ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
29 листопада 2016 рокум. Ужгород№ 807/1674/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
судді Гаврилка С.Є.
з участю секретаря судового засідання Кубічек Н.І.
за участі сторін:
представника позивача - не з'явився;
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 29 листопада 2016 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову у повному обсязі було складено 01 грудня 2016 року.
До Закарпатського окружного адміністративного суду звернулося з позовною заявою Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Головного управління ДФС у Закарпатській області, якою просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 18 грудня 2014 року № 0018421503, № 0018391503, № 0018411503, №0018381503, 0018401503, № 0018431503 та стягнути з Державного бюджету України судові витрати.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року відповідно до статті 55 КАС України було замінено відповідача по справі - Державну податкову інспекцію у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатської області на правонаступника - Ужгородську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Закарпатській області.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді ГУ Міндоходів у Закарпатській області проведено документальну невиїзну перевірку дотримання строків сплати (перерахування) податків. За результатами вказаної перевірки 11 грудня 2014 року складено акт за №3190/15-03 в якому міститься висновок відповідача про порушення позивачем статті 57 пункту 57.1 ПК України а саме: порушено строки сплати (перерахування) екологічного податку за березень-листопад 2014 року, збору за забруднення природного навколишнього середовища за березень-листопад 2014 року, збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за березень-листопад 2014 року, податку на прибуток - Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання №10 від 19 лютого 2013 року, Рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №2-1662/10 від 20 січня 2012 року по податковому повідомленню - рішенню ( форма «Р») №0002372341 від 08 жовтня 2011 року, розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету № 1400028033 від 17 липня 2014 року, та здійснено розрахунок штрафних санкцій на загальну суму 76116,49 грн.. За наслідками розгляду даного акту перевірки 18 грудня 2014 року, відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення за № 0018421503, № 0018391503, № 0018411503, №0018381503, №0018401503, № 0018431503, якими позивача зобов'язано сплатити суми штрафних санкцій 6456,00 грн., 46184,47 грн., 8999,02 грн., 5212,63 грн., 282,26 грн. та 11134,13 грн. відповідно. Із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивач не згідний, вважає їх таким, що підлягають скасуванню, оскільки, ДПІ у м. Ужгороді ГУ Міндоходів здійснило документальну невиїзну перевірку за відсутності законом визначених підстав для проведення такої перевірки, чим порушив вимоги ПК України, що визначають саме підстави та порядок проведення перевірок.
Позивач, в судове засідання не з'явився, проте 29 листопада 2016 року, на адресу суду надійшла заява відповідно до якої представник позивача просить суд розглянути справу без участі сторони, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача не з'являвся, однак 29 листопада 2016 року до суду надійшла заява про розгляд справи без участі сторони та заперечення на адміністративний позов.
Відповідно до наданих заперечень представник відповідача зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені за наслідками позапланової невиїзної документальної перевірки, яка повністю відповідає вимогам чинного законодавства. Процедурні порушення, допущені контролюючим органом при призначенні та/або проведенні перевірки, не можуть бути обставиною, яка звільняє платника податків від відповідальності за невиконання його податкового обов'язку. У відповідності до чого просить суд відмовити у задоволенні даного адміністративного позову повністю.
Відповідно до статті 47 КАС України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.
Відповідно до статті 41 частини 1 КАС України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розгляд даної справи неодноразово відкладався у зв'язку з існуванням на те об'єктивних причин.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до Відомостей з ЄДР підприємств та організацій України, Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" зареєстровано виконавчим комітетом Ужгородської міської ради та знаходиться за адресою: 88000, м. Ужгород, вулиця Митна, будинок 1, код ЄДРПОУ 03344326 ( а.с. 31).
Судом встановлено, що 11 грудня 2014 року відповідачем на підставі наказу від 11 листопада 2014 року №1057 було проведено документальну невиїзну перевірку дотримання строків сплати (перерахування) збору за забруднення природного навколишнього середовища за 2012-2014 роки, екологічного податку за 2012-2014 роки, надходження збору за спеціальне використання води від підприємств ЖКХ за 2013-2014 роки, податок на прибуток - дотримання строків сплати згідно Рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу. Наказ ДПА України від 07 грудня 2010 року №927 №2-1662/10 від 20 січня 2012 року по податкове повідомлення - рішення ( форма «Р») №0002372341 від 08 жовтня 2011 року та Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання №10 від 19 лютого 2013 року, згідно Розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету № 1400028033 від 17 липня 2014 року з 11 грудня 2014 року тривалістю 1 день. За результатами такої перевірки складено відповідний акт від 11 грудня 2014 року №3190/15-03 (далі по тексту - Акт) (а.с.а.с. 22, 23).
Також, 11 грудня 2014 року було виготовлено письмове повідомлення за №92902/15-03 про запрошення Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" на 10 годину 11 грудня 2014 року до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області з питання своєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання по загальнодержавних та місцевих податках і зборах та складання протоколу на посадових осіб.
Як вбачається з акту перевірки, вказана перевірка проводилась на підставі таких документів:картка особового рахунку платника та податкових розрахунків екологічного податку за березень-листопад 2014 року, збору за забруднення природного навколишнього середовища за березень-листопад 2014 року, збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за березень-листопад 2014 року, податку на прибуток - Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання №10 від 19 лютого 2013 року, Рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу. Наказ ДПА України від 07 грудня 2010 року №927 №2-1662/10 від 20 січня 2012 року по податкове повідомлення - рішення ( форма «Р») №0002372341 від 08 жовтня 2011 року, Розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету № 1400028033 від 17 липня 2014 року.
Перевіркою встановлено порушення статті 57 пункту 57.1 ПК України, а саме : порушено строки сплати (перерахування) екологічного податку за березень-листопад 2014 року, збору за забруднення природного навколишнього середовища за березень-листопад 2014 року, збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод за березень-листопад 2014 року, податку на прибуток - Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання №10 від 19 лютого 2013 року, Рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №2-1662/10 від 20 січня 2012 року по податковому повідомленню - рішенню ( форма «Р») №0002372341 від 08 жовтня 2011 року, розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету № 1400028033 від 17 липня 2014 року, та здійснено розрахунок штрафних санкцій на загальну суму 76116,49 грн..( а.с. 23).
На підставі даного акту перевірки 18 грудня 2014 року відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення: №0018421503, №0018391503, №0018411503, №0018381503, №0018401503, № 0018431503/4186 на суми штрафних санкцій 6456,00 грн., 46184,47 грн., 8999,02 грн., 5212,63 грн., 282,26 грн. та 11134,13 грн. відповідно (далі по тексту - оскаржувані рішення) (а.с.а.с.10-21).
Судом також встановлено, що Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" в судовому порядку оскаржило дії ДПІ в м. Ужгороді по проведенню 11 грудня 2014 року документальної невиїзної перевірки щодо дотримання строків сплати (перерахування) збору за забруднення природного навколишнього середовища за 2012-2014 роки, екологічного податку за 2012-2014 роки, надходження збору за спеціальне використання води від підприємств ЖКХ за 2013-2014 роки, податок на прибуток - дотримання строків сплати згідно Рішення суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу. Наказ ДПА України від 07 грудня 2010 року №927 №2-1662/10 від 20 січня 2012 року по податкове повідомлення - рішення ( форма «Р») №0002372341 від 08 жовтня 2011 року та Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання №10 від 19 лютого 2013 року, згідно Розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету № 1400028033 від 17 липня 2014 року, рішення про проведення якої оформлене Наказом від 11 грудня 2014 року №1057 "Про проведення перевірки суб'єкта господарювання".
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року в адміністративній справі №807/367/15 позовну заяву Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" задоволено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року, вказану постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від18 листопада 2015 року, що ухвалена в адміністративній справі №807/367/15 залишено без змін (а.с.а.с.84-86).
Відповідно до статті 72 частини 1 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Обставини щодо протиправності проведення 11 грудня 2014 року документальної невиїзної перевірки позивача встановлені постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року.
Враховуючи встановлені під час судового розгляду даної адміністративної справи обставини, суд констатує, що у даній адміністративній справі предметом оскарження є податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Ужгороді, які прийняті за наслідками документальної невиїзної перевірки, яку визнано протиправною. Тобто, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правовим наслідком перевірки, яка визнана судом протиправною.
Вирішуючи даний спір, Закарпатський окружний адміністративний суд вказує на те, що правові наслідки перевірки, яка була визнана протиправною не можуть бути правомірними. Закарпатський окружний адміністративний суд вважає за необхідне, у зв'язку із визнанням перевірки, правовим наслідком якої було прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, протиправною визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 18 грудня 2014 року №0018421503, № 0018391503, № 0018411503, №0018381503, №0018401503, № 0018431503.
Правова позиція щодо відсутності правових наслідків у зв'язку з незаконністю перевірки контролюючого органу (проведеній з порушенням порядку її проведення) викладена в Постанові Верховного Суду України від 27 січня 2015 року, що ухвалена у справі № 21-425а14. Зокрема, Верховний Суд України вказав таке. Тільки дотримання встановлених умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 та пункту 79.2 статті 79 ПК призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Відповідно до статті 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до статті 2 частини 3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією а законами України.
Таким чином, приймаючи оскаржуване рішення контролюючий орган діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з порушенням вимог податкового законодавства.
Відповідно до статті 162 частини 2 пункту 1 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення
Відповідно до статті 94 частини 1 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до статті 87 частини 1 КАС України, судовий збір входить до складу судових витрат.
На підставі наведеного та керуючись статтями 94, 160-163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 18 грудня 2014 року № 0018421503/4179/07-01-15-03/03344326/9627, № 0018391503/4180/07-01-15-03/03344326/9628, № 0018411503/4181/07-01-15-03/03344326/9629, № 0018381503/41821/07-01-15-03/03344326/9630,№0018401503/4183/07-01-15-3/03344326/9631,№0018431503/4186/07-01-15-03/03344326/9634 .
Присудити на користь Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода" судові витрати у розмірі 1827 (однієї тисячі вісімсот двадцяти семи) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяС.Є. Гаврилко