Постанова № 62441028, 25.10.2016, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
263/10451/16-а
Номер документу
62441028
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 263/10451/16-а

Провадження № 2-а/263/300/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.10.2016 року м. Маріуполь

Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі: головуючого судді Скрипниченко Т.І., при секретарі Таушан О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя про перерахунок індексації пенсії,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», зазначивши, що він не працює з 06.03.2014 р. та йому пенсія нараховується без доплати до прожиткового мінімуму. Вважає, що відповідач проводив індексацію його пенсії з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, та просив визнати неправомірними бездіяльність УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) березень 2014 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 року, та визнати з 01.09.2015р.протиправними дії щодо не визначення фіксованої суми індексації та бездіяльність щодо не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) березень 2014 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 року, а також зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя:нарахувати та виплати позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) березень 2014 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 року,провести перерахунок фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) березень 2014 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 року та нарахувати та виплати позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 р. з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) березень 2014 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Позивач у судове засідання не з'явився, в матеріалах позовної заяви міститься клопотання з проханням розглянути справу у його відсутності.

Представник відповідача надав суду заперечення проти позову, у позові просив відмовити, зазначивши, що бюджетами Пенсійного фонду України на 2014,2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії. Згідно документів пенсійної справи ОСОБА_1 позивач працював до 05 березня 2014 р.

З 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення

нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань.

З 1 вересня 2015 року згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» підвищено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

До прийняття постанови Кабінетом Міністрів України про особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення при проведенні індексації пенсії (щомісячного довічного утримання) у 2015 році застосовується коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року. Тому проведення індексації пенсії на січень 2015 року використовувався коефіцієнт індексації пенсії, встановлений у грудні 2014 року - 70,4%, тому сума індексації пенсії у січні 2015 року становить 668,10 грн. У зв'язку з цим розмір пенсії та індексації залишається на тому ж рівні.

По пенсійній справі вбачається, що зі зміною прожиткового мінімуму розраховані та виплачені усі масові перерахунку пенсій, згідно яких встановлені базові місяця. Розмір пенсії на 01.08.2015 складає:

-основна пенсія по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 1066,35 грн.

-доплата за понаднормативний стаж (ст. 28) - 113,88 грн.

-підвищення у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати - 82,88 грн.

-Доплата з 01.05.2012 до прожиткового мінімуму (Постанова КМУ від 23.04.2012 р. №327) - 100 грн.

-Індекс споживчих цін - 147,10 грн.

Загальна сума пенсійної виплати складає 1510,21 грн.

Розмір пенсії з 01.05.2016 року складає:

-основна пенсія по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 1066,35 грн.

-доплата за понаднормативний стаж (ст. 28) - 127,96 грн.

-підвищення у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати - 82,88 грн.

-Доплата з 01.05.2012 до прожиткового мінімуму - 63,65 грн.

-Доплата з 01.05.2012. Постанова КМУ від 23.04.2012 №327 - 100 грн.

-Фіксована сума індексації з 01.10.2015 - 69,37 грн.

Загальна сума індексації пенсії складає 1510,21 грн.

Враховуючи вимоги позивача, заперечення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Судом встановлено, та це не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

Згідно ч.1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення-встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію

грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Стаття 3 даного Закону передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІпостановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, пунктом 1 якого визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пункт 10-1 Порядку встановлює, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Згідно із письмового заперечення з 01.09.2015 року відповідач сплачує індексацію у сумі 125,37 грн., з 01.05.2016 року сума індексації пенсії позивача зафіксована в розмірі 69,37 грн. Проте позивач не може погодитися з такими розрахунками.

Так, згідно із листами Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 18.03.2016 року № 1834/Т-11, 17.03.2016 року № 1832/К-11, 17.03.2016 року № 1833/К-11 підтверджується наступне:

- індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року), та 103 відсотка з 01.01.2016 року;

- бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.12.2016 р. - 103 %. Отже, ці листи Департаменту підтверджує обґрунтованість та правомірність вимог позивача по проведенню індексації його пенсії наростаючим підсумком, так як за цей період індекс інфляції кожного місяця перевищує 101 відсоток, що було оприлюднено в газетах «Урядовий кур'єр».

Індекс споживчих цін у відсотках згідно офіційно оприлюднених даних в газеті «Урядовий кур'єр», що є загальновідомими в 2014 році є: Січень - 100,2; лютий - 100,6; березень-102,2; квітень-103,3;травень-103,8; червень- 101,0; липень -100,4; серпень -100,8; вересень-102,9; жовтень-102,4; листопад-101,9; грудень-103,0; в 2015 році є: січень -103,1; лютий-105,3; березень - 110,8; квітень -114,0; травень - 102,2; червень - 100,4, липень - 99,0; серпень - 99,2; вересень-102,9; жовтень-98,7; листопад-102,0; грудень-100,7; в 2016 році є: січень - 100,9, лютий - 99,6, березень - 101,0, квітень - 103,5.

Так відповідач не обчислював індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця березень 2014р. (який їм не заперечується) з 01 квітня 2014р. Внаслідок цього індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком було визначено відповідачем на рівні 3,3 % (що в грошовому вираженні складає індексацію пенсії в розмірі 31,32 грн.) станом на червень 2014 року.

Але з 01.09.2014 р. відповідач протиправно припинив проводити обчислювання індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця березень 2013р. Так, з 01.01.2015 р. по 31.08.2015 р. приріст індексу

споживчих цін для визначення суми індексації у відсотках та сума індексації пенсії при базовому місяці - грудень 2013 р. складає: 12,0% (113,88 грн.) в вересні 2014 р., 16,1% (152,79 грн.) в листопаді 2014 р., 18,9 % (179,36 грн.) в грудні 2014 р., 21,2 % (201,19 грн.) в січні 2015 р., 28,7 % (272,36 грн.) в березні 2015 р., 35,5 % (336,90 грн.) в квітні 2015 р., 50,1 % (475,45 грн.) в травні 2015 р., 71,2 5 (675,69 грн.) в червні 2015 року, 74,9 % (710,80 грн.) з липня 2015 року.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2015 року - 949 гривень; з 1 вересня 2015 року - 1074 гривні. Відповідно до статті 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" для осіб, які втратили працездатність встановлено: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень. Після зміни базового місяця в вересні 2015 р. через зміну прожиткового мінімуму з 949,00 грн. до 1074,00 грн., відповідач не вірно визначив фіксовану суми індексації виходячи із базового місяця грудень 2013р., як це було передбачено діючим на той час абз. 3 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок) та додатком 4 до Порядку.

Наведена таблиця у запереченнях щодо використовуваних коефіцієнтів для нарахування індексації з 01.01.2014 року по теперішній час не відповідає дійсності, у порівнянні з довідкою про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії від 15.06.2016 року.

Відповідач з 01.09.2015 р. під час підвищення прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність до 1074,00 грн. зафіксував суму індексації пенсії на рівні 125,37 грн. Такі дії відповідача є протиправними, так як він повинен був зафіксувати суму індексації на рівні різниці між сумою індексації та підвищенням пенсії.

Відповідно до додатку 4 до Порядку (в редакції чинної на вересень 2015 р.), якщо у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. Отже, з 21.06.2012 р. п. 3, 8 Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» викладено в новий редакції абз. 3 п. 5 Порядку та Додаток 4 до Порядку та введено порядок обчислення фіксованої суми індексації, як різниця між сумою індексації та сумою підвищення. Після набрання чинності 21.06.2012 р. Постанови КМУ від 13 червня 2012 р. № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» відповідач не зафіксував різницю між сумою індексації визначеної виходячи з базового місяця березень 2014 р. та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 р. та сумою підвищення (фіксовану суму індексації). Так, відповідач повинен був розрахувати фіксовану суму індексації в вересні 2015 р. виходячи з базового місяця березень 2014 р. та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 р., але не зробив цього.

Відповідач повинен був зафіксувати та виплачувати позивачу до наступного збільшення розміру пенсії, при якому таке збільшення повинне перевищити зазначену фіксовану величину. До теперішнього часу пенсія позивача на суму фіксованої суми індексації не підвищувалась. Таким чином, відповідно до додатку 4 до Порядку якщо наступне підвищення пенсії не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення пенсії та додається раніше зафіксована величина індексації.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад), а також визначення фіксованої суми індексації (додаток №4 в редакції на вересень 2015 р містить відповідний приклад).

Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Згідно ч. 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Частина перша статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015, які набрали чинності з 01.01.2016 р. передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Згідно ч.ч. 2-4 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно із ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. {Статтю 5 доповнено частиною шостою згідно із Законом № 76-VIII від 15.12.2014}

П. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок) передбачає, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Абзац другий пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 77 від 11.02.2016 - застосовується з 01.01.2016 р. передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. {Абзац третій пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 526 від 13.06.2012}. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.

П. 2 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку{Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 913 від 11.07.2007; в редакції Постанов КМ № 170 від 12.03.2008, № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015}.

П. 4 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати

годувальника. {Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 913 від 11.07.2007, № 170 від 12.03.2008}. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2.

Відповідно п. 5 Порядку в редакції, яка діяла до 30.11.2015 рок у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.{Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 690 від 17.05.2006, № 170 від 12.03.2008, № 36 від 29.01.2014}У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.{Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006}У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.{Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006; в редакції Постанови КМ № 526 від 13.06.2012}

Відповідно до п. 5 Порядку №1078 зі змінами внесеними Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 р., які застосовуються з 01.12.2015 р. у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку. Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4. {Пункт 5 в редакції Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 - застосовується з 01.12.2015}.

Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад). Відповідач діяв в супереч цього порядку.

Застосовуючи положення Закону України від 15.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (п. 9 Прикінцевих положень) та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» суд виходить з наступного:

Так п. 9 Прикінцевих положень Закону України від 15.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачає, зокрема: «Установити, що: Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік; норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 15, ст. 111 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. {Абзац третій пункту 9 із змінами, внесеними згідно із Законом № 217-VIII від 02.03.2015}.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 202 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2014 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 р. № 67 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 р. № 190 затверджено «Бюджет Пенсійного фонду України на 2016 рік» не встановлено жодних обмежень в нарахуванні індексації пенсії жодної категорії пенсіонерів, а особливий порядок нарахування індексації пенсі, передбачений Постановою КМУ від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» також не передбачає обмежень для нарахування індексу споживчих цін та обмежень розміру індексації. Листом Департаменту від 17.03.3016 року № 1833/К-11 підтверджується, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (в редакції, яка діяла до 31.12.2015 року); бюджетом Пенсійного фонду України на 2014 рік та бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік обсяги витрат на проведення індексації пенсії відповідно до норм чинного законодавства заплановано з розрахунку перевищення 101 % порогу індексу споживчих цін, а з 01.01 .2016 р. - 103 %.

Згідно із звітів про виконання бюджету 2014, 2015 років ПФУ та ГУ ПФУ в Донецькій області, залишок коштів на кінець року, який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду в сумі:

- 1 767 765 100 грн. (один мільярд сімсот шістдесят сім мільйонів сімсот шістдесят п'ять тисяч сто гривень) в 2014 р. в ПФУ,

- 147 488 000,20 грн. (сто сорок сім мільйонів чотириста вісімдесят вісім тисяч гривень 20 копійок) в 2014 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області,

- 867 769 400 грн. (вісімсот шістдесят сім мільйонівсімсот шістдесят дев'ять тисяч чотириста гривень) в 2015 р. в ПФУ,

- 10 329 100 грн.(десять мільйонів триста двадцять дев'ять тисяч сто гривень) в 2015 р. в ГУ ПФУ в Донецькій області.

Згідно із звіту про виконання бюджету 2015 року ПФУ залишок коштів на кінець 2015 р., який сформувався за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України в сумі 867,8 млн. грн., був спрямований на фінансування пенсійних виплат січня 2016 р.

Отже, посилання відповідача на положення Законів про державний бюджет на відповідний рік та ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», щодо проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік та відповідно до особливого порядку, суперечить відповідному законодавству та фактичним обставинам справи.

Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, Закону України «Про прожитковий мінімум» та постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області

від №2а/263/1741/2014 від 22.12.2014 р., та листів Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 18.03.2016 року № 1834/Т-11, 17.03.2016 року № 1832/К-11, 17.03.2016 року № 1833/К-11.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій та бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя.

Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 17.02.2016 року виходячи з базового місяця вересня 2015 р. з урахуванням фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) березень 2014 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 року з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, значно зменшено пенсію позивача, що суперечать чинному законодавству.

Враховуючи, що позивач звернувся до суду з позовом про захист своїх прав 15.06.2016 року, які були порушені з 01.09.2015 року, як посилається позивач у своїй позовній заяві, суд вважає необхідним, на підставі вимог статті 99 КАС України позовні вимоги за період з 01.09.2015 року по 16.02.2016 залишити без розгляду.

Аналогічні правові позиції викладені в ухвалах Вищого адміністративного суду (К/9991/57348/12 від 20.02.2014 року, К/9991/9559/12 від 13.02.2014 року, К/800/27925/14 від 27.05.2014 року, К/9991/69509/12 від 05 червня 2014 року, К/800/24928/15 від 08 червня 2015 року, К/800/24866/15 від 05 червня 2015 року, №194/56/15-а (2а/194/10/15) від "15" березня 2016 р., №333/4475/15-а (2-а/333/79/15) від "04" лютого 2016 р. та постанові Донецького адміністративного апеляційного суду від 19.01.2015р. №264/7744/14-а.

Враховуючи те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Підвищення до пенсії у вигляді індексації є складовою частиною пенсії, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Тому суди не вправі обмежувати виплату громадянам пенсії, а також передбаченого чинним законодавством підвищення до неї, встановлюючи для цього певні граничні строки її отримання. Правильність цієї правової позиції підтверджено, поміж іншого, і Верховним Судом України у постановах від 23 квітня 2012 року (справа 21-239а11) та 19 березня 2013 року (справа № 21-53а13), які, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх судів України.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями ст.ст. 2, 6-12, 17-18, 41, 69-71, 79, 86, 94,99-100, 122-128, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок індексації пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) березня 2014 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 року з урахуванням фіксованої суми індексації та визнати протиправними дії щодо визначення фіксованої суми індексації в заниженому розмірі та бездіяльність щодо не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) березень 2014 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області нарахувати та виплати позивачу ОСОБА_1 з 17.02.2016 року суми індексації пенсії наростаючим підсумком після визначення базового місяця вересня 2015 р. з урахуванням фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця (місяця підвищення пенсії) березень 2014 року та індексу споживчих цін за період з квітня 2014 року та зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078,з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІПН № НОМЕР_1 судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Решту позовних вимог залишити без розгляду.

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі,але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Т.І.Скрипниченко