Головуючий у 1 інстанції - Аляб'єв І.Г.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2016 року справа №805/718/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Сіваченка І.В.
суддів: Шишова О.О., Чебанова О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2016 року у справі № 805/718/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Група "Енерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про скасування рішення щодо застосування штрафних санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Група "Енерго" (далі - Товариство) звернулося до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби (далі - СДПІ або інспекція) про скасування рішення від 04 листопада 2015 року № 0000183900 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 22 892,83 гривень.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України". Згідно з підпунктом 8 пункту 4 статті 11 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669-VII) внесені зміни до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI), за загальними правилами яких на час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання звільняються від обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції. Зазначають, що, оскільки позивач знаходиться на території, де здійснюється антитерористична операція, то відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону № 2464-VI за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до позивача не застосовуються. З урахуванням викладеного просили задовольнити позов.
Відповідач у письмових запереченнях проти позовних вимог заперечує, наполягає на тому, що на позивача покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати суми податків, зборів та обов'язкових платежів, рішення, яке оскаржується, прийняте по факту встановлених порушень, тому підстави для його скасування відсутні. Також відповідач зазначає, що позивач не звертався до нього із заявою щодо звільнення від виконання обов'язків щодо сплати єдиного внеску. Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2016 року адміністративний позов Товариства задоволено повністю.
Скасовано рішення Інспекції про скасування рішення від 04 листопада 2015 року № 0000183900 про застосування штрафних санкцій у розмірі 19 279,56 гривень та нарахування пені у розмірі 3 613,27 гривень за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 23 грудня 2014 року по 01 квітня 2015 року.
Постанова мотивована тим, що Закон № 2464-VI звільняє платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання платниками своїх обов'язків, визначених статтею 6 цього Закону. Крім того, оскільки пункт 9-3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VI на момент винесення оскаржуваного рішення був чинним, у відповідача не було правових підстав для застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що відповідно до норм Закону № 2464-VI підстави для звільнення від сплати податкових зобов'язань з єдиного внеску, не застосування штрафних санкцій та списання недоїмки відсутні, та якщо платник єдиного внеску продовжує здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, то він зобов'язаний виконувати всі встановленні цим Законом функції.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, а також документи, які містяться в матеріалах адміністративної справи, встановила наступне.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Група "Енерго", зареєстровано в якості юридичної особи та включене до ЄДРПОУ за номером 35538207, знаходиться на обліку у Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби як платник єдиного внеску.
В період з 19 по 20 жовтня 2015 року Інспекцією проведена камеральна перевірка Товариства. 21 жовтня 2015 року за результатами проведеної перевірки складено Акт № 162/28-03-39/35538207 "Про результати камеральної перевірки ТОВ "ГРУПА "ЕНЕРГО" з питання своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень - грудень 2014 року та січень, лютий 2015 року" (далі - Акт).
21 жовтня 2015 року не погодившись з висновками, які викладені у Акті перевірки, Товариство направило на адресу СДПІ заперечення та просило визнати висновки Акту неправомірними та скасувати його.
30 жовтня 2015 року на адресу Товариства надійшла відповідь на заперечення, відповідно до яких висновки Акту перевірки залишені без змін.
04 листопада 2015 року СДПІ на підставі Акту прийняте рішення № 0000183900 про застосування штрафних санкцій в сумі 19 279,56 гривень та нарахування пені в сумі 3 613,27 гривень за несплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 23 грудня 2014 року по 01 квітня 2015 року.
В подальшому, 12 листопада 2015 року, не погодившись із вказаним рішенням, Товариство звернулось до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків зі скаргою, у якій просили скасувати спірне рішення.
20 листопада 2015 року за результатами розгляду вказаної вище скарги прийнято рішення, яким скарга Товариства залишена без задоволення, а спірне рішення - без змін.
30 листопада 2015 року на адресу Голови ДФС України Товариством направлена скарга, яка 18 грудня 2015 року також залишена без задоволення.
Судами встановлено, що Товариством до податкового органу заява про звільнення його від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, не подавалась.
Разом з тим, як вбачається зі змісту вказаних вище скарг Товариства на спірне рішення, останнє неодноразово наголошувало на тому, що позивач звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI.
Розглянувши матеріали справи, колегія судів апеляційної інстанції дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову, при цьому виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону № 2464-VІ визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VІ платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Позивач в розумінні зазначених норм Закону № 2464-VІ є страхувальникам та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 частини другої статті 6 Закону № 2464-VІ встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VІ на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 9 зазначеного вище Закону визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон № 1669-VII. Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, м. Маріуполь Донецької області віднесене до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Статтею 2 Закону № 1669-VII визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VІ доповнено пунктом 9-3 такого змісту: платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону № 2464-VI за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовуються.
Отже, Закон № 2464-VI звільняє платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання платниками своїх обов'язків, визначених статтею 6 Закону № 2464-VI.
Таким чином Закон № 2464-VI не пов'язує звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання свої обов'язків з поданням відповідної заяви.
Натомість, таке звільнення пов'язувалось із знаходженням платника на території, де проводиться антитерористична операція.
Позивач зареєстрований та знаходиться в Донецькій області, м. Маріуполь, тобто, саме на території проведення антитерористичної операції, яка визначена переліком, вказаному у статті 2 Закону № 1669-VII.
Також слід зазначити, що до початку антитерористичної операції Товариство було зареєстроване у м. Донецьку, вул. Челюскінців-174. Після початку антитерористичної операції Товариство переміщено до м. Маріуполя.
Оскільки пункт 9-3 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VІ на момент винесення оскаржуваного рішення був чинним, у відповідача не було правових підстав для застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції підтримує висновок суду першої інстанції, що рішення відповідача від 04 листопада 2015 року № 0000183900 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 22 892,83 грн. є протиправним та підлягає скасуванню, а адміністративний позов - задоволенню.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2016 року у справі № 805/718/16-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Група "Енерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про скасування рішення щодо застосування штрафних санкцій та пені - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О.Шишов
О.О.Чебанов