УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2016 р. Справа № 876/2808/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
за участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська сирна компанія" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИЛА:
ТзОВ "Українська сирна компанія" звернулося з позовом до Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0021631501 та №0021661501 від 16 жовтня 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач порушив порядок розгляду заперечень на акт перевірки, чим позбавив позивача можливості приймати участь у його розгляді.
Крім того, положення пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України не містить вимоги щодо одночасного відображення розрахунків коригування постачальником та отримувачем в деклараціях з ПДВ.
В свою чергу, відповідно до абзацу 4 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Наказом Міністерства фінансів України №957 від 22 вересня 2014 року затверджено форму податкової накладної та порядок її заповнення. З огляду на викладене, положення абз.4 п. 198.6 ст. 198 ПК України застосовуються як у відношенні до податкової накладної, так і до її додатків, зокрема щодо питань коригування податкового кредиту, який здійснюється на підставі розрахунку кількісних та вартісних показників до податкової накладної.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2016 року, позов задоволено повністю.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області № 0021631501 та № 0021661501 від 16 жовтня 2015 року.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Луцька ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст.196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, а провадження у справі закрити, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ "Українська сирна компанія" за липень 2015 року.
21.09.2015року за результатами перевірки податковим органом складено акт №4064/15-01/37425007, яким встановлено, що ТзОВ "Українська сирна компанія" в порушення пп.49.18.1 п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ, п. 203.1 ст. 203 розділу V, пп. 192.1.1 п. 192.1 ст.192 та п. 200.1, 200.2 ст. 200 розділу V ПК України, а саме: несвоєчасно подано до Луцької ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за липень 2015 року та не відобразило в Додатку №1 до податкової декларації за липень 2015 року та податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року коригування податкового кредиту в сторону зменшення на суму 7 153 050,00 грн. на підставі розрахунку №268 від 01.07.2015 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної № 1635 від 30.06.2015 року, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.07.2015 року за №9149810423.
ТзОВ "Українська сирна компанія" не погоджуючись з висновками вказаними в акті перевірки, 02.10.2015 року подала заперечення №02/10-ЮВ з обґрунтуванням правомірності відображення податкового кредиту в податковій декларації з ПДВ за липень 2015 року, проте листом від 12.10.2015 року №18269/10/03-18-15-01 Луцька ОДПІ відмовила в його задоволенні (а.с.26-27).
16.10.2015року на підставі акта перевірки апелянтом були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0021631501 та № 0021661501, якими позивачу було зменшено суму від'ємного значення податку на додану вартість на 764 342, 00 грн., та збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 9 583 062,00 грн. (за основним платежем 6 388 708,00 грн., за штрафними санкціями 3 194 354,00 грн.).
ТзОВ "Українська сирна компанія" оскаржувала в адміністративному порядку прийняті податкові повідомлення-рішення, до ГУ ДФС у Волинській області (скарга №77 від 29 жовтня 2015 року) та до Державної фіскальної служби України (скарга №07/12-П-ЮВ від 07 грудня 2015). Рішеннями №7153/10/03-20-10-03-06 від 13 грудня 2015 року (а.с.43-47) та №2679/6/99-99-10-01-04-25 від 10 лютого 2015 року (а.с.62-65), в задоволенні скарг позивача було відмовлено, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення залишено без змін.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що Луцькою ОДПІ не було враховано той факт, що у податковій декларації з ПДВ за серпень 2015 року №9182961756 та додатку №1 ТзОВ «Українська сирна компанія» відобразило коригування податкового кредиту в сторону зменшення на суму 7 153 050,00 грн. на підставі Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №268 від 01 липня 2015 року.
Зазначена позиція є необґрунтованою, оскільки відповідно до пункту 76.1. статті 76 Податкового кодексу України, камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком, як вбачається із Акту перевірки № 4064/15-01/37425007 від 21.09.2015 року була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ «Українська сирна компанія» за липень 2015 року, таким чином інспектором не могли бути враховані дані, задекларовані у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ «Українська сирна компанія» за серпень 2015 року, оскільки це наступний звітний період, який не був охоплений проведеною перевіркою.
Згідно з пункту 192.1. статті 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до підпункту 192.1.1. пункту 192.1. статті 192 Податкового кодексу України (в редакції чинній па момент виникнення спірних правовідносин), якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то: а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такою податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.
Згідно з пунктом 192.3. статті 192 Податкового кодексу України, результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Листом ДФС від 10.02.2016 № 2643/6/99-99-19-03-02- І 5 було роз'яснено, що, у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг: - постачальник має право зменшити податкові зобов'язання на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН отримувачем протягом 15-денного терміну, у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено (у тому числі і у випадку, коли розрахунок коригування складено у одному податковому періоді, а зареєстровано у ЄРПН в іншому податковому періоді); - покупець повинен зменшити податковий кредит в податковій декларації з ПДВ за податковий період, на який припадає дата складення розрахунку коригування.
Враховуючи викладене, ТзОВ «Українська сирна компанія» зобов'язана була відкоригувати суму податкового кредиту з ПДВ у звітному періоді, в якому було зареєстровано даний розрахунок, тобто в липні 2015 року.
В порушення вищезазначених вимог законодавства ТзОВ «Українська сирна компанія», та в той час коли ТзОВ «ВОГ "ТРЕЙДИНГ» було задекларовано коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення в податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року, не відобразила в Додатку № 1 до податкової декларації за липень 2015 року та податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року коригування податкового кредиту в сторону зменшення на суму 7 153 050,00 грн. на підставі Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 268 від 01.07.2015 року до податкової накладної № 1635 від 30.06.2015 року, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.07.2015 року, що привело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду на суму 7 153 050 грн. та заниження суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету за липень 2015 року (з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду) на суму 6 388 708 грн.
Незважаючи на дані, задекларовані у податковій звітності з податку на додану вартість за серпень 2015 року, ТзОВ «Українська сирна компанія» при подачі податкової декларації з податку на додану вартість було порушено вимоги ст.192 Податкового кодексу України, оскільки в податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року не було відображено коригування податкового кредиту в сторону зменшення, адже ТзОВ «ВОГ ТРЕЙДИНГ» було задекларовано коригування податкового зобов'язання в сторону зменшення в податковій декларації з податку па додану вартість за липень 2015 року.
Відповідно до п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної.
Таким чином, вимоги ст.198 Податкового кодексу України, в редакції чинній на сьогоднішній день, так і в попередній редакції стосуються лише податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації.
Відповідно до пункту 39 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, для податкових накладних, дата складення яких припадає на період з 1 липня по 30.09.2015 року, включно не застосовуються граничні строки реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлені пунктом 201.10 ст.201 цього Кодексу, та встановлюються такі строки реєстрації: податкові накладні, складені з 1 по 15 день (включно) місяця у період, зазначений в абзаці першому цього пункту, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних до останнього дня (включно) місяця, в якому вони були складені.
Отже, право на відображення розрахунків коригування до податкових накладних не у звітному періоді, на який припадає дата складення розрахунку коригування, а у більш пізніх періодах, наділені платники виключно у разі якщо коригування до податкових накладних, зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, тоді як Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 268 від 01.07.2015року було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.07.2015 року, тобто своєчасно, без порушення терміну реєстрації.
Враховуючи викладене, колегія суддів констатує, що Луцька ОДПІ діяла виключно на підставі повноважень в порядку та спосіб, які передбачені чинним законодавством, а відтак оскаржуване податкове повідомлення рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.7 ст.59 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Згідно із ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», юридична особа є такою, що припинилася з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Матеріалами справи підтверджується, що господарським судом Волинської області 05.04.2016 року в справі №903/844/15 винесено ухвалу про ліквідацію юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська сирна компанія". Як вбачається із спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, 08.04.2016 року державним реєстратором внесено запис №11981170016005899 про державну реєстрацію припинення юридичної особи:-Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська сирна компанія". Дані про юридичних осіб - правонаступників відсутні.
Згідно з п.5 ч.1 ст.157 КАС України, суд закриває провадження по справі у разі ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.
Відповідно до вимог ч.1 ст.203 КАС України, постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
А тому, у зв'язку з ліквідацією позивача, який не має правонаступників, оскаржуване судове рішення необхідно скасувати, а провадження по справі - закрити.
Ухвалою судді-доповідача від 14.07.2016 року було задоволено клопотання Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області та відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25.03.2016 року у справі №803/277/16, до дня ухвалення судом апеляційної інстанції рішення у цій справі, відтак з апелянта слід стягнути судовий збір в сумі 170 732 гривень 16 коп.
Керуючись ст.ст. ч.1 41, 157, 196, 198, 203, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області задоволити частково.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2016 року у справі №803/277/16 - скасувати, а провадження по справі - закрити.
Стягнути з Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області судовий збір за подання апеляційної скарги в суміі 170 732 грн. 16 коп. (за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м.Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) 825014, рахунок отримувача 31219206781004, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу судовий збір за подання апеляційної скарги, Львівський апеляційний адміністративний суд).
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: С.М. Кузьмич
В.З. Улицький
Повний текст ухвали виготовлено 31.10.2016 року