, у ДП «Колківське лісове господарство» не було правових підстав для здійснення таких робіт і проведення вирубки лісу з такою метою, що викладено у акті № 720-14/05 від 30.10.2015 року.
В подальшому, 10.12.2015 року Ківерцівською МДФІ у Волинській області винесено лист-вимогу № 720-14/364 «Про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності ДП «Колківське лісове господарство»», якою зобов'язано відповідача вжити заходів щодо усунення виявлених порушень, зокрема, щодо забезпечення відшкодування шкоди заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду у розмірі 561 576,00 грн.
Як підтверджується матеріалами справи, ландшафтний заказник місцевого значення «Осницький» (далі - заказник) створений рішенням Волинської обласної ради від 30.05.2000 року № 12/3 та реорганізований рішенням від 27.12.2006 року № 7/29 з метою збереження низькобонітетного заболоченого соснового насадження.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, землі лісового фонду, які перебувають у користуванні ДП «Колківське лісове господарство» в кількості 1400,2 га, включено до території ландшафтного заказника місцевого значення «Осницький».
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до акту обстеження лісових масивів ДП «Колківське лісове господарство» від 04.09.2014 року комісією у складі: заступника начальника відділу комплексного управління біоресурсів та природно-заповідної справи Управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА ОСОБА_2, завідувача сектору з питань надзвичайних ситуацій мобільної режимно-секретної та оборонної роботи апарату Маневицької РДА Волинської області ОСОБА_3, начальника відділу охорони і захисту лісу та мисливського господарства Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_4, в.о. головного лісничого ДП «Колківське лісове господарство» ОСОБА_5, інженера лісового господарства ОСОБА_6, лісничого Осницького лісництва ОСОБА_7, голови Великоосницької сільської ради ОСОБА_8, депутата Маневицької районної ради ОСОБА_9, проведено обстеження лісового масиву на території Осницького лісництва (ландшафтний заказник місцевого значення «Осницький») на предмет виділення лімітів (розширення лісової дороги та її поточний ремонт) на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. При натурному обстеженні встановлено, що через заказник місцевого значення «Осницький» проходить лісова дорога, яка має стратегічне значення для підприємства та яка втратила свої технічні властивості через підтоплення, що унеможливлює доступ до лісового масиву площею 1101 га, який знаходиться за межами заказника. При такому стані дороги підприємство немає змоги проводити комплекс протипожежних заходів, в тому числі гасіння лісових пожеж, охорони лісу від самовільних рубок, захист насаджень від хвороб та шкідників, проведення лісогосподарських заходів. Іншого сполучення з цим масивом не існує.
Колегія суддів вважає таким, що не заслуговує на увагу посилання апелянта про відсутність будь-яких розпорядчих документів щодо створення вищевказаної комісії, оскільки з вказаного акту вбачається, що до складу комісії входили представники природоохоронних органів, органів державної влади та місцевого самоврядування.
Крім цього, законодавство України не містить конкретних вимог щодо персонального складу та порядку утворення комсій для проведення такого огляду.
На підставі наведеного, комісія дійшла висновку про необхідність проведення поточного ремонту даної лісової дороги, для проведення якого необхідно провести іншу рубку, пов'язану з веденням лісового господарства, а саме розширення дороги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 09.09.2014 року Управлінням екології та природних ресурсів Волинської ОДА затверджено Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Осницький». Згідно пункту 3.4 вказаного Положення, забезпечення режиму охорони території земельних ділянок у межах заказника здійснюється землекористувачем.
Також, 09.09.2014 року Управлінням екології та природних ресурсів видано ДП «Колківське лісове господарство» охоронне зобов'язання, яким підприємству передано під охорону та дотримання встановленого режиму Ландшафтний заказник місцевого значення «Осницький».
В подальшому, 25.09.2014 року Маневицькою райдержадміністрацією погоджено ДП «Колківське ЛГ» відновлення дороги в межах ландшафтного заказника.
Поруч із цим, 28.10.2014 року Управлінням екології та природних ресурсів Волинської ОДА затверджено ліміт № 1 використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення Волинської області на 2014 рік для проведення інших рубок, пов'язаних із веденням лісового господарства (розширення лісової дороги) у кварталі 31 Осницького лісництва ДП «Колківське лісове господарство» масою 122/1,9 м.куб/га та ремонту дороги у кварталі 31 Осницького лісництва протяжністю 2 км.
Відтак, на підставі зазначеного ліміту, Великоосницькою сільською радою Маневицького району Волинської області надано дозвіл ДП «Колківське лісове господарство» на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення Волинської області на 2014 рік, а саме: на інші рубки, пов'язані із веденням лісового господарства (розширення лісової дороги) та ремонт (відновлення) лісової дороги у кварталі 31 Осницького лісництва ДП «Колківське лісове господарство» масою 122/1,9 м.куб/га, протяжністю 2 км. Вказаний дозвіл дійсний до 31.12.2014 року.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до робочого проекту поточного ремонту автомобільної дороги лісогосподарського призначення в Осницькому лісництві ДП «Колківське ЛГ», складеного ДП «Укрдіпродор», за результатами вишукувань по трасі дороги виявлено наступні типи місцевості за характером і ступенем зволоження: 1-й - сухі місця, де поверхневий стік забезпечений і грунтові води не впливають на зволоження верхнього шару ґрунту, 2-й вологі ділянки з надлишковим зволоженням в окремі періоди року, де поверхневий стік не забезпечений і грунтові води впливають на зволоження верхнього шару ґрунту. Основні параметри дороги приймаються відповідно до ВСН 7-82 для дороги ІІ типу: ширина земляного полотна - 8, 0 м, ухили укосів земляного полотна - 1,5. земляне полотно запроектоване з урахуванням кліматичних, грунтово-геологічних умов траси в Р. 1. дорожньо-кліматичній зоні згідно з вимогами СНиП 2.05..07-91 і рекомендацій «Інструкції по проектуванню лісогосподарських автомобільних доріг» ВСН 7-82.
Положення ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», закріплюють, що на території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник. Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог охорони навколишнього природного середовища. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
З врахуванням наведеного, колегія суддів апеляційного суду вважає правильним висновок суду першої інстанції, що оскільки ДП «Колківське ЛГ» зобов'язане забезпечувати режим охорони і збереження заповідника «Осницький» та зважаючи на встановлену комісією під час обстеження лісових масивів відсутність змоги у підприємства здійснювати лісогосподарські заходи, в тому вислі протипожежні, то у діях ДП «Колківське ЛГ» відсутнє порушення вимог Положення про ландшафтний заповідник «Осницький» та ч. 1. ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Колегія суддів апеляційного суду погоджується із судом першої інстанції та вважає необгрунтованими доводи апелянта про проведення ДП «Колківське ЛГ» розширення дороги лише з метою доступу до лісового масиву площею 1101 га, який знаходиться за межами заповідника, оскільки згідно акту обстеження лісових масивів від 04.09.2014 року дорога втратила технічні властивості через підтоплення, що унеможливлює доступ до лісового масиву та при такому стані дороги підприємство не має змоги проводити комплекс протипожежних заходів, в тому числі гасіння лісових пожеж, охорони лісу від самовільних рубок, захист насаджень від хвороб та шкідників, проведення лісогосподарських заходів. Наведене свідчить про те, що незадовільний стан дороги унеможливлював здійснення відповідачем лісогосподарських заходів як на території заповідника, так і лісового масиву.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду вважає, що оскільки позивачем не доведено протиправного нанесення ДП «Колківське лісове господарство» шкоди, відтак суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Волинській області слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160 ч.3, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
У ХВ А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16.08.2016р. по справі № 803/1031/16 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
А.М.Ліщинський
Повний текст ухвали виготовлений 08.12.2016 року.