У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
м. Вінниця
23 листопада 2016 р. Справа № 802/1960/16-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Слободонюк Михайло Васильович, розглянувши матеріали позовної заяви Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про скасування державної реєстрації права власності
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради у якій позивач просить суд скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (запис про право власності за номером 10918131) за ОСОБА_1 на 1/2 частки земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 0,1001 га, розташованої в АДРЕСА_1.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви, а частиною 2 даної статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Ознайомившись з вказаною позовною заявою і доданими до неї матеріалами приходжу до висновку, що така позовна заява не підсудна окружному адміністративному суду, а тому підлягає поверненню позивачу з огляду на наступне.
Правила предметної підсудності адміністративних справи визначені у статті 18 КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
В свою чергу, окружним адміністративним судам підсудні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам (ч. 2 ст. 18 КАС України).
Таким чином розгляд адміністративних спорів за зверненням фізичних чи юридичних осіб до органу чи посадової особи місцевого самоврядування віднесено до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного. Єдиним винятком, визначеним процесуальним законом, є спори щодо правомірності рішень, дій чи бездіяльності обласних, Київської або Севастопольської міських рад, посадових чи службових осіб цих рад, оскільки такі віднесено до предметної підсудності окружного адміністративного суду.
Так, система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Конституцією України та Законом України "Про місцеве самоврядування".
Згідно із частиною 3 статті 140 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування", система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної,міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Виконавчими органами рад є органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами (ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування").
Як вбачається із матеріалів позовної заяви відповідачем за даним позовом є Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради, який згідно пункту 1.1. Положення про Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради (розміщеного на офіційному веб-сайті Вінницької міської ради) є виконавчим органом міської ради, що утворений відповідно до рішення 3 сесії 6 скликання Вінницької міської ради від 14 січня 2011 року №85 "Про оптимізацію загальної структури виконавчих органів міської ради, апарату міської ради та її виконкому та їх чисельності". Департамент підзвітний і підконтрольний міській раді, підпорядкований виконавчому комітету міської ради, міському голові, секретарю міської ради, першому заступнику міського голови, заступникам міського голови та керуючому справами виконкому, відповідно до розподілу обов'язків (п. 1.2 Положення).
Таким чином Департамент адміністративних послуг Вінницької міської ради є органом місцевого самоврядування - виконавчим органом міської ради, що з урахуванням вимог пункту 1 частини 1 статті 18 КАС України та відповідно до правил предметної підсудності свідчить про підсудність даної справи місцевому загальному суду, як адміністративному (Вінницькому міському суду), а не окружному адміністративному суду.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З урахуванням викладеного приходжу до висновку, що даний спір віднесено до предметної підсудності місцевого загального суду як адміністративного, а тому позовну заяву належить повернути позивачу.
Керуючись ст. 18, п. 6 ч. 3 ст. 108, ст.ст. 165, 254 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про скасування державної реєстрації права власності разом з доданими до неї матеріалами повернути особі, яка її подала.
2. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Слободонюк Михайло Васильович