Справа № 740/4352/16-а
Провадження № 2-а/740/164/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2016 року м.Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Пантелієнко В.Г., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Ніжинського обєднаного управління Пенсійного фонду України, у якому просила визнати неправомірними дії відповідача, що виразилися у відмові здійснити їй перерахунок пенсії та зобов'язати Ніжинське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок призначеної пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% заробітної плати, починаючи з 01.05.2016 року у звязку зі збільшенням окладу працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за її останнім місцем роботи на державній службі відповідно до постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році». Також просила стягнути з відповідача сплачену нею суму судового збору.
Відповідач у запереченнях вимог позивача не визнав і просив у їх задоволенні відмовити, посилаючись на те, що відповідно до діючого законодавства перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений.
Дослідивши письмові докази, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується відповідачем позивач отримує пенсію у розмірі 90 % заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі-Закон України №3723-ХІІ).
05.10.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця в бік збільшення на підставі довідки, встановленої форми про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, виданої Ніжинською районною державною адміністрацією 05.10.2016 року № 03-17/3059 (копія довідки на а.с. 15).
Листом від 13.10.2016 року № 4564/0312 відповідач повідомив її про відмову в перерахунку пенсії державного службовця, посилаючись на відсутність законних для цього підстав (а.с.13-14).
Згідно з ч. 2 ст. 37 Закон України №3723 (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до положень статті 33 цього Законузаробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст. 37-1 Закону України №3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року), в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України №3723 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ч.1 статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, а тому позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
Посилання відповідача на пункт 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся до відповідача 05.10.2016 року, що також не спростовано відповідачем, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають до задоволення, а порушене право позивача підлягає відновленню починаючи з 01.10.2016 року.
Відповідно до ст. 94 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань з Ніжинського обєднаного управління Пенсійного фонду України на користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 551,20 грн. (квитанція а.с.2).
Керуючись ст. ст. 10, 11, 158-163, 167, 186 КАС України, суддя,
П О С Т А Н О В И Л А:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Ніжинського обєднаного управління Пенсійного фонду України що виразилися у відмові здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов`язати Ніжинське обєднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 90% заробітної плати на підставі довідки Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області від 05.10.2016 року № 03-17/3059 починаючи з 01.10.2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Ніжинського обєднаного управління пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (пятсот пятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя В.Г. Пантелієнко