Постанова № 62231745, 03.10.2016, Вараський міський суд Рівненської області (до 25.04.2025 - Кузнецовський міський суд Рівненської області)

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
565/909/16-а
Номер документу
62231745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 565/909/16-а

Провадження № 2-а/565/66/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2016 року 11 год. 20 хв. м.Вараш

Кузнецовський міський суд Рівненської області у складі

головуючого судді Демчини Т.Ю.,

при секретарі судового засідання Ковальчук В.С.,

з участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Левадної О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі засідань Кузнецовського міського суду адміністративний позов ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах, -

в с т а н о в и в:

До суду звернувся ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - Володимирецького ОУПФ) з вимогою зобов'язати призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах з 16.02.16 р. із зменшенням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який у період з 01.07.86 р. по 31.12.86 р. відпрацював у зоні відчуження не менше п'яти календарних днів. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він має статус учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи другої категорії, працював у зоні відчуження у період з 01 по 28 серпня 1986 року, а тому відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років. 10.05.16 р. він звернувся до Володимирецького ОУПФ у встановленому порядку із заявою про призначення, нарахування та виплату пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку. Проте відповідач відмовив йому у призначенні пільгової пенсії з причин неналежного підтвердження участі у роботах по ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи.

Позивач в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, клопотав про розгляд справи у його відсутності.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 повністю підтримав вимоги позовної заяви та пояснив, що фактично підставою для відмови у призначенні позивачу пільгової пенсії стала відсутність у позивача довідки за формою, встановленою постановою Держкомітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.88 р. Представник позивача пояснив, що ОСОБА_3 залучався до робіт у зоні відчуження з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, будучи курсантом Костромського військового училища хімічного захисту, та був відряджений в Гомельську область до військової частини 20040, місцезнаходженням якої являлась Узбекська РСР, на даний час республіка Узбекістан, і отримати довідку форми 122 на даний час не представилось можливим. Проте усі інші документи вказують на роботу ОСОБА_3 у зоні відчуження не менше п'яти календарних днів, а тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку є неправомірною. З цих підстав представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідачем суду подано письмові заперечення проти позовних вимог, які обґрунтовуються тим, що при зверненні за призначенням пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачем не було надано довідку форми 122 чи інших первинних документів, що підтверджували би роботу позивача у зоні відчуження встановленої законодавством тривалості, натомість було надано довідки та документи, які не передбачені Порядком підтвердження періоду участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У зв'язку з цим у відповідача відсутні підстави для призначення пенсії ОСОБА_3 із зниженням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні повністю підтримала письмові заперечення відповідача та просила суд відмовити у задоволенні позову з викладених у них підстав.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши надані сторонами докази, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.

Судом встановлено і учасниками процесу не оспорюється, що ОСОБА_3 народився 15 лютого 1966 року, отже, 15 лютого 2016 року він досяг 50-річного віку.

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, особам, які працювали у період з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.

З копії посвідчення серії А № 086271, виданого Рівненською облдержадміністрацією 23.07.93 р., вбачається, що ОСОБА_3 має статус ліквідатора насідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

Спір у даній адміністративній справі виник в частині права ОСОБА_3 на зменшення пенсійного віку на десять років як особі, яка працювала у період з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження не менше 5 календарних днів.

Відповідно до пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. (надалі - Порядок), при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст.55 Закону України"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Таким чином, для підтвердження періоду роботи у зоні відчуження, заявник повинен подати до органу Пенсійного фонду один з таких документів: довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою № 122, довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідку архівної установи, інші первинні документи.

При цьому у вищезазначених документах повинно бути зазначено наступні дані: період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Як вбачається з військового квитка позивача серії ГР № 066505, він проходив військову службу у Збройних силах СРСР з 05.08.83 р. по 15.09.89 р., 26.07.87 р. закінчив Костромське вище військове командне училище хімічного захисту, отримавши диплом інженера. Військовий квиток позивача містить запис військового комісара м.Бориспіль про те, що з 01 серпня 1986 р. по 28 серпня 1986 р. ОСОБА_3 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, і вказаний період служби підлягає зарахуванню у вислугу років на пенсію на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці.

ОСОБА_3 надано суду картку обліку доз радіаційного опромінення на його ім'я, з якої вбачається, що за період з 01.08.86 р. по 27.08.86 р. він отримав дозу опромінення 0,780 рентген.

Як вбачається з виписки з особової справи ОСОБА_3 № 3/34 від 01.02.93 р., виданої Бориспільським військовим комісаріатом, з 01 серпня 1986 р. по 28 серпня 1986 р. ОСОБА_3 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, і відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.86 р. № 665-195 вказаний період служби підлягає зарахуванню у вислугу років на пенсію на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці.

З довідки Костромського вищого військового училища хімічного захисту № 250/ок від 03.05.91 р. вбачається, що ОСОБА_3 у період з 01 серпня 1986 р. по 30 серпня 1986 р. приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Інформація, зазначена у цій довідці, підтверджується випискою з наказу начальника Костромського вищого військового училища хімічного захисту № 160 від 30.07.86 р., згідно з якою курсанта ОСОБА_3 вважати вибувшим у службове відрядження у Гомельську область до військової частини 20040 терміном на 32 доби з 30 липня по 30 серпня 1986 року на стажування, а також випискою з наказу начальника Костромського вищого військового училища хімічного захисту № 184 від 01.09.86 р., згідно з якою курсанта ОСОБА_3 вважати прибувшим з службового відрядження.

Відповідно до п.4.2 Порядку, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Судом встановлено, що з метою перевірки обґрунтованості поданих ОСОБА_3 документів, відповідачем було скеровано запит до Центрального архіву Міністерства оборони республіки Узбекистан, на який отримано відповідь № 16/4 від 22.03.16 р., з якої вбачається, що в період з 09 травня 1986 року по 07 грудня 1989 року військова частина 20040 виконувала Урядове завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, здійснювала дезактиваційні роботи на об'єктах Чорнобильської АЕС і районах Гомельської області: м.Чорнобиль, населені пункти Хойникського, Кормянського, Добрушського, Наровлянського та Чечерського районів Білоруської РСР, при цьому військова частина 20040 дислокувалась у населеному пункті Новоселки Гомельської області Білоруської РСР.

До відповіді було додано архівні виписки з наказів по військовій частині 20040, зокрема, №75 від 02.08.86 р., відповідно до якого рахувати прибувшим 02 серпня 1986 року на стажування з Костромського вищого військового училища хімічного захисту курсанта ОСОБА_3, а також № 101 від 28.08.86 р., відповідно до якого рахувати вибувшим 28 серпня 1986 року по закінченню терміну стажування курсанта ОСОБА_3

Вищезазначені документи містять передбачені пп.5 п.2.1 Порядку дані щодо роботи ОСОБА_3 у зоні відчуження, зокрема, щодо об'єктів (м.Чорнобиль, населені пункти Хойникського, Кормянського, Добрушського, Наровлянського та Чечерського районів Білоруської РСР) та періоду роботи (з 02.08.86 р. по 28.08.86 р.), та були подані позивачем 10 травня 2016 року до заяви про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, а також витребувані відповідачем в порядку уточнення поданих позивачем документів. Проте, як вбачається з відповіді відповідача № 262/Н-53 від 16.05.16 р., у призначенні йому пенсії із зменшенням пенсійного віку було відмовлено.

Таким чином, у розпорядженні відповідача були наявні документи у підтвердження права ОСОБА_3 на зменшення пенсійного віку на десять років, передбачені пп.5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. для осіб, до категорії яких він відноситься.

Неподання ОСОБА_3 довідки форми 122, а також її ненадання на запити відповідача, не може бути підставою для неврахування йому при призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років необхідного періоду роботи у зоні відчуження, оскільки відпрацювання ним встановленого ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» п'ятиденного строку підтверджується всіма вищезазначеними документами, і подання їх замість довідки форми 122 дозволяється пп.5 п.2.1 Порядку. Зокрема, у всіх документах містяться дані про роботу позивача у зоні відчуження щонайменше з 02.08.86 р. по 28.08.86 р., що складає більше п'яти днів.

При цьому суд вважає безпідставними аргументи відповідача в обґрунтування відмови у призначенні пенсії ОСОБА_3 про те, що зустрічними перевірками не представилось можливим підтвердити період його роботи у зоні відчуження, оскільки це спростовується дослідженими судом доказами.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії в межах тримісячного строку з дня виникнення права на пенсію, а тому вона повинна бути призначена позивачу з дня досягнення пенсійного віку.

За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, на підставі ст.ст.14, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст.ст.2, 11, 49, 71, 94, 160-163 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.

Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити пенсію ОСОБА_3 за віком з 16 лютого 2016 року, знизивши йому пенсійний вік відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, який у період з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року відпрацював у зоні відчуження не менше п'яти календарних днів..

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий: