Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2016 р. Справа №805/3599/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11год.50хв.
ухвалено у нарадчій кімнаті
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Троянової О.В.
при секретарі Кудрі В.Г.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю Донбасс-Промстрой
до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.08.2016 року №0012831201,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Донбасс-Промстрой звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.08.2016 року №0012831201/а.с.4-7/.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що за наслідками камеральної перевірки відповідачем 22 серпня 2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0012831201 форми «Ш» яким, Товариству з обмеженою відповідальністю Донбасс-Промстрой визначено суму штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 47680,15грн. Вказує на те, що жодних порушень строків сплати узгодженого податкового зобовязання з боку Товариства не було , а прийняте податкове повідомлення-рішення не відповідає нормам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 22 серпня 2016 року №0012831201 форми «Ш» яким, Товариству з обмеженою відповідальністю Донбасс-Промстрой визначено суму штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 47680,15грн./а.с.7/.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлений позов, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позов.
Представники відповідача у судовому позовні вимоги не визнали, надали письмові заперечення в яких зазначили, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято обґрунтовано та на підставі діючого законодавства. Просили суд відмовити у задоволенні позову /а.с.65/.
Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю Донбасс-Промстрой зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (ЄДРПОУ 38420696), місцезнаходження юридичної особи: 84132, Донецька область, м. Словянськ, вул. Жовтневої Революції, буд.49, офіс33, перебуває на обліку як платник податків у Словянській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, зареєстрований в якості платника податку на додану вартість /а.с.10-35/.
Відповідач Словянська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області діє на підставі положення про Державну фіскальну службу України та керується Податковим кодексом України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.
Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України.
Так, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Донбасс-Промстрой до податкового органу самостійно подало уточнюючі розрахунки з податку на додану вартість: уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з ПДВ звязку з виправленням самостійно виявлених помилок №9235857027 від 18.11.2015 року, період, що уточнювався липень 2015 року. Відповідно до уточнюючого розрахунку позивачем збільшено податкові зобовязання на суму 1 161 378,00 грн. та самостійно визначено суму штрафу у звязку з виправленням помилки в розмірі 34 841,00 грн.
19.11.2015 року позивачем наданий уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з ПДВ у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок №9237031727 від 19.11.2015 року, період, що уточнювався вересень 2015 року. Відповідно до уточнюючого розрахунку позивачем зменшено (погашено) податкові зобовязання на суму 511 641,00 грн.
Платіжним дорученням № 14 від 18.11.2015 р. позивачем сплачено суму грошових зобовязань по уточнюючому розрахунку за липень 2015 р. в розмірі 620 444,00 грн. (ар.с.39)
Платіжним дорученням № 15 від 18.11.2015 р. сплачено суму грошових зобовязань по уточнюючому розрахунку за липень 2015 р. суму 9 785,00 грн. (ар.с.56)
Так, відповідно даних, відображених по обліковому рахунку позивача :
-станом на 13.11.2015 р. обліковується переплата у розмірі 42 652 ,87 грн.;
-враховуючи сплачені зобовязання, визначені по платіжному дорученню № 14
сума переплати станом на 18.11.2015 р. склала 663 096,87 грн.,
- враховуючи сплачені зобовязання, визначені по платіжному дорученню № 15
сума переплати станом на 18.11.2015 р. склала 672 881, 87 грн.
- 18.11.2015 р. збільшено суму зобовязань в розмірі 1 161 378,00 грн.
-18.11.2015 р. визначено штраф в розмірі 34 841,00 грн.
-19.11.2015 зменшено суму зобовязань на - 511641, 00 грн. ( ар.с. 66-68)
10 серпня 2016 року Словянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області проведено перевірку з питань дотримання граничних строків сплати суми узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість ТОВ Донбасс-Промстрой по уточнюючим розрахункам з податку на додану вартість №9235857027 від 18.11.2015 року та №9076646988 від 13.05.2016 року. За наслідками якої складено акт перевірки від 10.08.2016 року №3199/12-01/38420696 /ар.с.36/.
Даний акт складений про те,що вказані узгоджені суми податкового зобовязання несвоєчасно сплачені до бюджету , що є порушенням п. 57.1 та п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України.
На підставі даного акту перевірки, податковим органом встановлено порушення строків сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість на 1(один) календарний день; 2 (два) календарних дні; 126(сто двадцять шість) календарних днів; 153 (сто пятдесят три) календарних днів; 19 (девятнадцять) календарних днів.
З урахуванням висновків акту перевірки податковим органом 22 серпня 2016 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0012831201 форми «Ш» яким, Товариству з обмеженою відповідальністю Донбасс-Промстрой встановлено порушення строків сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість за затримку 19,1,1 календарних днів сплати грошового зобов'язання у сумі 476 801,50 грн. та зобовязано сплатити штраф у розмірі 10% у розмірі 47680,15грн./ а.с.37/.
Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення(вчинення дії);4)безсторонньо(неупереджено);5)добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.
Як вбачається з акту перевірки, підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення став висновок про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю Донбасс - Промстрой строків сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість по уточнюючому розрахунку податкових зобовязань з ПДВ за липень 2015 р.- фактична дата подання 18.11.2015 р.- дата сплати визначена законодавством 18.11.2015 р. фактична дата сплати 19.11.2015р. на 1(один) календарний день прострочки- штрафні санкції 10% - сума штрафної санкції 47 680,0 грн.;фактична дата сплати 20.11.2015 р. на 2(два) календарних дні прострочки- штрафні санкції 10% - сума штрафної санкції 0,10 грн.; по уточнюючому розрахунку податкових зобовязань з ПДВ за лютий 2016 р.- фактична дата подання 13.05.2016 р.- дата сплати визначена законодавством 13.05.2016 р. фактична дата сплати 01.06.2016р. на 19 (девятнадцять) календарних днів прострочки- штрафні санкції 10% - сума штрафної санкції 0,05 грн.
Суд погоджується із зазначеним висновком податкового органу та з прийнятим податковим повідомлення, з таких підстав.
Правовідносини, що виникли при розгляді даного спору регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-V1 зі змінами та доповненнями.
Відповідно до п.п.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства з питань сплати єдиного внеску , контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби є органи державної податкової служби.
Згідно зі п.15.1. ст.15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено,що податкове зобов'язання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 46.1. ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 49.1 ст.49 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 49.2 ст.49 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобовязаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають обєкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя)(п.п.49.18.1 та п.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України).
Згідно п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Пунктом 57.1. ст.57 Кодексу визначено,що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 126.1 ст.126 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Тобто, суд зазначає,що спеціальною нормою Податкового кодексу чітко визначено порядок подання уточнюючих розрахунків та сплату штрафних санкцій до подання такого уточнюючого розрахунку, в порушення якої позивачем не сплачено штраф до подання уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з ПДВ у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок від 18.11.2015 р. № НОМЕР_1.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що Відповідач як контролюючий орган у сфері справляння податків і зборів дійшов обґрунтованого висновку про порушення позивачем строків сплати за уточнюючим розрахунком з ПДВ за липень 2015 року №9235857027 від 18.11.2015 року на 1 і 2 дні відповідно.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що відповідачем в судовому засіданні доведено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю Донбасс-Промстрой до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.08.2016 року №0012831201 відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 09 листопада 2016 року.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 15 листопада 2016 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.