Постанова № 63118034, 30.11.2016, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
30.11.2016
Номер справи
357/11630/16-а
Номер документу
63118034
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 357/11630/16-а

2-а/357/566/16

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2016 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий суддя Дмитренко А. М. ,

при секретарі Боженко Т. В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Білій Церкві залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у місті Білій Церкві Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що вона працювала на посаді начальника відділу обслуговування кошторисів розпорядників коштів та інших клієнтів державного бюджету в Білоцерківському управлінні Державної казначейської служби України Київської області, з серпня 2008 року одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів працівників бюджетної сфери. Відповідно до довідки Білоцерківського управління Державної казначейської служби України Київської області № 05-63/62 від 19.09.2016 року про оплату праці, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді, яку обіймала позивач до виходу на пенсію, становить 4996 грн.45 коп., 23.09.2016 року вона звернулась до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії, але рішенням начальника УПФУ у місті Білій Церкві їй було в цьому відмовлено. А тому позивач просила суд визнати протиправними дії управління ПФУ у місті Білій Церкві; зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй недоотриманої частини виплат за минулий час з урахуванням проведених виплат та індексу інфляції.

В судовому засіданні позивач надала заяву про уточнення позовних вимог та просила суд визнати протиправними дії управління ПФУ у місті Білій Церкві; зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату її пенсії за віком згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХII від 16.12.1993 року з 23.09.2016 року.

Представник відповідача позов не визнала, пояснила, що 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яким скасована норма щодо перерахунків пенсій державним службовцям, постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено пункт 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначався механізм перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХII, а відтак чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у звязку з підвищенням окладів з 01.01.2015 року, КМУ не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних правових підстав для визнання протиправними дій /бездіяльності/ УПФУ у місті Білій Церкві та проведення останнім перерахунку пенсії позивача немає.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову частково з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві та отримує з 2008 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що не заперечується сторонами, стверджується копією пенсійного посвідчення позивача.

Як вбачається з матеріалів справи, 23 вересня 2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із заробітної плати на посаді начальника відділу обслуговування кошторисів розпорядників коштів та інших клієнтів державного бюджету в Білоцерківському управлінні Державної казначейської служби України Київської області з 01.05.2016 року відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за № 05-63/62 від 19.09.2016 року, в довідку включено посадовий оклад -3101 грн., надбавка за ранг -500 грн., надбавка за вислугу років /45 %/ за стаж державної служби 15 років -1395,45 грн.

Наведене стверджується копією довідки про оплату праці та копією розписки-повідомлення УПФУ про прийняття документів та заяви ОСОБА_1 на перерахунок пенсії 23.09.2016 року.

Згідно рішення начальника управління ПФУ у місті Білій Церкві від 26.09.2016 року № 296/6154 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії як державному службовцю із заробітної плати на підставі вказаної вище довідки з посиланням на те, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року 889-VIII не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям.

Позивач, вважаючи таку відмову протиправною, а свої права порушеними, звернулась з даним адміністративним позовом до суду.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до положень ст.33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положеннями статті 37-1 цього Закону (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, яка діяла до 01 січня 2015 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4, 5 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» /в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року/ було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія, згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.

Разом з тим, на момент звернення позивача до УПФУ у м. Білій Церкві за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ч. 1 ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та ст. 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.

Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд враховує те, що позивачу під час виходу на пенсію, державою було гарантовано належний рівень пенсійного забезпечення, в тому числі право на перерахунок її пенсії, при цьому на рівні Конституції України закріплено неприпустимість звуження таких прав позивача.

З врахуванням наведеного суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям є протиправними.

Такі висновки неодноразово були зроблені Київським апеляційним адміністративним судом, зокрема, у постановах від 08.11.2016 року № 62542259, від 16.11.2016 року № 62784454, від 21.11.2016 року № 62879985.

Також Вищий адміністративний суд України ухвалами відмовляв у відкритті касаційного провадження за скаргами територіальних органів ПФУ на рішення судів першої та апеляційної інстанції по даній категорії справ, вважаючи такі скарги необґрунтованими /ухвали від 15.11.2016 року № 62757882, від 07.11.2016 року № 62758126, від 25.10.2016 року № 62404479/.

Посилання представника відповідача на Постанову Пленуму Верховного Суду України від 16.09.2016 року № 16 «Про відмову у зверненні до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо конституційності статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХII «Про державну службу» не може вплинути на зазначені вище висновки суду, оскільки в цій Постанові Верховним Судом України не висловлювалися правові позиції з порушеного питання.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача посилалася також на те, що в довідці про оплату праці зазначено 6 ранг державного службовця, тоді як згідно трудової книжки позивача, їй було присвоєно 9 ранг державного службовця.

Але довідка про оплату праці для перерахунку пенсії позивачу видана Білоцерківським управлінням Державної казначейської служби України Київської області за формою, затвердженою постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1, в довідці зазначено розмір заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, на якій працювала позивач до виходу на пенсію, з зазначенням того рангу, який встановлено на цій посаді.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії 23.09.2016 року.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

А тому суд вважає, що вимоги позивача підлягають до задоволення з 01.10.2016 року, оскільки вона звернулася за перерахунком пенсії 23.09.2016 року, на що вказано вище.

Керуючись ст. ст.19, 22, 58 Конституції України, Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХII, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, ст.ст. 2, 6,9,17, 71, 99, 159-163, 181, 185,186 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного Фонду України у місті Білій Церкві Київської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати управління Пенсійного Фонду України у місті Білій Церкві Київської області

здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2016 року у відповідності до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» /в редакції, що діяла на час призначення пенсії/ перерахунок та виплату пенсії за віком державного службовця, виходячи із заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», та довідки Білоцерківського управління Державної казначейської служби України Київської області від 19.09.2016 року № 05-63/62 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію з урахуванням проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя ОСОБА_2