Постанова № 62937630, 23.11.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
520/13914/16-а
Номер документу
62937630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 520/13914/16-а

Провадження № 2-а/520/682/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.11.2016 року

Суддя Київського районного суду м. Одеси Калініченко Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до управління Пенсійного фонду України

в Київському районі м. Одеси

про визнання рішень протиправними,

зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04.11.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Київського районного суду міста Одеси з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:

- визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси №857374 від 15.09.2016 р «Про відмову у призначенні пенсії у разі переведення з виду на вид»;

- визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси №857374 від 26.10.2016 р «Про відмову у перерахунку пенсії»;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 12.09.2016 року у розмірі 60% від заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 09.09.2016 №11550/05, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та з урахуванням середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової винагороди на які нараховані та з яких утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 03 жовтня 2016 року № 9448/04, видану Управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області та довідку від 28.09.2016 р. № 12351/05, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 12 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси із заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України „Про державну службу". Проте, позивачу було відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» шляхом прийняття рішення №857374 від 15.09.2016 р про відмову у призначення пенсії у разі переведення з виду на вид та рішення № 857374 від 26.10.2016 року де відмова у врахуванні інших виплат при розрахунку її пенсії ґрунтувалась на тому, що інші виплати не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно ст. 50 Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 р. №889-VІІІ та зазначено, що даним Законом призначення пенсії по інвалідності не передбачено та вказаний Закон не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсій.

Ухвалою судді Київського районного суду міста Одеси від 07.11.2016 року на підставі вказаного адміністративного позову ОСОБА_1 було відкрито скорочене провадження по справі та направлено відповідачеві копію позовної заяви та додані до неї документи та було запропоновано у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копії документів направити на адресу Київського районного суду м. Одеса чи надати до канцелярії суду заперечення проти позову та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються або заяву про визнання позову.

21 листопада 2016 року на адресу Київського районного суду міста Одеси від управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси надійшли письмові заперечення проти задоволення адміністративного позову ОСОБА_1, в якому представник посилається на те, що відповідно до п. 5 розділу 3 Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VIII (далі Закон №213), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу"Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Відповідно до ст. 90 Закону №889 «Про пенсійне забезпечення державних службовці» здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак призначення пенсії по інвалідності вищезазначеним Законом не передбачено. Щодо позовної вимоги про перерахунок пенсії згідно довідки №9448/04 від 03.10.2016 виданої управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області та довідку від 28.09.2016 №12351/05 видану Головний управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, представник відповідача зазначив, що згідно з ч.2 ст. 50 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з: посадового окладу; надбавки за вислугу років; надбавки за ранг державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця; виплати за додаткове навантаження у зв'язку з виконанням обов'язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою; премії (у разі встановлення). Тобто згідно Закону інші виплати не включаються до заробітної плати. У зв'язку з чим представник просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Суддя, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 2 КАС України,завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади.

Відповідно до ч. 1, 3ст. 8 КАС України,суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо гарантується на підставі Конституції України.

Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 22 Конституції України,встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що 12 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України „Про державну службу" разом із заявою надала необхідні документи для призначення пенсії, в тому числі і довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 09.09.2016 № 11550/05, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області за формою затвердженою постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року №15-1 та 19.10.2016 року разом із заявою подала до відповідача довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 03 жовтня 2016 року № 9448/04, видану Управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області та довідку від 28.09.2016 р. № 12351/05, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси прийнято рішення № 857374 від 15.09.2016 р про відмову у призначення пенсії у разі переведення з виду на вид та рішення № 857374 від 26.10.2016 року де відмова у врахуванні інших виплат при розрахунку пенсії позивача ґрунтувалась на тому, що інші виплати не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно ст. 50 Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 р. №889-VІІІ та зазначено, що даним Законом призначення пенсії по інвалідності не передбачено та вказаний Закон не передбачає проведення перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п. 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 в редакції, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України від 07.07.2014 р. № 13-1 (далі - Порядок), 1.7. днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

За бажанням особи, якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення.

Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» дискримінація за ознакою інвалідності забороняється.

Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VІІІ визнано такими, що втратили чинність: 1. Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до п. 10. Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Вважаю, що вимоги ОСОБА_1 про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» та включення в розрахунок пенсії середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації є законними і за змістом статті 37 Закону України „Про державну службу" в редакції чинній на момент звернення за призначенням пенсії правомірні, так як, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 9 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Судом досліджено копію трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1, і встановлено, що позивач з 2002 року по день звільнення працювала в органах Пенсійного фонду України і стаж державної служби на момент звільнення її склав 14 років 4 місяці і 14 днів.

У частині 1 статті Закону України „Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України „Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 50 Закону України „Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VІІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Окрім того, відповідно до розділу 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 N5 матеріальна допомога та індексація входять до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, мається на увазі що індексація є частиною доходів населення з якої сплачувались страхові внески, тому в свою чергу підлягає врахуванню в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Стаття 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд вважає, що матеріальні допомоги, індексація, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням законів України „Про державну службу" та „Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зазначені висновки викладені в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.

Частиною 1 статті 244-2 КАС України встановлено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх судів України.

Окрім того, відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності, так як звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» було 12.09.2016 року, то суд вважає, що позивач має право отримати пенсію з 12.09.2016 року з урахуванням середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації з дати подачі заяви.

Отже, з огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 857374 від 15.09.2016 р «Про відмову у призначенні пенсії у разі переведення з виду на вид» та протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 857374 від 26.10.2016 р «Про відмову у перерахунку пенсії», а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 12.09.2016 року у розмірі 60% від заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» від 09.09.2016 № 11550/05, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та з урахуванням середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової винагороди на які нараховані та з яких утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 03 жовтня 2016 року № 9448/04, видану Управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області та довідку від 28.09.2016 р. № 12351/05, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з урахуванням вже отриманих сум пенсії

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 4, 7, 9, 11, 13, 159-163, 183-2, 256 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання протиправними рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 857374 від 15.09.2016 р «Про відмову у призначенні пенсії у разі переведення з виду на вид».

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси № 857374 від 26.10.2016 р «Про відмову у перерахунку пенсії».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 12.09.2016 року у розмірі 60% від заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу» від 09.09.2016 № 11550/05, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та з урахуванням середньомісячного розміру надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової винагороди на які нараховані та з яких утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки від 03 жовтня 2016 року № 9448/04, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області та довідки від 28.09.2016 р. № 12351/05, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з урахуванням вже отриманих сум пенсії.

Звернути постанову до негайного виконання у межах одного місяця.

Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Калініченко Л. В.