Ухвала суду № 62726081, 16.11.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2016
Номер справи
805/1218/16-а
Номер документу
62726081
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2016 року справа №805/1218/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Васильєвої І.А., Жаботинської С.В., секретаря судового засідання Борисова А.А., за участю представника позивача Диннік О.Ю., представника відповідача-1 Козіної Ю.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 р. у справі № 805/1218/16-а (головуючий І інстанції Смагар С.В.) за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (відповідач-1), Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області (відповідач-2), в якому просило, визнати протиправними дії Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області щодо невжиття передбачених статтею 43 ПК України заходів, спрямованих на повернення позивачу надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 2158376 грн., зобов'язати Артемівську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Донецькій області подати до Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 2158376 грн. з Державного бюджету України (а.с.4-9).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 року позовні вимоги задоволені частково. Суд першої інстанції визнав протиправною бездіяльність Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо не вчинення дій, спрямованих на повернення Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 2158376 грн., зобов'язав Артемівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти висновок із зазначенням суми надміру сплаченого Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 2158376 грн. та подати його до Головного управління державної казначейської служби України у Донецькій області. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (а.с.90-92).

Артемівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що вказана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. (а.с.120-121).

В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції невірно застосовано норми статті 57 ПК України у редакції, що діяла до 01.01.2015 року. Також зазначено, що судом не взято до уваги, що для вирішення питання щодо повернення коштів апелянт звернувся листом від 27.01.2016 року № 1459/7/05-02-15-01-13-8 до ДПІ у Жовтневому районі м. Луганську (місце попередньої реєстрації) про надання інформації щодо проведення планових документальних перевірок протягом 2013-2014 р із зазначенням періоду і результатів перевірок. ДПІ у Жовтневому районі м. Луганську надало відповідь, відповідно до якої планові документальні перевірки позивача протягом 2013-2014 р. не проводились. У зв'язку з вищезазначеним апелянт вважає, що тільки після проведення документальної перевірки буде визначено достовірність суми переплати в інтегрованій картці платника і можливість здійснення повернення коштів.

Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважає, що апеляційна скарга обґрунтована та підлягає задоволенню.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Артемівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (а.с.10-20). Позивач має у своєму складі Відокремлений підрозділ «Луганські магістральні електричні мережі».

Відповідно до підпункту 152.4 статті 152 ПК України (в редакції станом на 25 грудня 2014 року) позивач був платником консолідованого податку на прибуток. Позивачем до Жовтневої ОДПІ м. Луганська Головного управління ДФС у Луганській області було подано розрахунки податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємств за 2013, 2014 роки (а.с.30-33).

За даними картки особового рахунку платника податку - відокремленого підрозділу ДП «НЕК «Укренерго» «Луганські магістральні електричні мережі» по коду бюджетної класифікації 11020100 «Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності», у відокремленого підрозділу станом на 01 грудня 2015 року обліковувалась переплата у сумі 2158376 грн. (а.с.85-87).

Між позивачем та відповідачем-1 проведено звірення розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2015 р. до 31.12.2015р. по коду бюджетної класифікації 11020100 з податку на прибуток підприємств і організації, що перебувають у державній власності, за результатами якого складено та підписано акт № 5501-20 від 18.01.2016 року, згідно якого позитивне сальдо розрахунків з бюджетом складає 2158376 грн. (а.с.22)

Зазначена переплата виникла у зв'язку зі змінами у законодавстві, які були внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» № 5083-VI від 05.07.2012 року, у зв'язку з якими підприємства з 01.01.2013 року відповідно до статті 57 ПК України авансували державний бюджет шляхом сплати авансових внесків з податку на прибуток.

13 січня 2016 року позивач звернувся до відповідача-1 з заявою № 11/11-2/329, в якій зазначив, що на картці особового рахунку платника податку - відокремленого підрозділу ДП «НЕК «Укренерго» «Луганські магістральні електричні мережі» обліковується переплата з податку на прибуток (КБК 11020100), посилаючись на ст.. 43 ПК України, просив зазначену переплату у сумі 2158376 грн. повернути на поточний рахунок ДП «НЕК «Укренерго» (а.с.23).

Артемівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області листом від 01 лютого 2016 року за № 1716/10/05-02-15-02 повідомила позивача, що тільки після проведення документальної перевірки буде визначено достовірність суми переплати в інтегрованій картці позивача (а.с.27-28).

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що Податковим кодексом України та іншими законодавчими актами чітко визначено порядок повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, який було порушено відповідачем-1, що призвело до порушення прав позивача на отримання надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток.

Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.

Згідно пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Абзацом 1 п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується відповідачем, наявна переплата позивача з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 2158376 грн. не є спірною

У відповідності до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

За правилами пп.17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Порядок повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання встановлено ст.43 Податкового кодексу України та Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним Наказом Міністерством доходів і зборів № 882/1188 від 30.12.2013 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 р. за N 146/24923 (далі - Порядок № 882/1188).

Згідно положень п. 43.1 ст.43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п.43.2 ст.43 ПК України).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 882/1188, у разі наявності у платника податків податкового боргу повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань на поточний рахунок такого платника податків в банку, готівкою або з метою використання у подальших розрахунках як авансових платежів (передоплати) / грошової застави проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

На час звернення до податкового органу із відповідною заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у позивача податковий борг був відсутній (а.с.85-87).

Згідно п. 43.3 ст.43 Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до п.43.4 ст. 43 Податкового кодексу України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Згідно п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

За п. 43.6 ст. 43 Податкового кодексу України, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Відповідно до п. 5 Порядку № 882/1188, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до п. 7 Порядку № 882/1188, орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку

Згідно з вимогами п. 10 Порядку № 882/1188, на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

З аналізу зазначених норм вбачається, що в разі відсутності податкового боргу та на підставі заяви платника податку, надміру сплачені суми податку мають бути поверненні на його рахунок.

Як вже зазначалось, позивач звернувся до відповідача з заявою від 13 січня 2016 року № 11/11-2/329 щодо повернення на поточний рахунок ДП «НЕК «Укренерго» переплати у сумі 2158376 грн. (а.с.23), у якій позивачем було зазначено рахунок платника податку на який необхідно перерахувати суму переплати та код бюджетної класифікації за яким рахується переплата податку. Податковий борг на момент звернення з цією заявою у позивача був відсутній.

В свою чергу, відповідачем-1 у порушення вимог ст.43 Податкового кодексу України та Порядку № 882/1188, висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету не підготував та, відповідно, не подав для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, чим допустив протиправну бездіяльність та порушив право позивача на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань по податку на прибуток, визначене п.п.17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України.

Судом першої інстанції обґрунтовано не прийнято до уваги посилання відповідача-1 на те, що тільки після проведення документальної перевірки буде визначено достовірність суми переплати в інтегрованій картці платника і можливість здійснення повернення коштів, оскільки нормами Податкового кодексу України та Порядку № 882/1188 не передбачено вчинення таких дій податковим органом, як умови для надання висновку щодо повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань. Положеннями Кодексу чітко визначено порядок повернення надміру сплачених грошових зобов'язань. На час розгляду справи в суді апеляційної інстанції відповідачем-1 висновок, щодо повернення надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток не підготовлений.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо не вчинення дій, спрямованих на повернення позивачу надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 2158376 грн. та зобов'язання відповідача-1 прийняти висновок із зазначенням суми надміру сплаченого позивачу грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 2158376 грн. та подати його до Головного управління державної казначейської служби України у Донецькій області.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні апелянтом фактичних обставин і норм матеріального права.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Артемівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 р. у справі № 805/1218/16-а залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2016 р. у справі № 805/1218/16-а залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст складено та підписано колегією суддів 16 листопада 2016 року

Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв

Судді: І.А. Васильєва

С.В. Жаботинська