Постанова № 62843623, 18.11.2016, Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
18.11.2016
Номер справи
740/3386/16-а
Номер документу
62843623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 740/3386/16-а

Провадження № 2-а/740/108/16

П О С Т А Н О В А

Іменем України

18 листопада 2016 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

судді Олійника В.П., при секретарі - Шадура І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинення дій,

встановив:

Позивачем заявлені вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII у зв"язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" згідно довідки №02-24/435, виданої 31 серпня 2016 року Управлінням агропромислового розвитку Ніжинської районної державної адміністрації. Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач з 25 червня 2008 року перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу", на звернення від 05 вересня 2016 року щодо перерахунку призначеної пенсії у зв"язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям відповідачем листом від 09 вересня 2016 року відмовлено у цьому, що не відповідає вимогам чинного законодавства і порушує право позивача на соціальний захист.

В запереченнях на адміністративний позов відповідач зазначає про правомірність своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку призначеної пенсії, згідно клопотання до даного заперечення начальник управління Севостьянчик А.В. просить розглянути справу за відсутності представника.

Позивач в судове засідання не з"явився, відповідно до заяви від 18 листопада 2016 року підтримує заявлені вимоги, просить розглянути справу за відсутності.

Згідно ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Позов підлягає задоволенню частково зі слідуючих підстав.

Відповідно до положень ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист.

Позивач перебуває на обліку відповідача і отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу", розмір призначеної пенсії-86% суми заробітної плати державного службовця, що зазначено у запереченнях на адміністративний позов і підтверджується копією протоколу 807963 від 03 серпня 2008 року. На звернення позивача від 05 вересня 2016 року щодо перерахунку пенсії у зв"язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року відповідачем листом від 09 вересня 2016 року відмовлено у вчиненні даної дії з посиланням на відсутність правових підстав для цього.

Частиною 2 ст.33 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до ст.37-1 даного Закону уразі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв"язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України". Пунктом 4 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", у редакції, яка була чинною до 15 грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв"язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" був виключений, а 5 змінений, при цьому Кабінетом Міністрів України на виконання змін до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії, при цьому позивачеві під час виходу на пенсію, державою було гарантовано належний рівень пенсійного забезпечення, в тому числі право на перерахунок його пенсії, що відображено на рівні Основного Закону про неприпустимість звуження таких прав позивача. Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п.23 рішення "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Згідно положень ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України" від 26 вересня 2014 року, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов"язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені ст.1 Першого протоколу.

Нова редакція ст.37-1 Закону України "Про державну службу", відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, свідчить про те, що можливість здійснення такого перерахунку не було скасовано або відмінено, зокрема пенсіонерам, яким пенсію було призначено до прийняття Закону №76-VIII, натомість повноваження щодо визначення порядку здійснення такого перерахунку надано Уряду України, пасивна поведінка якого при вирішенні цього питання унеможливлює реалізацію конституційного права осіб на достатній життєвий рівень.

За таких обставин право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов"язань.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

За таких обставин, із врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року заробітної плати, зокрема, по посаді, на який працював позивач, що підтерджується також довідкою Управління агропромислового розвитку Ніжинської районної державної адміністрації№02-24/435 від 31 серпня 2016 року, наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивача.

Згідно положень ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Враховуючи звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 05 вересня 2016 року перерахунок пенсії необхідно проводити з 01 вересня 2016 року.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України на користь позивача, який не є суб"єктом владних повноважень, підлягають присудженню здійснені ним судові витрати-551 грн. 20 коп судового збору, із відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст.11, 17, 41, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ніжинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов"язати Ніжинське об"єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2016 року відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII у розмірі 86% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі із врахуванням підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" згідно довідки №02-24/435, виданої 31 серпня 2016 року Управлінням агропромислового розвитку Ніжинської районної державної адміністрації, та виплату пенсії із урахуванням раніше здійснених виплат.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути із Ніжинського об"єднаного управління Пенсійного фонду України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 (п"ятсот п"ятдесят одну) грн. 20 коп судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.П. Олійник .