Ухвала суду № 63098136, 25.11.2016, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
25.11.2016
Номер справи
334/7836/16-к
Номер документу
63098136
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 25.11.2016

Справа № 334/7836/16-к

Провадження № 1-кс/334/1582/16

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2016 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя, у складі: слідчого судді Дубини Л.А., при секретарі Нестеренко Ю.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Запорізької місцевої прокуратури №3 ОСОБА_1 у кримінального провадження №42016081050000033 від 04.10.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії

В С Т А Н О В И В:

Запорізькою місцевою прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016081050000033 від 04.10.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що в травні-червні 2016 року службові особи районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи у порушення законодавства про здійснення державних закупівель, з метою незаконного освоєння бюджетних коштів, в інтересах третьої особи, а саме TOB «Хортицький Автошляхрембуд», під час проведення процедури відкритих торгів із закупівлі робіт із поточного ремонту внутрішньоквартальних проїздів (доріг) площею 15,14 тис. кв. м., надали незаконну перевагу ціновій пропозиції вказаного приватного підприємства, що не відповідає документації конкурсних торгів, з яким в подальшому укладено договір про закупівлю від 29.06.2016 №68 на загальну суму 3 470 747,33 грн. (з ПДВ).

Встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Запорізькій області проведено моніторинг шляхом запиту документів без виходу на об'єкт контролю здійснення Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Хортицькому району процедури відкритих торгів щодо закупівлі доріг автомобільних та автомагістралей, інших доріг, елементів доріг; злітно-посадкових смуг летовищ (поточний ремонт внутрішньоквартальних проїздів (доріг) - 15,14 тис. кв. м., код за ДК 016:2010-42.11.1 та за ДК 021:2015-45233000-9.

Проведеним моніторингом встановлено ряд порушень вимог чинного законодавства у сфері державних закупівель, що в подальшому призвело до неправомірного обрання Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Хортицькому районі (далі за текстом - Замовник, Адміністрація) переможця торгів - Товариства з обмеженою відповідальністю «Хортицький Автошляхрембуд».

Так, згідно протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів від 25.05.2016 № 28, учасниками торгів на закупівлю доріг автомобільних та автомагістралей, інших доріг, елементів доріг; злітно-посадкових смуг летовищ (поточний ремонт внутрішньоквартальних проїздів (доріг) - 15,14 тис. кв. м., код за ДК 016:2010-42.11.1 та за ДК 021:2015-45233000-9, що подали пропозиції конкурсних торгів були:

-Комунальне підприємство «Експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» (далі за текстом - КП «ЕЛУАШ»), м. Запоріжжя, вартість пропозиції - 3 218 925,60 грн. (з ПДВ);

-Товариство з обмеженою відповідальністю «Хортицький Автошляхрембуд» (далі за текстом - TOB «Хортицький Автошляхрембуд»), м.Запоріжжя, вартість пропозиції - 3 470 747,33 грн. (з ПДВ);

- Приватне підприємство «Альбіон» (далі за текстом - ПП «Альбіон»), м. Запоріжжя, вартість пропозиції - 3 658 736,55 грн. (без ПДВ).

Під час розгляду пропозицій конкурсних торгів учасників торгів комітетом з конкурсних торгів (далі за текстом - комітет) Адміністрації було відхилено пропозицію КП «ЕЛУАШ», як таку що не відповідала умовам документації конкурсних торгів (далі за текстом - ДКТ).

Перевіркою законності відхилення Адміністрацією пропозиції конкурсних торгів КП «ЕЛУАШ» Держфінінспекцією в Запорізькій області порушень не встановлено.

Водночас, проведеним Держфінінспекцією в Запорізькій області дослідженням пропозицій конкурсних торгів інших учасників, допущених до оцінки - TOB «Хортицький Автошляхрембуд» та ПП «Альбіон», встановлено, що вони також не відповідали умовам ДКТ Замовника, проте відхилені не були.

В подальшому, між замовником та переможцем TOB «Хортицький Автошляхрембуд», укладено договір про закупівлю вищезазначених робіт від 29.06.2016 №68 на загальну суму 3 470 747,33 грн. (з ПДВ).

Слід зазначити, що в липні поточного року Держфінінспекція в Запорізькій області зверталась до районної адміністрації по Хортицькому району із листом про усунення порушень у сфері державних закупівель, у тому числі із пропозицією розірвання укладеного договору із TOB «Хортицький Автошляхрембуд», проте адміністрацією відповідні законні вимоги Держфінінспекції було проігноровано (переписка додається).

За інформацією УДКСУ у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької області, станом на 18.10.2016 за договором від 29.06.2016 №68, укладеним між Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Хортицькому району та TOB «Хортицький Автошляхрембуд» сплачено 1759017,37 грн.

Таким чином, обставини кримінального провадження, які зясовуються досудовим розслідуванням, потребують спеціальних знань та відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»їх дослідження віднесено до завдань органів державного фінансового контролю.

На даному етапі досудового розслідування з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, надання їм належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, у слідства виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, бульвар Будівельників, буд. 19, ЄДРПОУ 37573712) з наступних питань:

1.Перевірка дотриманняЗакону України «Про здійснення державних закупівель» Комітетом з конкурсних торгів Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району під час проведення у 2016 році процедури відкритих торгів щодо закупівлі доріг автомобільних та автомагістралей, інших доріг, елементів доріг; злітно-посадкових смуг летовищ (поточний ремонт внутрішньоквартальних проїздів (доріг) - 15,14 тис. кв. м., код за ДК 016:2010-42.11.1 та за ДК 021:2015-45233000-9 та укладання договору з переможцем торгів;

2.Стан виконання договору про закупівлю вищезазначених робіт від 29.06.2016 № 68, укладеного між Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Хортицькому району з TOB «Хортицький Автошляхрембуд».

Прокурор звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії із залученням спеціалістів Управління Східному офісу Держаудитслужби в запорізькій області.

Прокурор у судовому засіданні підтримав доводи клопотання.

Вислухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити клопотання.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 36 КПК України, прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений погоджувати або відмовляти у погодженні клопотань слідчого до слідчого судді про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій у випадках, передбачених цим Кодексом, чи самостійно подавати слідчому судді такі клопотання.

Відповідно до ч. 1, 2ст. 223 КПК Українислідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для провадження слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення мети.

У ч.2ст. 93 КПК Українипередбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок.

Також, у п. 4 ч.2ст. 99 КПК Українивказано, що до документів, які є доказами, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

Згідно п.75.1. ст.75 Податкового кодексу Україниконтролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

У відповідності до п. 3 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»у 2015-2016 роках перевірки підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогамиКПК України.

Згідно із п. 2 ч. 1Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України.

Згідно ізст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

У відповідності дост. 2 цього ж Законуодним з головних завдань органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за ефективним використанням коштів і майна на підприємствах, в установах та організаціях, які використовують комунальне майно. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 1 Положення Про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до п.п. 6, 20, 23 п. 6 Положення, Держаудитслужба для виконання, покладених на неї завдань, має право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, дані на електронних носіях, проводити перевірку фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п.п. 9 п. 4 Держаудитслужба вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, передає правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.

Відповідно до п. 7 Положення, Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно доПостанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №266 «Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби», Державну фінансову інспекцію в Запорізькій області приєднано до Східного офісу Держаудитслужби.

Згідно п.2.4. Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України №346/1025/685/53 від 19.10.2006, позапланова виїзна ревізія на об'єкті контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: постанови про призначення ревізії та відповідного рішення суду, яке є дозволом для органу ДКРС на проведення ревізії, у якому зазначаються: підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення, номер, дата та підстави порушення кримінальної справи, орган, що порушив кримінальну справу, - для ревізії у суб'єкта господарювання, який не віднесено Законом до підконтрольних установ; постанови про призначення ревізії, винесеної після порушення кримінальної справи проти посадових (службових) осіб об'єкта контролю - підконтрольної установи. Якщо справу порушено не проти цих осіб, а за певним фактом, що стосується діяльності підконтрольної установи, до постанови додається дозвіл суду на проведення ревізії; інформації про факти, що свідчать про порушення об'єктом контролю - підконтрольною установою законів, та рішення суду про дозвіл на проведення ревізії, який надає органам ДКРС право на проведення ревізії, у якому зазначаються підстави проведення ревізії, дата її початку та дата закінчення.

Ураховуючи викладене, керуючись ст.92-93,99 КПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Клопотання прокурора Запорізької місцевої прокуратури №3 ОСОБА_1 у кримінального провадження №42016081050000033 від 04.10.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії задовольнити.

Надати дозвіл Управлінню Східного офісу Держаудитслужби у Запорізькій області на проведення позапланової виїзної ревізії Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району (м.Запоріжжя, бульвар Будівельників, буд. 19, ЄДРПОУ 37573712) з наступних питань:

- Перевірка дотриманняЗакону України «Про здійснення державних закупівель» Комітетом з конкурсних торгів Районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району під час проведення у 2016 році процедури відкритих торгів щодо закупівлі доріг автомобільних та автомагістралей, інших доріг, елементів доріг; злітно-посадкових смуг летовищ (поточний ремонт внутрішньоквартальних проїздів (доріг) - 15,14 тис. кв. м., код за ДК 016:2010-42.11.1 та за ДК 021:2015-45233000-9 та укладання договору з переможцем торгів;

- Стан виконання договору про закупівлю вищезазначених робіт від 29.06.2016 № 68, укладеного між Районною адміністрацією Запорізької міської ради по Хортицькому району з TOB «Хортицький Автошляхрембуд».

Встановити строк проведення ревізії з 30. 11.2016 року протягом 15 робочих днів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Дубина Л. А.