Червоноармійський районний суд Житомирської області
Справа № 292/36/16-а
Номер провадження 2-а/292/40/16
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
25 листопада 2016 року смт.Пулини
Червоноармійського районного суду Житомирської області
Суддя- Гуц О.В.
секретар судового засідання Володіна В.В.
у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язати вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом, мотивуючи його тим, що 04.01.2010 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" в розмір 90 % від суми заробітної плати.
07.10.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою про видачу їй довідки про заробітну плату, так як працювала в Червоноармійському пенсійному фонді, на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року, відповідно до ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 ЗУ "Про державну службу" та актами КМУ, було збережено право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу", у порядку визначеному для осіб, які мають не менше як 10 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій державних службовців, на що їй листом № 26/0-8 від 12.10.2016 року було відмовлено.
З 01.12.2015 року розмір заробітної плати працюючого державного службовця підвищено, тому з цієї дати її пенсія підлягає перерахунку, з врахуванням підвищення посадових окладів, надбавок, матеріальної допомоги та індексації, яка накопичувалася протягом останніх років.
Враховуючи вищевикладене, просить суд зобов"язати Черняхівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області видати їй довідку про заробітну плату, провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії в розмірі 90% з 01 грудня 2015 року у зв"язку з ухваленням Постанови КМ України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до Законів України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723, та від 16 січня 2003 року №432 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", врахувавши підвищення посадових окладів з 880 гривень на час виходу на пенсію до 1723 грн. станом на 01.12.2015 року, надбавку за 12 ранг державного службовця - 60 гривень, надбавку за вислугу років 30% на державній службі 534 грн. 90 коп., надбавку за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, матеріальну допомогу з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, премії за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, відпускні за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, лікарняні за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, та нарахованої індексації за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року.
Позивачка в судове засідання не з"явилася, про місце та час його проведення належним чином повідомлена, надала суду письмову заяву, в якій просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує та просить задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про місце та час його проведення належним чином повідомлений, надав суду письмове заперечення, в якому просить розглядати справу без їх участі та зазначив, що відповідно до п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, тому пенсії відповідно до цього Закону не призначаються і не перераховуються. Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме - виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Таким чином, положеннями постанови № 865 та всупереч ст. 37 ЗУ "Про державну службу", Кабінетом Міністрів України на час звернення позивачки до них із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Крім того, ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року з 01.05.2016 року втратив чинність та набув чинності новий ЗУ "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, стаття 90 якого визначає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", а тому просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 за безпідставністю і необгрунтованістю позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що з 04 січня 2010 року позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області як отримувач пенсії за віком, призначеної їй на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в розмірі 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
07.10.2016 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про видачу довідки про заробітну плату та проведення перерахунку призначеної їй пенсії з 01.12.2015 року відповідно до ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.
Листом № 26/0-8 від 12.10.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_2 у наданні довідки про заробітну плату, перерахунку та виплаті пенсії, оскільки законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям у зв"язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а тому підстави для видачі довідки для перерахунку пенсії відсутні.
Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі розмір пенсії збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, повязані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 даної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 1563 від 02.10.2003 року "Про внесення змін до Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперевну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов"язків" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об"єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов"язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Згідно п. 1 підпункту 3 Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців (за винятком військовослужбовців військових прокуратур), осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено постановами.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03.07.1991 року, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі і оплата праці (грошове забезпечення).
Порядок проведення індексації грошових доходів затверджено постановою КМУ № 1078 від 17.07.2003 року, яким передбачено, що сума індексації заробітної плати включається до фонду оплати праці, обкладається ПДФО і внесками до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ст.22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За правилами статті 9 КАСУ, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
- вирішує справи на підставі Конституції ,інших актів законодавства України, міжнародних договорів України ;
- застосовує інші нормативно-правові акти , прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб , передбачені Конституцією та законами України.
У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
З урахуванням наведеного, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, перерахунок пенсії позивачці має здійснюватись за чинною на час призначення пенсії редакцією Закону України "Про державну службу", так як норма, яка значно звужує обсяг прав, які існували на день призначення пенсії позивачці, застосовуватись не може.
Також при нарахуванні пенсії позивачці повинна нараховуватися отримана нею при перебуванні на державній службі матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки на вищезазначені виплати нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене, суд вважає, що є всі підстави зобов"язати Черняхівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області видати позивачці довідку про заробітну плату, провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії в розмірі 90% з 01 грудня 2015 року в зв"язку з ухваленням Постанови КМ України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723 та від 16 січня 2003 року №432 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", включивши всі види оплати праці, на які нараховувався єдиний соціальний внесок.
Керуючись ст.ст. 71, 159-163 КАС України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, ст.ст. 5, 8, 45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування " суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 до Черняхівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язати вчинити певні дії, задовольнити.
Зобов"язати Черняхівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії в розмірі 90% з 01 грудня 2015 року в зв"язку з ухваленням Постанови КМ України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723 та від 16 січня 2003 року №432 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", включивши всі види оплати праці, на які нараховувався єдиний соціальний внесок.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Червоноармійський районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя О.В.Гуц