Справа № 375/1234/16-а Провадження № 2-а/375/36/16
П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.11.2016 року Рокитнянський районний суд Київської області у складі: головуючого судді Нечепоренка Л.М., при секретарі Киричок В.В., розглянувши у порядку письмового провадження в смт. Рокитне адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій відповідача протиправними та зобов»язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
В позовній заяві позивачка посилається на те, що вона у відповідності до Довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0512365 від 22.10.2015 визнана інвалідом 3-ї групи з 16.10.15 загального захворювання, пов»язаного з впливом аварії на ЧАЕС.
У відповідності до Експертного висновку від 15.09.15, наданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ на МНС України на засіданні №28 від 15.09.15 розглянуто її звернення та надану документацію і вирішено, що за основним діагнозом захворювання пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС.
У жовтні 2016 року звернулася до відповідача - управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА з заявою про видачу посвідчення категорії 1-А, але їй було відмовлено, так як у зв»язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю.
Вважає дії відповідача про відмову у прийнятті документів та відмові у видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1-А неправомірними.
Просить суд зобов»язати відповідачів - управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА оформити подання та направити його до відповідача - Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, а вказаного відповідача - надати статус потерпілого від аварії на ЧАЕС 1-А категорії та видати підтверджуюче даний статус посвідчення.
Будучи належним чином повідомленою, позивачка в судове засідання не з»явилася, направила до суду заяву, в якій позов підтримала, просить його задовольнити та справу розглянути на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача - управління праці та соціального захисту населення Рокитнянської РДА, будучи належним чином повідомленим про час і місце слухання справи, до суду не з»явився, натомість направив до суду заяву, в якій просить розглянути позов у його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача - Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце слухання справи, до суду не з»явився, подав заперечення проти позову та просить розглянути позов у його відсутності.
Суд ухвалив провести розгляд справи по суті у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується з вимогами ст.122 КАС України.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у відповідності до Довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0512365 від 22.10.2015 позивачка визнана інвалідом 3-ї групи з 16.10.15 загального захворювання, пов»язаного з впливом аварії на ЧАЕС.
У відповідності до Експертного висновку від 15.09.15, наданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ на МНС України на засіданні №28 від 15.09.15 розглянуто її звернення та надану документацію і вирішено, що за основним діагнозом захворювання пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС.
У жовтні 2016 року позивачка звернулася до відповідача - управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА з заявою про видачу посвідчення категорії 1-А, але їй було відмовлено, так як у зв»язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю за місцем проживання позивача.
У ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначений статус осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У відповідності до ст.11 вказаного Закону - ч.4) до потерпілих 4 категорії належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. № 51 затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивачка відноситься до потерпілого 4 категорії, що підтверджено відповідним посвідченням серії В-1 № 981559 від 28.03.1995 року.
Відповідно до ст.14 вищевказаного Закону та п.10 Порядку … посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії видається інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлений причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов»язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Як було вказано вище, документом, що посвідчує статус громадян, є посвідчення відповідної категорії.
На підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіологічного контролю за місцеми проживання позивача, що стало підставою для відмови у прийнятті документів від позивача відповідачем - управлінням соціального захисту населення Рокитнянської РДА та запереченням позову другим відповідачем - Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, так як довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, пов»язаної із впливом аварії на ЧАЕС видана позивачу 22.10.15, тобто після набрання з 01.01.15 чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», яким виключено зону посиленого радіологічного контролю за місцеми проживання позивача.
Тобто позивачка, хоча і є потерпілим 4 категорії, але вже не проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, тому, як стверджує відповідач, відсутні правові підстави для віднесення позивача до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з числа потерпілих 4 категорії та видачі відповідного посвідчення.
Аналізуючи вказані законодавчі акти, суд приходить до висновку, що згідно умов, передбачених ст.11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до потерпілих 4 категорії належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю визначені для визнання особи і видачі посвідчення відповідної категорії.
В той же час, незважаючи на скасування зони посиленого радіоекологічного контролю за місцем проживання позивачки, вона залишається потерпілою, так як у свій час, тобто до 01.01.15 отримала свою частину радіоактивного опромінення і виконала умови вищевказаного Закону - станом на 1 січня 1993 року прожила або відпрацювала у цій зоні не менше чотирьох років.
Тому суд важає, що відмова відповідача - управління соціального захисту населення Рокитнянської РДА у прийнятті документів позивачки для оформлення Подання на оформлення статусу постраждалого категорії 1-А є неправомірною, так як у Законі України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» не вказано про заборону приймати відповідні заяви з документами, так як це порушує права громадян на звернення до державних органів за захистом своїх прав та інтересів.
Керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.ст.6, 9, 11, 12, 17, 71, 89, 99, 100, 122, 158-163 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації щодо відмови у прийнятті заяви та оформленні Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов»язати Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області прийняти заяву від ОСОБА_1 про надання їй статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії та оформити Подання на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_1 та направити його з відповідними документами до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.
Зобов»язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації прийняти Подання Управління соціального захисту населення Рокитнянської районної державної адміністрації на оформлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії ОСОБА_1 та вирішити питання про надання ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-А категорії з видачею відповідного посвідчення.
Звільнити сторони від сплати судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Рокитнянський районний суд в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя