Постанова № 63235986, 07.12.2016, Мирноградський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Димитровський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
07.12.2016
Номер справи
226/1692/16-а
Номер документу
63235986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 226/1692/16-а

Провадження № 2-а/226/68/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2016 року м.Мирноград

Димитровський міський суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Редько Ж.Є.,

при секретарі Мітюхіній О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м.Мирноград Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання проведення перерахунку призначеної пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області (далі за текстом Фонд) про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку призначеної пенсії, в обґрунтування якого вказала, що вона з 20.03.2004 року перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Згідно за ст.37 даного Закону пенсія призначена їй у розмірі 83% від суми заробітної плати, так як на час виходу на пенсію її стаж на державній службі складав 13 років 4 місяці 19 днів. 21.09.2016 року вона звернулася до відповідача про перерахунок пенсії по заробітній платі. При цьому вона подала довідку форми 15-1 від 14.09.2016 року про заробітну плату. Проте Фондом за рішенням від 28.09.2016 року № 141181 було відмовлено у перерахунку її пенсії із посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, яким передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач вважає, що положення вказаного Закону поширюється лише на тих осіб, яким пенсії призначалися після 01.06.2015 року спеціальними законами, а не на тих осіб, яким ці пенсії призначалися в минулому часі. Тобто, ця норма стосувалася лише призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. Тому в даному випадку необхідно застосовувати законодавство України, яке було чинним на момент призначення її пенсії - на 20.03.2004 року, а саме: ст.37-1 Закону України «Про державну службу». Оскільки вона звернулась до відповідача 21.09.2016 року, враховуючи обмеження терміну виплати нормами спеціального закону, вважаючи рішення відповідача таким, що суперечить чинному законодавству та порушує її конституційні права, позивач просить суд визнати протиправним рішення Фонду від 28.09.2016 року № 141181 щодо відмови їй в проведенні перерахунку пенсії та зобовязати Фонд провести їй перерахунок пенсії з 01.05.2016 року на підставі вищенаведеної довідки та загального проценту розрахунку пенсії 83% від суми заробітної плати.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги у повному обсязі, додавши, що вона є колишнім начальником контрольно-ревізійного відділу в м.Димитрові державної контрольно-ревізійної служби України. Працюючи на державній службі 13,5 років та виконуючи вимоги ЗУ «Про державну службу» від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ вона отримала законне право на нарахування її пенсії згідно зі ст.37 вказаного Закону як держслужбовцю. Ст.37-1 ж зазначеного Закону передбачає у подальшому перерахунок раніше призначеної пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідної посади і рангу. Довідка державної фінансової інспекції в Донецької області, яка є правоприємником КРУ в Донецькій області, від 14.09.2016 року № 49 свідчить про підвищення заробітної плати за посадою начальника відділу, з якої призначається пенсія для її перерахування з 01.05.2016 року, тобто всі виплати включені в довідку, на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідної посади та рангу. Відповідач необґрунтовано посилається на новий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, оскільки цей Закон застосовується до державних службовців, яким пенсія призначається вперше. За приписами ч.3 ст.22 та ст.64 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права не можуть бути обмежені. Ст.58 ч.1 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. Конституційний Суд України у своєму рішенні від 11.10.2005 року № 8-рп також наголошує на тому, що придбане право не може бути відмінено, звужено. Тому вважаючи спірне рішення відповідача таким, що суперечить ст.ст.22, 58, 64 Конституції України, ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», просить задовольнити її вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, пояснила, що ОСОБА_1 дійсно з 01.04.2004 року знаходиться на обліку Фонду та отримує пенсію, призначену на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 83% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вказаним Законом. 21.09.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Фонду з заявою про перерахунок пенсії по заробітній платіЮ додавши довідку про те, що вона працювала у Державній фінансовій інспекції України в Донецькій області на посаді начальника відділу та заробітна плата спеціаліста відповідної категорії з 01.05.2016 року складає 20127,52 грн. 28.09.2016 року Фонд своїм рішенням відмовив позивачу у перерахунку її пенсії, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року, у разі не прийняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються у тому числі відповідно до Закону України «Про державну службу». Відмова у перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру отримуваної пенсії, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та ніяким чином не позбавляє її права на соціальний захист. Крім того, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії у часі, а нормами, які визначають механізм проведення перерахунку їй пенсії є статті 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, який діяв на час призначення їй пенсії. Право на призначення пенсії позивачу виникло з 20.03.2004 року і їй було призначено пенсію згідно діючого на той час законодавства, без порушень і звуження права позивача на пенсійне забезпечення. Розмір заробітної плати спеціаліста відповідної категорії було підвищено з 01.05.2016 року, тобто на той момент, коли норми раніше діючого законодавства, якими передбачались перерахунки пенсій державним службовцям, вже втратили чинність. Крім цього, з урахуванням п.п.10, 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889 від 10.12.2015 року, якими на теперішній час регулюється порядок первинного призначення пенсій державним службовцям, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, пенсія призначається в розмірі 60% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Як наслідок, можливість перерахунку пенсії позивачу з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 83% від суми заробітної плати (в тому числі з урахуванням надбавок і доплат до посадового окладу, зазначених у довідці № 49 від 14.09.2016 року) є безпідставним і неможливим. Отже, 01.06.2015 року були скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». З 01.05.2016 року розмір заробітної плати державних службовців було підвищено у звязку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» № 889 від 01.05.2016 року, яким здійснення перерахунку пенсії державним службовцям не передбачено та на підставі якого ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року, на яких ґрунтуються вимоги позивача, втратили чинність, тому у Фонда відсутні підстави для їх застосування.

Вислухавши сторони у справі, дослідивши надані суду докази, у тому числі пенсійну справу № 151830 на імя позивача, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню за таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 20.03.2004 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області як отримувач пенсії за віком, призначену на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16.12.1993 року, що підтверджується пенсійним посвідченням позивача, письмовими запереченнями відповідача (а.с.8, 15-17).

21.09.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Фонду із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про державну службу», додавши довідку про заробітну плату № 49 від 14.09.2015 року № 49, видану Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області за формою № 15-1 (а.с.9).

Рішенням від 28.09.2016 року № 141181 відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивача по заробітній платі з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, відповідно до якого з 01.06.2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно доЗакону України «Про державну службу», скасовані, а тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.8).

Отже, спірними питаннями у даній справі є правомірність відмови відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії з підстав, передбачених п.5 Прикінцевих положень Закону № 213-УШ.

ОСОБА_1 у своїй позовній заяві наголошує на тому, що перерахунок її пенсії у звязку із збільшенням посадових окладів працюючому державному службовцю відповідної посади відповідач повинен здійснити на підставі положень ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року в редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII (набрав чинності з 1 квітня 2015 року, далі Закон № 213-VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

За змістом підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, який набрав чинності з 01.05.2016 року (далі Закон № 889-VІІІ), визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року, крім, ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що положення ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям, втратили чинність з дня набрання чинності Законом № 889-VІІІ, а саме, з 01 травня 2016 року.

Отже, на час підвищення посадових окладів державним службовцям відповідно до Закону № 889-VІІІ (діє з 01.05.2016 року) та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року, зазначена норма втратила чинність.

До того ж, на це й вказує п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 16 від 16.09.2016 року «Про відмову у зверненні до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо конституційності ст.37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XII «Про державну службу».

Відповідно до ст.90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а також з урахуванням п.п.10, 12 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VІІІ.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він повинен був прийняти рішення на підставі нормативно-правових актів, що діяли на час звернення позивача за перерахунком пенсії.

Крім іншого, право на пенсію позивач реалізувала у 2004 року та нарахування її пенсії здійснено у розмірах, встановлених ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року, в редакції чинній на час її призначення.

Проте, право на перерахунок пенсії виникає, за загальним правилом, або у звязку зі збільшенням стажу, або збільшенням розміру заробітної плати та може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу.

З огляду на приведене, суд зазначає, що на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій державних службовців регулюється Законом № 889-VІІІ, що діє з 01 травня 2016 року.

За приписами ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Тобто, до вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи застосовується той закон, під час чинності якого вони здійснюються.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог.

Виходячи з дискреційних повноважень управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області, суд вважає необхідним зобовязати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії по заробітку від 21.09.2016 року відповідно до норм діючого законодавства на час звернення позивача за перерахунком пенсії.

Зазначений спосіб судового захисту узгоджується з повноваженнями суду при вирішенні справи відповідно до абз.10 ч.2 ст.162 КАС України та дискреційними функціями відповідача.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі ст.ст.22, 58, 64 Конституції України, ст.37-1Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року, Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, керуючись ст.ст.11, 17-18, 94, 99, 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області про визнання протиправним рішення та зобовязання проведення перерахунку призначеної пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області № 141181 від 28.09.2016 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії по заробітній платі від 21 вересня 2016 року відповідно до норм діючого законодавства.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 275 (двісті сімдесят пять) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Димитрові Донецької області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 07.12.2016 року.

Суддя Ж.Є.Редько