Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16тел. 230-31-77 ПОСТАНОВА
Іменем України
"10" квітня 2008 р. Справа № А18/633-07
м. Київ, вул. Комінтерну, 16
(зал судових засідань № 205)
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді А.Ю. Кошика при секретарі Кантарія Д.Ю. розглянувши матеріали адміністративної справи
за позовом Прокурора м.Біла Церква в інтересах держави в особі Відділу державної реєстрації Білоцерківської міської ради
до Приватного підприємства "Магнетон"
3-я особа - Білоцерківська обєднана державна податкова інспекція
про скасування державної реєстрації
За участю представників:
Позивач - не з"явився
Відповідач - не з"явився
Від прокуратури - Матвієць В.В.
3-я особа - Маційчук В.В.
Суть спору:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Прокуратури м. Біла Церква Київської області в інтересах держави в особі Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції (далі позивач) до Приватного підприємства «Магнетон»(далі - відповідач) про скасування (припинення) державної реєстрації.
Провадження в адміністративній справі було відкрите відповідно до ухвали від 17.12.2007 року.
Позовні вимоги обґрунтовані приписами п. 1 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»яка передбачає припинення підприємницької діяльності у звязку з недійсністю запису про проведення державної реєстрації підприємства відповідача, яке має ознаки фіктивності і створене без наміру здійснювати господарську діяльність.
Прокуратурою м. Біла Церква Київської області подано заяву про заміну неналежної сторони у процесі, а саме просить замінити позивача у справі Білоцерківську ОДПІ на Відділ державної реєстрації Білоцерківської міської ради, а Білоцерківську ОДПІ залучити до участі у справі в якості третьої особи, оскільки питання, повязані з проведення реєстраційних дій щодо юридичної особи, належать до компетенції відповідного Державного реєстратора.
Зазначене клопотання було задоволене відповідно до ухвали від 11.03.2008 року.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце судового засідання ухвалами та повстками суду, надісланими на його адресу, зазначену в позовній заяві та в свідоцтві про державну реєстрацію, в судові засідання жодного разу не зявився, вимоги ухвали суду не виконав, відзив на позов не надав.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача встановлено наступне.
Проведеною прокуратурою м. Біла Церква перевіркою встановлено, що 08.12.2003 року Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області зареєстроване Приватне підприємство «Магнетон», яке на даний час знаходиться на обліку в Білоцерківській об'єднаній державній податковій інспекції Київської області. Згідно установчих документів засновником вказаного підприємства є ОСОБА_3, який зареєстрований за адресою: Київська область, м. Біла Церква, бульвар 50 річчя Перемоги, 157, кв. 70 (паспорт серії СК № 809842, виданий 15.05.98 МВ № 2 Білоцерківського МВ ГУ МВС України в Київській області).
26.03.2007 року СВ ПМ Білоцерківської ОДПІ порушена кримінальна справа № 02-2461 за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 205 КК України стосовно ОСОБА_3, за фактом фіктивного підприємництва, тобто створення суб'єкта підприємницької діяльності (юридичної особи) з метою прикриття незаконної діяльності.
В ході досудового слідства встановлено, що 08.12.2003 року ОСОБА_3 виступив засновником, склав та затвердив Статут ПП «Магнетон»та цього ж дня видав наказ № 1 на призначення себе на посаду директора вказаного підприємства.
В подальшому ОСОБА_3 управління підприємством та підприємницьку діяльність самостійно не здійснював, угод фінансового та господарського характеру не складав, печаткою підприємства не користувався, податкову звітність до ОДПІ не подавав та 18.02.2004 року за грошову винагороду призначив своїм наказом № 3 на посаду директора ПП «Магнетон»Обрезкова О.В., передав йому печатку ПП «Магнетон», тобто фактично продав власне підприємство, що надало останньому можливість ставити підписи на фінансово-господарських документах, документах податкової звітності та вести незаконну діяльність, яка була прикрита з зовнішнього боку легальними діями по створенню суб'єкта підприємницької діяльності.
Вищезазначені дії ОСОБА_3 надали можливість Обрезкову О.В. в повному обсязі реалізувати свою мету, спрямовану на прикриття незаконної діяльності ПП «Магнетон», яка потягла за собою ухилення від сплати податків на суму 855 616,00 грн.
17.07.2007 року Білоцерківським міськрайонним судом кримінальна справа стосовно ОСОБА_3 закрита у зв'язку з амністією та він звільнений від кримінальної відповідальності за ст. 205 ч. 1 КК України, однак факт вчинення злочину не спростований і вважається встановленим в передбаченому законодавством порядку.
27.03.2007 року СВ ПМ Білоцерківської ОДПІ порушена кримінальна справа № 02-2461 стосовно директора ПП «Магнетон»Обрезкова О.В. за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, за фактом ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
06.08.2007 року Білоцерківським міськрайонним судом кримінальна справа стосовно Обрезкова Олександра Васильовича закрита у зв'язку з амністією та він звільнений від кримінальної відповідальності за ст. 212 ч. 2 КК України.
В той же, час з матеріалів кримінальної справи вбачається, щодо ОСОБА_5 встановлено вину в формі умислу та встановлено, що злочин вчинено за обставин фіктивного підприємництва, факт вчинення злочину не спростований і вважається встановленим в передбаченому законодавством порядку.
Зважаючи на викладене, позивач вважає що відповідно до вимог ст. 234 Цивільного кодексу України статут ПП «Магнетон»є фіктивним правочином, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, визначено, зокрема, визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Судом встановлено, що ПП «Магнетон»зареєстроване в державному органі реєстрації з порушенням діючого законодавства України, отже підприємницька діяльність цим підприємством здійснюється протиправно та всупереч соціально-економічним інтересам держави і суспільства, чим створені умови для здійснення іншим фізичним особам діяльності поза державним контролем з метою ухилення від сплати податків, а тому установчі документи та первинні бухгалтерські документи ПП «Магнетон»не можуть вважатись такими, що відповідають вимогам чинного законодавства України.
Згідно з ч. 1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Враховуючи приписи ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом.
Відповідно до ст.247 ГК України у разі здійснення субєктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього субєкта та його ліквідації. При цьому скасування державної реєстрації субєкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного субєкта господарювання відповідно до статті 59 цього Кодексу.
Оскільки, відповідач не спростував зазначені в позові обставини, судом встановлено, що він створений без наміру здійснювати господарську діяльність, що свідчить про порушення закону при створенні підприємства.
Частиною 15 ст. 58 Господарського кодексу України встановлено, що скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду у випадках визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих документів, або здійснення діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, або в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 7 ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, юридична особа є такою, що припинилась.
Згідно зі ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»державний реєстратор зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи внести до Єдиного державного реєстру запис про таке судове рішення та повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та фізичну особу - підприємця, щодо якої було постановлено судове рішення, про внесення такого запису.
Повідомлення відповідних органів статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності відповідно до ст. 40 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” здійснює державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня від дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем обґрунтовані та доведені, відповідачем не спростовані, тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України,
постановив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Припинити юридичну особу Приватне підприємство «Магнетон», що зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності 08.12.2003 року Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області (адреса: 09100, Київська обл., м. Біла Церква, б-р 50-річчя перемоги, 12, код 23570409).
3. Скасувати державну реєстрацію юридичної особи - Приватного підприємства «Магнетон»(адреса: 09100, Київська обл., м. Біла Церква, б-р 50-річчя перемоги, 12, код 23570409), для чого зобовязати Державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру запис про судове рішення щодо припинення юридичної особи у відповідності з вимогами ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня її проголошення, якщо заява про апеляційне оскарження постанови не буде подана. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана, в двадцятиденний строк після надання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Кошик А. Ю.