ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 листопада 2016 р.м. ОдесаСправа № 521/7578/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Михайлюк О.А.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого- Яковлєва О.В.,
суддів- Бойка А.В., Танасогло Т.М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 05 травня 2016 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому заявлено вимоги управлінню Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, а саме: визнання протиправним та скасування рішення № 144053 «Про відмову у перерахунку пенсії» від 04 квітня 2016 року; зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з розрахунку 90% від середнього заробітку на підставі довідки прокуратури Одеської області № 142 від 29 лютого 2016 року, починаючи з 01 січня 2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 05 травня 2016 року частково задоволено позовні вимоги, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення № 144053 «Про відмову у перерахунку пенсії» від 04 квітня 2016 року; зобовязано здійснити перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії за вислугу років, починаючи з 01 квітня 2016 року.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції невірно застосовано норми чинного законодавства під час вирішення спірних правовідносин, так як право на підвищення пенсії виникло у позивача не з моменту звернення до пенсійного органу з відповідною заявою про перерахунок пенсії, а з моменту коли позивач набув право на таке підвищення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачу, починаючи з 22 листопада 2004 року призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 90 % від суми місячного (чинного) заробітку, відповідно ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».
При цьому, позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси із заявою про проведення перерахунку розміру його пенсії у звязку з підвищенням розміру посадових окладів працівників прокуратури, згідно довідки прокуратури Одеської області № 142 від 29 лютого 2016 року.
Рішенням управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста м. Одеси № 144053 від 04 квітня 2016 року відповідачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку.
Не погоджуючись з вказаними рішенням позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок, з яким погоджується судова колегія, про задоволення позовних вимог, в частині визнання протиправним та скасування рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії позивачу.
При цьому, судом першої інстанції зроблено висновок, з яким не погоджується судова колегія, про зобовязання пенсійного органу здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з 01 квітня 2016 року, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" від 26 листопада 1993 року № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла яка діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" від 26 листопада 1993 року № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла яка діяла на час призначення пенсії), розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Згідно ч. 12 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" від 26 листопада 1993 року № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла яка діяла на час призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 ЗУ "Про прокуратуру" від 26 листопада 1993 року № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла яка діяла на час призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача на підставі наданої останнім довідки.
Так, із зібраних матеріалів справи вбачається, що позивачу призначено пенсію за вислугу років довічно, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 22 листопада 2004 року, при цьому, трудовий стаж позивача на державні службі становить понад 20 років.
В даному випадку, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, внаслідок збільшення посадових окладів працівників прокуратури, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 142 від 29.02.2016 року.
Так, підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача стало посилання пенсійного органу на положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України,
Колегія суддів вважає, що вказане положення не може бути підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
В даному випадку, право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може обмежуватися при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це суперечить вимогам ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, що в спірних правовідносинах наявні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу, згідно наданої ним довідки, а як наслідок, вважає протиправним оскаржуване рішення пенсійного органу.
При цьому, колегія не погоджується зі встановленим судом першої інстанції періодом, за який необхідно здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, з огляду на наступне.
Так, з вищевикладених положень законодавства, перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
При цьому, постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно якої відбулось підвищення посадових окладів прокурорів, тобто з прийняттям якої виникли підстави для перерахунку раніше призначених пенсій прокурорам, набрала чинності 15 грудня 2015 року.
Тому, враховуючи викладене, право на перерахунок пенсії у позивача виникло починаючи з 01 січня 2016 року.
В свою чергу, позивач звернувся до пенсійного органу з відповідною заявою про перерахунок пенсії, в межах 12 місяців з моменту виникнення у нього права на такий перерахунок, а тому перерахунок пенсії повинен здійснений саме з моменту виникнення відповідного права, тобто з 01 січня 2016 року.
Крім того, відповідно до ч 1 ст. 94 КАС України, в разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем під час подання адміністративного позову та апеляційної скарги здійснено витрати на сплату судового збору, у сумі 1763,86 грн., що підлягає стягненню.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 05 травня 2016 року скасувати, прийняти у справі нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1.
Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси № 144053 «Про відмову у перерахунку пенсії» від 04 квітня 2016 року.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі міста Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, у розмірі 90 % від середнього заробітку, на підставі довідки прокуратури Одеської області № 142 від 29 лютого 2016 року, без обмеження її максимального розміру та з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01 січня 2016 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання адміністративного позову та апеляційної скарги, у розмірі 1763,86 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят три гривні та вісімдесят шість копійок).
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий:О.В. Яковлєв
Судді:А.В. Бойко
ОСОБА_2