Справа № 352/1317/16-к
Провадження № 1-кп/352/168/16
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2016 року м. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області складі:
головуючого судді Струтинського Р.Р.,
секретаря Кукули О.С.,
з участю прокурора Книша І.П.,
захисника ОСОБА_1,
обвинуваченого ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Івано-Франківську кримінальне провадження з обвинувальним актом по обвинуваченню :
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Чехів, Монастириського району, Тернопільської області, зареєстрованого в АДРЕСА_1, жителя АДРЕСА_2, з вищою освітою, на момент вчинення кримінального правопорушення працював на посаді старшого інспектора Тисменицького відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області, одруженого, утриманця двох неповнолітніх дітей ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7, українця, громадянина України, військовозобов'язаного, депутатом будь-якої ради не являється, не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст. 368 ч. 1 КК України,-
в с т а н о в и в :
підсудний ОСОБА_2, будучи службовою особою, одержав неправомірну вигоду для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища.
Вказане неправомірне діяння підсудний вчинив при наступних обставинах:
Згідно наказу начальника Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області №15о/с від 07.11.2015 року, ОСОБА_2 перебуває на посаді старшого інспектора Тисменицького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, у спеціальному званні капітана поліції.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», до правоохоронних органів віднесені органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Згідно ст.ст. 2, 23, 59 Закону України «Про Національну поліцію», завданням поліції є надання поліцейських послуг у сфері протидії злочинності; служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень; здійснення контролю за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ; здійснення у визначеному законом порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.
За таких обставин, відповідно до ст. ст. 1, 17, 62, Закону України «Про Національну поліцію» та п. 1 примітки ст. 364 КК України, ОСОБА_2, перебуваючи на займаній посаді, є службовою особою та постійно виконує функції офіційного представника державного органу виконавчої влади.
Згідно з вимогами ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ОСОБА_2 є працівником правоохоронного органу, на якого відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.ст. 8, 18 Закону України «Про Національну поліцію» покладено обов'язки діяти лише відповідно до положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
Окрім того, ОСОБА_2, відповідно до ч. 1 ст. 3, ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції», обіймаючи вказану посаду, є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення і йому забороняється використовувати свої службові повноваження або службове становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.
Відповідно до п.п. 3, 9, 12 «Положення про дозвільну систему», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 576, міністерства та інші центральні органи державної виконавчої влади, підприємства, установи, організації, господарські об'єднання, а також громадяни мають право у встановленому порядку використовувати, зберігати, перевозити предмети, матеріали і речовини, відкривати підприємства, майстерні та лабораторії, на які поширюється дозвільна система.
Видача дозволів на виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорону, перевезення і використання вогнепальної зброї (нарізної воєнних зразків, несучасної стрілецької, спортивної, навчальної, охолощеної, мисливської нарізної і гладкоствольної), бойових припасів до неї, холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії та зазначеними патронами, здійснюється у порядку, визначеному МВС.
Контроль за дотриманням посадовими особами міністерств, інших центральних органів державної виконавчої влади, підприємств, установ, організацій, господарських об'єднань і громадянами встановленого порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення і використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття та функціонування підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, здійснюється безпосередньо МВС, а також МОЗ, Мінекоресурсів і Держнаглядохоронпраці.
Відповідно до чинної Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 622 від 21.08.1998, МВС України роботу щодо здійснення дозвільної системи організовує через свої структурні підрозділи громадської безпеки, зокрема, районні, районні в містах, міські управління органів внутрішніх справ (старші інспектори, інспектори дозвільної системи, а також дільничні інспектори міліції) (далі - міськрайоргани).
Основними завданнями органів внутрішніх справ є запобігання порушенням порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм та швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду (далі - пневматична зброя) і холодної зброї (арбалети, луки з зусиллям натягу тятиви більше ніж 20 кг, мисливські ножі тощо (далі - холодна зброя)), пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (далі - пристрої), та патрони до них, основних частин зброї, бойових припасів до зброї і охолощеної зброї, вибухових матеріалів і речовин, попередження випадків їх втрати, крадіжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.
Уся діяльність органів внутрішніх справ щодо здійснення дозвільної системи ґрунтується на суворому дотриманні Конституції України та інших нормативно-правових актів.
Здійснюючи дозвільну систему, органи внутрішніх справ відповідно до законодавства України видають громадянам - дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської зброї, холодної, охолощеної, пневматичної зброї, пристроїв.
Міськрайоргани внутрішніх справ видають дозволи на: придбання і перевезення територією України вибухових матеріалів і речовин; носіння і перевезення територією України відомчої вогнепальної пневматичної, холодної зброї та бойових припасів до неї; придбання, зберігання і носіння громадянами України мисливської гладкоствольної зброї, основних частин зброї, бойових припасів до неї, пневматичної, холодної та охолощеної зброї.
Видача дозволів громадянам на придбання, зберігання та носіння зброї здійснюється після проведеного з ними вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею, її застосування та використання, що здійснюється у пунктах вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування після здачі заліку та отримання довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування.
Громадяни України повинні в установленому законодавством порядку укласти договір страхування цивільної відповідальності громадян України, що мають у власності чи іншому законному володінні зброю, за шкоду, яка може бути заподіяна третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї (далі - договір страхування).
Відповідно до Посадової інструкції старшого інспектора Тисменицького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - Тисменицького ВП ГУНП в Івано-Франківській обл.) капітана поліції ОСОБА_2, останній зобов'язаний організовувати роботу поліції у відділі і відділеннях поліції та забезпечувати правильну розстановку, координацію всіх засобів на охорону публічного порядку; видавати організаціям, підприємствам, установам дозволи на придбання, перевозку і зберігання вогнепальної зброї, боєприпасів, ВМ, дозволи на зберігання та носіння громадянами газової та мисливської зброї; оформляти допуск до робіт, пов'язаних з придбанням, зберіганням, обліком, використанням, охороною, або перевезенням предметів і речовин, які підпадають під дозвільну систему; здійснювати в необхідних випадках реєстрацію, перереєстрацію газових пістолетів і револьверів, забезпечувати ретельну перевірку за місцем проживання, оперативними та іншими обліками осіб, які звернулись із заявами на видачу дозволів на придбання та зберігання газової та мисливської зброї; вести контрольно-наглядові справи на об'єкти дозвільної системи, особові справи на власників газової та мисливської зброї, забезпечувати своєчасну постановку на облік вогнепальної та газової зброї, що знаходиться в організаціях та громадян; здійснювати контроль за проведенням перевірок та підготовкою відповідей по запитам, пов'язаних з роботою дозвільної системи, а також законним та незаконним обігом зброї; здійснювати контроль за страхуванням цивільної відповідальності власників вогнепальної зброї; здійснювати контроль за направленням на навчання власників зброї та осіб, які виявили бажання стати власником зброї.
Проте, ОСОБА_2, у порушення вимог вказаних нормативних актів та службових обов'язків, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою незаконного збагачення, став на шлях злочинної діяльності та вчинив умисне, корисливе корупційне кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Так, 06 липня 2016 року о 16 год. 45 хв. ОСОБА_3 звернувся до старшого інспектора Тисменицького ВП ГУНП в Івано-Франківській області капітана поліції ОСОБА_2 з приводу можливості отриманням дозволів на придбання, зберігання, перевезення і використання мисливської гладкоствольної зброї та пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, спорядженого гумовими метальними снарядами несмертельної дії.
Разом з тим, у ході розмови ОСОБА_2 вказав ОСОБА_3, що, у разі наявності бажання на отримання вищевказаного дозволу, останній повинен надати 4 фотографії, ксерокопію паспорту, а також передати ОСОБА_2 неправомірну вигоду в сумі 4 000 гривень, після чого останній вчинить дії, направлені на отримання ОСОБА_3 дозволів на придбання мисливської гладкоствольної зброї та пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, спорядженого гумовими метальними снарядами несмертельної дії, без проведення з ним вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею, її застосування та використання зброї і вищевказаних пристроїв, правил поводження з ними, а також без укладення ОСОБА_3 обов'язкового договору страхування та участі в оформленні зазначених дозволів.
11 липня 2016 року під час розмови між ОСОБА_3 та ОСОБА_2, останній повідомив, що у разі надання ОСОБА_3 неправомірної вигоди у розмірі 4 300 грн., ОСОБА_2 видасть ОСОБА_3 дозволи на придбання гладкоствольної зброї та пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, спорядженого гумовими метальними снарядами несмертельної дії, через 14 та 10 робочих днів відповідно. У той же час, ОСОБА_2 домовився із ОСОБА_3 про подальшу зустріч 12.07.2016 р., з метою передачі останнім неправомірної вигоди на його користь у розмірі 4 300 грн.
У подальшому, 12.07.2016 р., приблизно о 13 год. 00 хв., перебуваючи в с. Черніїв, Тисменицього р-ну, Івано-Франківської обл., знаходячись в автомобілі марки «Volkswagen Golf» (державний реєстраційний номер - НОМЕР_1), на виконання вищевказаних попередніх домовленостей між ОСОБА_3 та ОСОБА_2, з метою отримання дозволів на придбання гладкоствольної зброї та пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, спорядженого гумовими метальними снарядами несмертельної дії, без участі в їх оформленні, ОСОБА_3 передав, а ОСОБА_2 одержав неправомірну вигоду у розмірі 4 300 грн.
В судовому засіданні підсудний ОСОБА_2 свою вину у вчиненні пред'явленого йому в обвинувальному акті злочину визнав повністю, в скоєному щиро розкаявся і дав суду показання, в яких повністю підтвердив обставини скоєного ним кримінального правопорушення вищенаведеного у вироку. Підсудний просить суд суворо його не карати та при призначенні покарання врахувати, що всі неправомірні діяння були вчинені внаслідок надзвичайно скрутного матеріального становища, як і те, що він являється єдиним працездатним утриманцем непрацюючої дружини та двох малолітніх дітей.
Оскільки обвинувачений ОСОБА_2 в судовому засіданні вину визнав повністю, а також те, що він не оспорює фактичні обставини вказані в обвинувальному акті, правильно розуміє зміст цих обставин, не наполягає на дослідженні інших доказів, розуміє неможливість в подальшому оскаржувати дані фактичні обставини в апеляційному порядку, а тому відповідно до ч. 3 ст. 349 КПК України, дослідження доказів відносно тих фактичних обставин справи, які ніким не оспорюються, судом визнано недоцільним та обмежено обсяг доказів, що підлягають дослідженню, допитом підсудного та дослідженням доказів, які характеризують його особу. Обвинувачений та учасники процесу не заперечували проти обмеженого порядку дослідження доказів, при цьому суд переконався, що останні правильно розуміють зміст ст. 349 КПК України.
Таким чином, аналізуючи здобуті в судовому засіданні докази, суд вважає, що дії обвинуваченого ОСОБА_2 правильно кваліфіковано за ст. 368 ч. 1 КК України, так як він будучи службовою особою, одержав неправомірну вигоду для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням наданої йому влади та службового становища.
Призначаючи покарання обвинуваченому, суд відповідно до вимог ст. 65 КК України враховує характер і ступінь суспільної небезпечності скоєного злочину, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, а також те, що покарання має бути необхідне і достатнє для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним нових злочинів і те, що згідно ч. 2 ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених.
Обтяжуючі відповідальність підсудного обставини відсутні.
До пом'якшуючих обставин суд відносить те, що підсудний в скоєному щиро розкаявся, активно сприяв розкриттю злочину.
Крім того, вирішуючи питання про призначення покарання підсудному, суд приймає до уваги наступні дані про особу винного ОСОБА_2, а саме те, що останній раніше не притягувався до кримінальної відповідальності, тяжких наслідків внаслідок неправомірних дій підсудного не настало, працюючи займається суспільно-корисною працею, по місцю проживання та праці характеризується позитивно, являється єдиним працездатним утриманцем непрацюючої дружини та двох неповнолітніх дітей, має незадовільний стан здоров'я.
Таким чином, беручи до уваги всі вищеперелічені обставин, дані про особу винного, суд вважає доцільним, призначити ОСОБА_2 основне покарання у виді штрафу, із застосуванням додаткового покарання, визначеного санкцією ст. 368 ч. 1 КК України, яке буде необхідним і достатнім для виправлення і перевиховання підсудного та попередження скоєння ним нових злочинів.
Долю речових доказів по даному кримінальному провадженню слід вирішити у відповідності до вимог ст. 100 КПК України.
Визначену ОСОБА_2, згідно ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду суду від 14.07.2016 р., заставу в розмірі 70 мінімальних заробітніх плат, що в твердій грошовій сумі становить 96460 грн., яка була внесена на депозитний рахунок Івано-Франківського міського суду, після набрання вироком законної сили слід повернути заставодавцю.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 342 -376 КПК України, суд,-
з а с у д и в :
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні злочину передбаченого ст. 368 ч. 1 КК України та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі однієї тисячі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в твердій грошовій сумі становить - 23800 грн., з позбавленням права обіймати посади пов'язані із виконанням фунуцій представника влади, а також посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності строком на два роки.
Речові докази по даному кримінальному провадженню, а саме : автомобільний чехол з переднього пасажирського сидіння автомобіля марки «Wolksvagen Golf» (державний реєстраційний номер - НОМЕР_1), сумку, мобільний телефон марки «Samsung», які зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону - повернути за приналежністю власнику ОСОБА_2; два ватні тампони із змивами з долонь та пальців рук ОСОБА_2, які зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону - знищити; копії паспортів ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону - знищити.
Обраний щодо обвинуваченого ОСОБА_2 запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 70 мінімальних заробітніх плат, що в твердій грошовій сумі становить 96460 грн., яка була внесена на депозитний рахунок Івано-Франківського міського суду. залишити без змін до вступу вироку в законну силу.
Після набрання вироком законної сили, визначену ОСОБА_2, згідно ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду суду від 14.07.2016 р., заставу в розмірі 70 мінімальних заробітніх плат, що в твердій грошовій сумі становить 96460 грн., яка була внесена на депозитний рахунок Івано-Франківського міського суду (одержувач : ТУ ДСА України в Івано-Франківській області, код : 26289647, банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, р/р/ 37312032002265) повернути заставодавцю ОСОБА_5 (поточний рахунок НОМЕР_2, що в АТ «Ощадбанк», код банку 336503, код ЄДРПОУ 09336500.
На вирок протягом 30 днів з моменту його проголошення може бути подана апеляційна скарга до судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області через Тисменицький районний суд.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо така скарга не буде подана учасниками провадження у вказаний строк. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.
Копію вироку суду вручити прокурору, захиснику та обвинуваченому негайно після його проголошення.
Головуючий : Струтинський Р.Р.