ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"26" жовтня 2016 р. Справа № 806/970/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
позивача ОСОБА_3,
представника позивача ОСОБА_4,
представника відповідача Веремчука Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Військової частини-польова пошта В 2731 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" серпня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Військової частини-польова пошта В 2731 про визнання відмови неправомірною, зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірною відмову командування військової частини - польова пошта В 2731 у видачі документів на комісію для визнання статусу учасника бойових дій, згідно п. 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.
- зобов'язати командування частини польова пошта В 2731 вчинити дії спрямовані на призначення йому статусу учасника бойових дій, згідно п. 2 Постанови КМУ № 413, тобто надати йому всі необхідні документи для подачі до комісії.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2016 року позов задоволено.
Визнано неправомірною відмову Військової частини-польова пошта В 2731 щодо видачі ОСОБА_3 документів на розгляд комісії для надання статусу учасника бойових дій.
Зобов'язано Військову частину-польова пошта В 2731 надати ОСОБА_3 документи, передбачені пунктом 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначив, що ОСОБА_3 з 20.09.2014 протягом тривалого часу був незаконно відсутній та не виконував свої службові обов'язки. Відповідно до телеграми першого заступника начальника Генерального штабу ЗСУ від 21.01.2016 №321/369 вказано, що військова частина на військовослужбовців, які скоїли кримінальне, адміністративне або дисциплінарне правопорушення, має оформлювати документи та подавати на розгляд комісії для надання статусу учасника бойових дій в останню чергу. Вважає, що дії командування військової частини польова пошта В2731 вчинені на підставі наказів вищого командування, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини та ухвалив незаконне рішення.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі.
Позивач та його представник апеляційну скаргу не визнали. Вважають судове рішення таким, що винесено у відповідності до вимог Закону. Просять залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача та представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 призваний у Збройні Сили України 18 березня 2014 року на підставі Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 "Про часткову мобілізацію" та направлений для проходження військової служби до військової частини А 0409 м. Новоград - Волинський, відповідно до наказу військового комісара Новоград-Волинського-Червоноармійського ОРВК Житомирської області від 18.03.2014 № 68.
Дані обставини підтверджуються військовим квитком серії МО 747711, копія якого міститься у матеріалах справи. (а.с. 9-10).
Зі змісту довідки тимчасово виконуючого обов'язки командира Військової частини - польова пошта В2731 підполковника Р.П.Михальчука від 01.10.2014 № 7010 вбачається, що солдат ОСОБА_3 проходив військову службу у військовій частині - польова пошта В2731, яка входить до складу сил, що залучалися та брали участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей в період з 03.07.2014 по 09.09.2014. (а.с.12).
Крім того, у довідці т.в.о. командира ВЧ польова пошта В2731 підполковника Р.П.Михальчука №1961 від 28.07.2014 зазначено, що ОСОБА_3 починаючи з початку мобілізації виконує конституційний обов"язок щодо захисту Вітчизни та вибув за межі пункту постійної дислокації військової частини на невизначений термін, з 03.07.2014 та станом на 27.07.2014 виконує завдання у складі сил АТО. (а.с.13)
Наказом тимчасово виконуючого обов'язки командира Військової частини - польова пошта В 2731 №152 від 25.06.2015, відповідно до ч. 8 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" солдата ОСОБА_3 звільнено з військової служби у запас за пунктом "е" (через службову невідповідність).
В подальшому позивач неодноразово звертався із заявами до командира В/Ч ПП 2731 з проханням надати йому усі необхідні документи для оформлення статусу учасника бойових дій, проте позивачу було відмовлено у наданні таких документів.
Відмова мотивована тим, що ОСОБА_3 з 20.09.2014 протягом тривалого часу був незаконно відсутній та не виконував свої службові обов'язки. На підставі вимог першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України, викладених в телеграмі від 21.01.2016 року № 321/369 військова частина на військовослужбовців, які скоїли кримінальне, адміністративне або дисциплінарне правопорушення, має оформлювати документи та подавати на розгляд комісії для надання статусу учасника бойових дій в останню чергу.
Позивач, вважаючи дії відповідача по відмові в наданні йому відповідних документів протиправними, звернувся до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та не погоджується з доводами апеляційної скарги з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перелік осіб, які визнаються учасниками бойових дій, встановлений частиною першою статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції, чинній на час проходження позивачем військової служби, далі - Закон).
Згідно зі абз. 1 пунктом 19 частини 1 цієї статті Закону, учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Механізм надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абз. 1 пункту 19 частини 1 статті 6 Закону, визначений Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок № 413).
У відповідності до пункту 4 Порядку № 413, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Згідно зі абз. 1 пункту 6 Порядку № 413, для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.
У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії (п. 8 Порядку № 413).
Аналіз наведених приписів свідчить на користь висновку, що на командира військової частини покладено обов'язок подання документів для встановлення статусу учасника бойових дій, який виникає у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Надання особам статусу учасника бойових дій пов'язується саме з безпосереднім залученням такого військовослужбовця до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, а не із завершенням такого завдання.
Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 №33/6/а "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення" районами проведення антитерористичної операції та терміни її проведення визначено: Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року; Харківська область - з 07 квітня 2014 року до 14 вересня 2014 року.
Факт прийняття солдатом ОСОБА_3, під час перебування на військовій службі у Військовій частині - польова пошта В 2731, участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з 03.07.2014 до 09.09.2014 не заперечується, отже позивач був залучений до виконання бойових завдань в зоні АТО.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що підставою надання статусу учасника бойових дій є безпосередня участь такого військовослужбовця у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Відтак доводи відповідача про самовільне залишення позивачем частини з 20.09.2014 та невиконання протягом тривалого часу службових обов'язків є безпідставними, оскільки не впливають на право позивача в отриманні зазначених документів.
Слід зазначити, що рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається комісією, визначеною п. 5 Порядку № 413. Відповідач зобов'язаний лише надати необхідні документи для встановлення статусу учасника бойових дій до відповідної комісії.
Також ні Закон, ні Порядок № 413 не визначає умов, за наявності яких, командир позбавляється обов'язку надання документів для встановлення статусу учасника бойових дій військовослужбовцям, які були безпосередньо залучені до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Що стосується посилання апелянта на телеграму першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.10.2014 № 321/к/6955 про заборону командирам військових частин оформлювати та подавати на розгляд комісії комплекту документів для надання статусу учасника бойових дій на військовослужбовців відносно яких до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено інформацію про кримінальне провадження (до військових прокуратур подано повідомлення про скоєння кримінального правопорушення).
Телеграма - це службовий документ, що становить буквено-цифрове повідомлення, передане за допомогою телеграфного зв'язку (телеграфом). Телеграма не є нормативно - правовим актом, може носити лише інформаційний характер і не повинна містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.
Відтак колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставне посилання відповідача на вищезазначену телеграму.
Крім цього, матеріали справи не містять доказів внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань інформації про кримінальне провадження, повідомлення про підозру у вчиненні якого вручено ОСОБА_3, або подання до військової прокуратури повідомлення про скоєння позивачем кримінального правопорушення.
Відсутня і інформація стосовно наявності таких судових рішень щодо солдата ОСОБА_3 на момент розгляду адміністративної справи.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що протиправна відмова у видачі стосовно колишнього військовослужбовця ОСОБА_3 необхідних документів для надання статусу учасника бойових дій перешкоджає в реалізації його права на звернення, в тому числі на самостійне відповідно до п. 8 Порядку № 413, до комісії для надання йому статусу учасника бойових дій, а відтак суд правомірно зобов'язав Військову частину-польова пошта В 2731 надати ОСОБА_3 документи, передбачені пунктом 4 Порядку № 413.
В силу вимог ч.2 ст. 71 КАС України відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення.
За таких обставин судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Військової частини-польова пошта В 2731 залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "16" серпня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "27" жовтня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2
3- представник позивача ОСОБА_4 АДРЕСА_1, 11705
4- відповідачу/відповідачам: Військова частина-польова пошта В 2731 вул. Леваневського, 2,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700
- ,