Постанова № 62356091, 27.10.2016, Черкаський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
707/2271/16-а
Номер документу
62356091
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 27.10.2016

707/2271/16-а

2-а/707/71/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2016 року Черкаський районний суд Черкаської області, який діє як адміністративний суд, у складі:

Головуючого-судді Василенка В.В.

при секретарі Пазенко О.О.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача Темчишиної С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в Черкаському районі протиправними, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в Черкаському районі протиправними.

Свої позовні вимоги мотивував тим, що на підставі постанови Верховної Ради України №2762-VI від 02.12.2010 року він був звільнений з посади судді апеляційного суду Черкаської області у відставку. Наказом № 98 від 21.12.2010 року по апеляційному суду звільнений від виконання обов'язків заступника голови суду та посади судді.

Постановою Черкаського районного суду від 18.05.2011 року йому встановлено строк стажу роботи на посаді судді 28 років 2 місяці 19 днів і зобов'язано виплачувати щомісячне довічне грошове утримання і з розрахунку 90% з його плати на час звільнення та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі здійснити перерахунок довічного грошового утримання відповідно до розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді апеляційного суду з доплатою за виконання адміністративних обов'язків, оскільки управління без ніяких на те підстав відмовило в перерахунку.

У зв'язку зі зміною оплати праці працюючим суддям у липні 2016 року він звернувся до апеляційного суду про видачу довідки. В отриманій довідці було вказано: сума посадового окладу судді, доплата за стаж із розрахунку 80% і загальна сума оплати становить 28710 грн. У вересні йому стало відомо, що перерахунок проведено із розрахунку 80% грошового утримання працюючого судді.

На його письмову заяву і вдруге подану довідку 23.09.2016 року він отримав листа від управління, яким підтверджено вказаний факт без належних обґрунтувань. Фактично відповідач наводить перелік законів і в кінцевому висновку вказує, що перерахунок зроблено відповідно до рішення Конституційного Суду України та поданої ним заяви з урахуванням довідки апеляційного суду.

Вказує, що наказом № 60 від 07.06.2006 року по апеляційному суду йому встановлено стаж для виходу у відставку по діючому законодавству 24 роки. На день звільнення з посади цей стаж становив 28 р. 2 міс. 19 дн.

Постановою Черкаського районного суду від 18.05.2011р. зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі призначити і виплачувати йому з 22.12.2010 року щомісячне довічне грошове утримання з урахуванням періоду роботи судді, прокурора, слідчого строкової військової служби та половини строку навчання за денною формою в університеті із розрахунку 90% моєї заробітної плати при виході у відставку.

Зазначає, що на момент виходу у відставку діяла ст. 43 ЗУ «Про статус суддів» від 15.12.1992 року та інші підзаконні акти щодо роботи суддів, які доповнювали закон і не суперечили нормам Конституції. У пункті 11 розділу ХІІІ Перехідних положень ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» № 2453- VI від 07.07.2010 року вказано що судді призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

В ЗУ «Про статус суддів» (1992р.), ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» (2010р.), ЗУ «Про забезпечення права на справедливий суд» (2015р.) однаково визначена норма, згідно якої щомісячне грошове утримання виплачується судді у відставці у розмірі 80% грошового утримання працюючого судді. За кожний повний рік роботи на посаді понад 20 років розмір утримання збільшується на 2%, але не може бути більшим ніж 90% заробітної плати судді.

Відповідачем раніше робились перерахунки з урахуванням 90%. В серпні 2016р. зроблено безпідставне зменшення до 80%, що є порушенням вимоги як законодавства так і рішення судів, переглянутих апеляційною та касаційною інстанціями і набравши законну силу.

Просить суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі у відмові в перерахунку 90% довічного утримання судді протиправними та такими що обмежують моє право на належне по закону матеріальне забезпечення, оскільки відповідач втретє порушує мої законні права, на восьмому десятку років без всяких підстав втягує в судову тяганину, що негативно впливає на стан мого здоров'я.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі провести перерахунок та виплатити йому щомісячне довічне утримання із розрахунку 90% грошового утримання працюючого судді з 02.08.2016р., з урахуванням раніше проведених виплат, з доплатою за виконання адміністративних обов'язків.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення, вказавши, що з 25.06.2010 року ОСОБА_1 отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 22.12.2010 року відповідно до заяви від 22.12.2010 року та довідки Апеляційного суду Черкаської області від 21.12.2010 № 405 про стаж роботи судді (17 років 21 день) Позивачу призначено щомісячне довічне грошове утримання. На виконання рішення Черкаського районного суду від 18.05.2011 № 2а-2520/11 щомісячне довічне грошове утримання обчислено згідно довідки Апеляційного суду Черкаської області від 21.12.2010 № 406 із заробітної плати 9983,43 грн. та стажу з урахуванням періоду роботи прокурором - 9 місяців 14 днів, слідчим - 4 роки 10 місяців 27 днів, проходження строкової військової служби - 3 роки 17 днів та половини строку навчання - 2 роки 5 місяців. Розмір щомісячного довічного грошового утримання склав 8985,09 грн. (9983,43 х 90%).

З 22.04.2013 та з 01.12.2013 на виконання рішення Черкаського районного суду від 17.05.2013 року № 707/1247/13-а проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання відповідно до розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді Апеляційного суду Черкаської області згідно довідок Апеляційного суду Черкаської області від 17.01.2014 №0-7. Розмір щомісячного довічного грошового утримання станом на 01.12.2013 склав 22307,67 грн. (24786,30 х 90%).

Постановою Вищого адміністративного суду від 04.09.2014 року № К/800/7835/14 скасовано постанову Черкаського районного суду від 17.05.2013 № 707/1247/13-а в частині здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання відповідно до розміру заробітної плати працюючого судді при збільшенні передбаченого законом розміру мінімальної заробітної плати. Зазначає, що Європейський суд з прав людини в ухвалі від 03.06.2014 року на заяву № 43331/12 «Валентина Ніканорівна Великода проти України», зазначив, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому. Подальша дія судового рішення закінчилась, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати, було внесено зміни.

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої, абзаців першого, другого, четвертого, шостого частини п'ятої статті 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та положень пункту 5 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (справа про щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці) від 08.06.2016 N 4-рп/2016 частина третя статті 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, яка суперечить Конституції України, не підлягає застосуванню як така, що втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Натомість застосуванню підлягає частина третя статті 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213- VIII, тобто у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12 лютого 2015 року № 192-VIII, а саме: "Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання".

Отже, відповідно до рішення Конституційного Суду України та поданої заяви від 02.08.2016 з урахуванням довідки про заробітну плату Апеляційного суду Черкаської області від 28.07.2016 № 158/16-Вих./04-45/16 проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання із заробітної плати 28710,00 грн., яку отримує працюючий суддя станом на 01.05.2016, та стажу роботи на посаді судді 17 років 21 день. Таким чином, розмір щомісячного довічного грошового утримання з 08.06.2016 складає 22968,00 грн. (28710,00 х 80%). Просить суд відмовити позивачу у задоволенні його позову.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Частина 1 статті 6 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини першої ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно постанови Верховної Ради України №2762-VI від 02.12.2010 року ОСОБА_1 був звільнений з посади судді апеляційного суду Черкаської області у відставку. Наказом № 98 від 21.12.2010 року по апеляційному суду звільнений від виконання обов'язків заступника голови суду та посади судді.

Постановою Черкаського районного суду від 18.05.2011 року йому встановлено строк стажу роботи на посаді судді 28 років 2 місяці 19 днів і зобов'язано виплачувати щомісячне довічне грошове утримання і з розрахунку 90% з його плати на час звільнення та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі здійснити перерахунок довічного грошового утримання відповідно до розміру заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді апеляційного суду з доплатою за виконання адміністративних обов'язків, оскільки управління без ніяких на те підстав відмовило в перерахунку.

Судом встановлено, що у зв'язку зі зміною оплати праці працюючим суддям у липні 2016 року, ОСОБА_1 звернувся до апеляційного суду про видачу довідки. В отриманій довідці було вказано: сума посадового окладу судді, доплата за стаж із розрахунку 80% і загальна сума оплати становить 28710 грн. У вересні йому стало відомо, що перерахунок проведено із розрахунку 80% грошового утримання працюючого судді.

Частиною 2 ст. 22 Конституції України встановлено, що при прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Крім того, 12 лютого 2015 року прийнятий Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд» №192-VІІ (набрав чинності 29 березня 2015 року) пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого встановлено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цим Законом, здійснюються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви (скарги).

В ЗУ «Про забезпечення права на справедливий суд №192-VIII від 12.02.2015 року питання відносно стажу звільнених суддів не оговорене і не заперечується. Тому що згідно статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. До того ж згідно ст..58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Стаж судді для відставки і виплати щомісячного довічного грошового утримання спів- розмірно пов'язаний.

В ЗУ «Про статус суддів» (1992р.), ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» (2010р.), ЗУ «Про забезпечення права на справедливий суд» (2015р.) однаково визначена норма, згідно якої щомісячне грошове утримання виплачується судді у відставці у розмірі 80% грошового утримання працюючого судді. За кожний повний рік роботи на посаді понад 20 років розмір утримання збільшується на 2%, але не може бути більшим ніж 90% заробітної плати судді.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області раніше робились перерахунки з урахуванням 90%. В серпні 2016 року зроблено безпідставне зменшення до 80%, що є порушенням вимоги як законодавства так і рішення судів, переглянутих апеляційною та касаційною інстанціями і набравших законної сили.

Відповідно ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України. Конституційний Суд України своїм рішенням від 08.06.2016р. визнав такими, що не відповідають Конституції України певні частини статей ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року у редакції ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року та ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року, якими значно обмежувались права і гарантії суддів. Зокрема вказав, що тільки законодавець може передбачати випадки припинення, призначення та виплати (або часткової виплати) щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.

Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень у тому числі органів державної влади.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Положеннями ст. 126 Конституції України закріплені основоположні принципи здійснення правосуддя в Україні - незалежність і недоторканність суддів.

Рішенням Конституційного суду України від 01.12.2004 року № 19-рп/2004 було надано офіційне тлумачення положення ст. 126 Конституції України, зокрема зазначено, що додаткові гарантії незалежності і недоторканості суддів, крім уже передбачених Конституцією України, можуть встановлюватися також законами. Такі, гарантії визначені, зокрема, ст. 13 Закону України «Про статус суддів» від 10.07.1998 року. Не допускається зниження рівня гарантій незалежності і недоторканості суддів в разі прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав свобод.

Конституційний Суд України зазначив, що невід'ємною складовою статусу суддів є їх незалежність, яка забезпечується, у тому числі, гарантуванням фінансування та належних умов для функціонування судів і діяльності суддів, їх правового і соціального захисту (підпункт 1.1 пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 року N19-рп/2004).

В пункті 7 рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005 року №8-рп/2005 зазначено, що право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів.

Отже, позивач мав законні сподівання на забезпечення його, як професійного судді у відставці, отримання від держави в старості грошове утримання належного рівня. Таке право позивача відповідає Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», міжнародним стандартам у сфері судочинства, які визнані Україною. Основними міжнародними документами у сфері судочинства, які визнаються Україною, є Загальна декларація прав людини 1948 року, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Основні принципи щодо незалежності правосуддя 1985 року, Рекомендації щодо ефективного впровадження основних принципів незалежності правосуддя 1989 року, Європейська хартія про статус суддів 1998 року та інші.

Зокрема, Європейська Хартія про статус суддів (п.6.4) передбачає, що судді, які досягли пенсійного віку і які працювали на посаді судді зазначений період, отримують пенсію по старості, рівень якої має бути якомога ближчим до рівня їхньої останньої заробітної плати на посаді судді.

Згідно з ч. 2 ст. 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Частиною 6 ст. 9 КАС України встановлено, що якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

Отже при вирішенні цього спору, суд застосовує конституційний принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини та міжнародні правила щодо забезпечення в старості судді у відставці.

За вказаних обставин суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в Черкаському районі протиправними підлягає задоволенню.

У відповідності до положень ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 2, 12, 18, 94, 158-163 КАС України, ст.ст. 8, 55, 56, 126 Конституції України, ст. 129 ЗУ «Про судоустрій та статус суддів», Загальною Декларацією з Прав людини, рішеннями Коституційного Суду України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі про відмову у перерахунку ОСОБА_1 90% довічного утримання судді.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячне довічне утримання із розрахунку 90% грошового утримання працюючого судді з 02.08.2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат, з доплатою за виконання адміністративних обов'язків.

Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя: В. В. Василенко