Постанова № 62576000, 01.11.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
813/1816/16
Номер документу
62576000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2016 року Справа № 813/1816/16

14 год. 27 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддяКравців О.Р.,

секретар судового засіданняЄдинак Г.Б.,

позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представник відповідачане прибув,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 про зобовязання вчинити дії Турківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1, ОСОБА_2 (далі позивачі) з адміністративним позовом до Турківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (далі Турківський ДРАЦС), в якому, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог /а.с.63-64/, просять: зобовязати відповідача внести зміни в актові записи цивільного стану:

- в актовий запис про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4, а/з №2 від 06.02.1999 року складений виконавчим комітетом Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області: прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу «Розлуцький» виправити на «Валько», імя «Андрій» виправити на «Ігор», прізвище нареченої до реєстрації шлюбу «Розлуцька» виправити на «Вовчанська», прізвище нареченої після реєстрації шлюбу «Розлуцька» виправити на «Валько», імя нареченої «Роксолана» виправити на «Наталія»;

- в актовий запис про народження ОСОБА_3 а/з №24 від 02.06.1976 року, складений виконавчим комітетом Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області: прізвище та імя «Розлуцький Андрій» виправити на Валько Ігор;

- в актовий запис про народження ОСОБА_4 а/з №13 від 03.03.1979 року складений виконавчим комітетом Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області: прізвище та імя Розлуцька Роксолана виправити на «Вовчанська Наталія».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачі кілька разів змінювали свої імена та прізвища, що було повязано з роботою за кордоном, і 05.05.2011 року востаннє змінили свої імена та прізвища на родові. Однак, у позивачів виникли проблеми в частині внесення змін в актові записи у свідоцтвах про народження і свідоцтві про шлюб, які у свій час теж були змінені в результаті неодноразових змін позивачами своїх імен та прізвищ. Вважаючи відмову відповідача у внесенні змін у відповідні свідоцтва безпідставною, позивачі звернулися з даним позовом до суду.

У судовому засіданні позивачі позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві. Просили подальший розгляд справи здійснювати без їх участі, про що подали клопотання за вх. №23890 від 26.09.2016 року.

Відповідач проти задоволення адміністративного позову не заперечив. Просив розглядати справу за відсутності представника. Щодо вирішення спору покладався на розсуд суду /а.с.72, 80/.

Суд заслухав пояснення позивачів, зясував правову позицію відповідача, обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та обєктивно дослідив докази у справі, та -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 05.05.2016 року звернулися до Турківського РВ ДРАЦС з заявою про розяснення щодо порядку внесення змін в їхні актові записи про народження, на що відповідачем у листі від 05.05.2016 року №190/02.1-06-143 розяснено, що підстав для внесення змін в актові записи цивільного стану позивачів немає, оскільки зміни у вказані акти можуть бути внесені на підставі рішення суду /а.с.20/.

Вважаючи відмову відповідача внести зміни до актових записів цивільного стану протиправною позивачі звернулися до суду.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів згідно з ч. 2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. №2398-VI (далі Закон №2398-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 цього ж Закону актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану (ч. 2 ст. 3 Закону №2398-VI).

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частиною 1 ст 9 Закону №2398-VI передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 22 Закону №2398-VI заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5 Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, згідно з п. 12 розділу 4 яких державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила імя, та її малолітніх та неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також її повнолітніх дітей.

Згідно з п. 1.1 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5 і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за №55/18793 (далі Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.

Пунктом 2.12 Правил, передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за встановленою формою.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану згідно з п. 2.13.2 Правил, зокрема, є постанова адміністративного суду.

Судом з матеріалів справи зясовано, що позивачі неодноразово змінювали прізвища, імена та по-батькові /а.с.10-18/. У судовому засіданні суд оглянув оригінали відповідних документів.

Зокрема, 05.05.2011 року позивачі знову змінили свої імена та прізвища, в результатів чого позивач змінив прізвище, імя та по батькові з «Розлуцький Андрій Федорович» на «Валько Ігор Федорович» /а.с.15/, а позивачка змінила прізвище, імя та по батькові з «Розлуцька Роксолана Богданівна» на «Валько Наталія Богданівна» /а.с.18/.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Слід зауважити, що відповідач позов визнав /а.с.72/.

Згідно з ч. 4 ст. 51 КАС України суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Оскільки судом не встановлено суперечності таких дій Турківського РВ ДРАЦС закону або порушення визнанням позову прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд приймає визнання адміністративного позову відповідачем.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи встановлені судом обставини зміни прізвищ, імен та по батькові позивачами, визнання відповідачем адміністративного позову, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, сплачений позивачами судовий збір на загальну суму 2205,60 грн. слід стягнути на користь позивачів з субєкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Зобовязати Турківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовий запис про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_4, а/з №2 від 06.02.1999 року складений виконавчим комітетом Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області: прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу «Розлуцький» виправити на «Валько», імя «Андрій» виправити на «Ігор», прізвище нареченої до реєстрації шлюбу «Розлуцька» виправити на «Вовчанська», прізвище нареченої після реєстрації шлюбу «Розлуцька» виправити на «Валько», імя нареченої «Роксолана» виправити на «Наталія».

3.Зобовязати Турківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 а/з №24 від 02.06.1976 року, складений виконавчим комітетом Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області: прізвище та імя «Розлуцький Андрій» виправити на Валько Ігор.

4.Зобовязати Турківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_4 а/з №13 від 03.03.1979 року складений виконавчим комітетом Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області: прізвище та імя Розлуцька Роксолана виправити на «Вовчанська Наталія».

5.Стягнути на користь ОСОБА_1 (82513, Львівська область, Турківський район, с. Вовче) з Турківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (Львівська область м. Турка, м-д. Шевченка, 26б; ЄДРПОУ 20849720) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 1102,80 грн.

6.Стягнути на користь ОСОБА_2 (82513, Львівська область, Турківський район, с. Вовче) з Турківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області (Львівська область м. Турка, м-д. Шевченка, 26б; ЄДРПОУ 20849720) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 1102,80 грн.

Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 07.11.2016 року.

Суддя Кравців О.Р.