Номер провадження 2-а/754/304/16
Справа №754/5926/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 листопада 2016 року Деснянський районний суд міста Києва
під головуванням судді - Ярошенка С.В.,
при секретарі - Малинці А.Ю.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та про зобов'язання вчинити дії, мотивуючи свої вимоги тим, що він перебуває на обліку в Лівобережному Об'єднаному Управлінні пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком як державний службовець, відповідно статті 37 Закону України «Про державну службу».
Зазначає, що Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 23 вересня 2015 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати з 23.01.15 року з урахуванням проведених раніше виплат.
У подальшому ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 09 грудня 2015 року роз'яснено, що перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 необхідно провести відповідно до Закону України «Про державну службу» в чинній редакції станом на 04 вересня 2013 року (на час призначення пенсії) та виникнення правовідносин між сторонами.
Посилається на те, що у лютому 2016 року, після отримання пенсії разом із проведеними Управлінням на виконання рішення суду сумами щодо перерахунку, у нього з'явились сумніви щодо правильності проведеного перерахунку пенсії у частині нарахованих сум індексації, а тому 05.04.2016 року звернувся із заявою з метою отримання роз'яснень, на яку отримав відповідь про правомірність розрахунку пенсії.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, звертається з даним позовом до суду та просить зобов'язати Лівобережне Об'єднане Управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити йому перерахунок та сплату індексації пенсії без зміни базового місяця, відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (із змінами) та з урахуванням раніше сплачених сум та стягнути утриману за період з 23 січня 2105 року по 29.02.2016 року індексацію пенсії у сумі 2 683,80 грн.
Позивач у судовому засіданні підтримав вимоги з вищевикладених підстав, обгрунтувавши поясненнями просить суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги позивача не визнала, обгрунтуваши запереченнями просить суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач перебуває на обліку в Лівобережному Об'єднаному Управлінні пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком як державний службовець, відповідно статті 37 ЗУ «Про державну службу».
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 23 вересня 2015 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати з 23.01.15 року з урахуванням проведених раніше виплат.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року апеляційну скаргу відповідача повернуто.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 09 грудня 2015 року роз'яснено, що перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 необхідно провести відповідно до Закону України «Про державну службу» в чинній редакції станом на 04 вересня 2013 року (на час призначення пенсії) та виникнення правовідносин між сторонами.
Розпорядженням Управління від 28.01.2016 року проведено перерахунок пенсії у зв'язку із рішенням суду з 23.01.2015 року.
05.04.2016 року позивач звернувся до Лівобережного Об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Києві про перевірку правильності перерахунку його пенсії.
Відповідач своїм Листом від 20.04.2016 року, зокрема повідомив, що позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до судового рішення та базовим місяцем для нарахування пенсії з 23.01.15 року змінено на січень 2015 року.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 09.08.16 року відповідача повідомлено, що базовим місяцем для нарахування пенсії з 23.01.15 року є січень 2015 року, на 30.07.16 року - травень 2016 року.
Судом встановлено, що правовідносини, які склалися між сторонами регулюються нормами ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», а також до них підлягають застосуванню норми ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Так стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.ст. 1, 7 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» Громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Як вже зазначалося вище, судом встановлено, що відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача в частині розрахунку сум індексації було змінено базовий місяць, яким на їх думку вважається січень 2015 року.
Так за приписами преамбули ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Згідно ст. 2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (надалі - Порядок), підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
За змістом п. 2 Порядку Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
Згідно абз. 9 п. 5 Порядку, чинного на день здійснення перерахунку пенсії позивача, уразі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється.
З системного аналізу вищезазначених норм законодавства України чинного на день виникнення правовідносин (на день перерахунку пенсії) вбачається, що дійсно зміна базового місяця для нарахування сум індексації пенсії при виконанні судового рішення не передбачалась.
Судом же встановлено, що відповідачем у порушення зазначених вимог законодавства при перерахунку пенсії позивача на підставі постанови Деснянського районного суду м. Києва від 23.09.2015 року було змінено базовий місяць у зв'язку з чим суд вважає доведеною ту обставину, що такі дії носять протиправний характер та порушують право позивачки, закріплене Конституцією Українина належний соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Відповідно до ч. 2 ст. 19, 22 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, при цьому права громадян не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Незважаючи на вимоги вищезазначених норм чинного законодавства України, відповідачем не надано жодного належного доказу в спростування вимог позивача, а ті обставини на які вони посилаються є такими, що суперечать Конституції України, ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, в редакції чинній на день виникнення правовідносин, об'єктивно спростовуються встановленими в судовому засіданні обставинами, наданими суду позивачкою доказами у зв'язку з чим не можуть бути взяті до уваги судом.
Суд оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки знайшли своє доведення в судовому засіданні, є такими, що ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, а тому в цій частині підлягають задоволенню в повному обсязі.
Суд відмовляє у задоволенні вимоги про стягнення утриманої за період з 23 січня 2105 року по 29.02.2016 року індексації пенсії у сумі 2 683,80 грн., оскільки таке суперечить вимогам чинного законодавства, не належить до компетенції суду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, керуючись ст.ст. 94, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Лівобережне Об'єднане Управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та сплату індексації пенсії за період з 23 січня 2015 року по теперішній час без зміни базового місяця, відповідно до вимог ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (із змінами), з урахуванням раніше сплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 551,20 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя