Постанова № 62973869, 22.11.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2016
Номер справи
825/1868/16
Номер документу
62973869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2016 року Чернігів Справа № 825/1868/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді - Д'якова В.І.,

за участю секретаря - Лазаренко В.Г.,

представників позивача - Обуховського О.Г., Поскробка І.В.,

представників відповідача - Олійника М.Ю., Журилкіна С.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Регіон Козелець» про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (далі - Управління ДСНС України у Чернігівській області) звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Регіон Козелець» (далі - ТОВ «Агро-Регіон Козелець») в якому просить суд:

- застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративної будівлі ТОВ «Агро-Регіон Козелець» за адресою: вул. Центральна, 60, с. Лихолітки, Козелецький район, Чернігівська область;

- відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України зобов'язати ТОВ «Агро-Регіон Козелець» (вул. Центральна, 60, с. Лихолітки, Козелецький район, Чернігівська область, ідентифікаційний код юридичної особи: 37750091) зупинити експлуатацію адміністративної будівлі за адресою: вул. Центральна, 60, с. Лихолітки, Козелецький район, Чернігівська область, з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування в порядку пункту 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали та просили відмовити в його задоволенні. Надали до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в якому виклали свою позицію проти доводів позивача та зазначили, що за наслідками перевірки позивачем винесено припис від 11.10.2016 № 63, в якому ТОВ «Агро-Регіон Козелець» був наданий строк для усунення виявлених недоліків до 21.11.2016. На виконання вимог п. 58 вказаного припису відповідачем був складений план усунення недоліків, який зареєстровано в Козелецькому РВ Управління ДСНС у Чернігівській області 01.11.2016, де розглянуті питання щодо виконання заходів, в т.ч. по адмінбудівлі (п.1 - п.24), 9 пунктів з переліку виконано ще до подання відповіді по припису та 5 пунктів в стадії розробки проектної документації.

Відповідач посилається на те, що позивач не розглядав питання щодо усунення ТОВ «Агро-Регіон Козелець» виявлених недоліків, так як подав адміністративний позов на п'ятий день після складання акту (з урахуванням того, що 15.10.2016 та 16.10.2016 є вихідними днями), що порушує основні принципи гарантування прав суб'єкту господарювання, об'єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (контролю) згідно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Також представники зазначили, що підприємство докладає всіх зусиль для усунення виявлених недоліків.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 11.10.2016 головним інспектором Козелецького районного відділу Управління ДСНС України у Чернігівській області Коляденком А.В. та провідним інспектором Козелецького районного відділу Управління ДСНС України у Чернігівській області Шинкаренко О.О. проведено планову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТОВ «Агро-Регіон Козелець», за адресою: вул. Центральна, 60, с. Лихолітки, Козелецький район, Чернігівська область, про що складено акт №175 (а.с. 10-20).

За результатами проведеної перевірки адміністративної будівлі ТОВ «Агро-Регіон Козелець» встановлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, зокрема:

- адміністративна будівля не обладнана системою пожежної сигналізації, чим порушено п. 1.2. розділу V «Правила пожежної безпеки в Україні» та п. 4.1. табл. А.1. додатку А ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- адміністративна будівля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності, чим порушено п. 3.8. розділу V «Правила пожежної безпеки в Україні»;

- адміністративна будівля не обладнана пристроями від прямих попадань блискавок та вторинних її проявів, чим порушено п.1.21. розділу IV «Правила пожежної безпеки в Україні»;

- дерев'яні конструкції горища адміністративної будівлі не оброблені вогнезахисним розчином, чим порушено п. 2.5. розділу III «Правила пожежної безпеки в Україні»;

- адміністративна будівля не обладнана системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей 1-го типу, чим порушено п.1.2. розділу V «Правила пожежної безпеки в Україні» та п. 20. табл. Б.1. додатку Б ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- не проведені заміри опору ізоляції електромереж, чим порушено п.1.20. розділу IV «Правила пожежної безпеки в Україні»;

- стіни адміністративної будівлі (шляхи евакуації) оздоблені пластиковою вагонкою, чим порушено п. 2.37. розділу III «Правила пожежної безпеки в Україні»;

- електричні вимикачі, електророзетки на першому поверсі адміністративної будівлі встановлені на горючій основі, чим порушено п. 1.17. розділу IV «Правила пожежної безпеки в Україні»;

- відсутній другий евакуаційний вихід з другого поверху адміністративної будівлі, чим порушено п. 2.23. розділу III «Правила пожежної безпеки в Україні», п. 5.13. ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва».

11.10.2016 на підставі акту перевірки №175 перевіряючими було видано ТОВ «Агро-Регіон Козелець» припис №63 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (а.с.228-233).

Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації адміністративної будівлі ТОВ «Агро-Регіон Козелець» за адресою: вул. Центральна, 60, с. Лихолітки, Козелецький район, Чернігівська область та зобов'язання ТОВ «Агро-Регіон Козелець» зупинити експлуатацію адміністративної будівлі за адресою: вул. Центральна, 60, с. Лихолітки, Козелецький район, Чернігівська область, з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу № 5403-V).

Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, визначено, що ДСНС України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. Одним з основних завдань ДСНС України є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, затвердженого наказом ДСНС України від 13.04.2016 №175, Управління ДСНС України у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V).

Відповідно до статті 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Пункт 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

В силу частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Згідно частини п'ятої статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

В свою чергу, підпунктом «а» пункту 1 частини першої статті 69 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови з питань пожежної безпеки також у разі недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Частиною восьмою статті 7 Закону № 877-V визначено, що припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснює перевірку.

З аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, що звернення до суду з адміністративним позовом щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць можливе у разі, якщо відповідачем не будуть виконані у встановлений органом державного нагляду строк законні вимоги позивача, які відображені у відповідному рішенні суб'єкта владних повноважень (приписі, розпорядженні чи постанові) та є обов'язковим для виконання відповідачем згідно до вимог статей 68, 69 Кодексу цивільного захисту України та статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Судом встановлено, що на виконання вимог п. 58 припису від 11.10.2016 №63 ТОВ «Агро-Регіон Козелець» був складений план усунення недоліків від 01.11.2016 №105, який зареєстровано в Козелецькому РВ Управління ДСНС у Чернігівській області 01.11.2016 (а.с. 43-45).

Відповідно до вказаного плану відповідачем були розглянуті питання щодо виконання виявлених порушень, в тому числі по адміністративній будівлі товариства (п.1 - п.24 плану). 10 пунктів з переліку виконано ще до подання відповіді по припису, а по деяким велась робота щодо їх виконання.

Крім того, відповідачем подані до суду копії договорів від 10.11.2016 №269, №270, №271 на розроблення проекту, відповідно до умов яких Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернігівській області зобов'язується за завданням ТОВ «Агро-Регіон Козелець» та у відповідності до умов договору виконати наступні роботи: по розробці проекту на монтаж системи передавання тривожних сповіщень; по розробці проекту з обладнання пристроями блискавко захисту адміністративної будівлі; по розробці проекту на монтаж системи протипожежного захисту (а.с.200-212).

Відповідно до договору про надання платних послуг від 10.11.2016 №272 Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернігівській області зобов'язувався надати відповідачу послуги з виконання вимірювання електрообладнання адміністративної будівлі ТОВ «Агро-Регіон Козелець» (а.с. 213-217).

Як вбачається з матеріалів справи по спостереженню за спрацюванням пожежної сигналізації ТОВ «Агро-Регіон Козелець» співпрацює з Приватним підприємством «Рутіл» згідно договору № 1517 від 01.03.2016, що також підтверджується актами надання послуг та платіжними дорученнями на їх оплату (а.с. 167-191).

Таким чином, судом встановлено, що підприємством вживались заходи щодо усунення виявлених порушень та виконання вимог припису.

Як вбачається з матеріалів справи строк виконання припису від 11.10.2016 №63 становить - до 21.11.2016, проте адміністративний позов подано позивачем 21.10.2016, тобто на час звернення позивача до суду строк виконання виявлених порушень ще не закінчився.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що Управління ДСНС України у Чернігівській області звернулося з даним позовом до суду до спливу терміну, наданого відповідачу для усунення порушень вимог законодавства.

Аналогічна позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 15.05.2014 по справі № К/800/3116/14, від 27.11.2014 по справі № К/800/51577/14.

Мета застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) полягає в убезпеченні працівників підприємства та його відвідувачів від можливої небезпеки. Разом з тим, форма такого захисту повинна бути розумною, не порушувати прав відповідача і не повинна перешкоджати власнику вживати заходів до усунення виявлених порушень.

Зупинення експлуатації адміністративної будівлі ТОВ «Агро-Регіон Козелець» може призвести до зупинення господарської діяльності відповідача, оскільки адміністративна будівля задіяна у виробничій діяльності підприємства.

За таких обставин, у випадку застосування заходів реагування буде порушено принцип пропорційності, який ґрунтується на тому, що рішення суб'єкта владних повноважень порушує правові наслідки, як для особи так і для держави чи її органів, а також може впливати на права та інтереси третіх осіб. А тому при прийнятті рішення необхідно дотримуватись балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління ДСНС України у Чернігівській області до ТОВ «Агро-Регіон Козелець» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Позовна вимога Управління ДСНС України у Чернігівській області щодо зобов'язання ТОВ «Агро-Регіон Козелець» зупинити експлуатацію адміністративної будівлі за адресою: вул. Центральна, 60, с. Лихолітки, Козелецький район, Чернігівська область, з метою проведення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки також задоволенню не підлягає, оскільки є похідною від попередньої позовної вимоги, в задоволенні якої судом було відмовлено.

Крім того, статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, не передбачено право суб'єкта владних повноважень за результатами проведеної перевірки, в ході якої виявлено порушення вимог законодавства, звертатися до суду з вимогами про зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 9, 11, 69-71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Чернігівський окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя В.І. Д'яков