Справа № 565/351/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2016 року м.Кузнецовськ
о 17 годині 00 хвилин
Кузнецовський міський суд Рівненської області в особі:
головуючого - судді Горегляд О.І.,
з участю:
- секретаря судового засідання - Ковбасюк А.О.,
- позивача - ОСОБА_1,
- представника відповідача - Костючик О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, -
В С Т А Н О В И В:
17 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області (правонаступником якого є Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області), в якому просить суд зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком, з 09 березня 2016 року, на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 5 (п'ять) років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка постійно проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю, і станом на 01 січня 1993 року прожила в цій зоні не менше 4 (чотирьох) років, та відповідно до п.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що з 05 січня 1984 року і по даний час він постійно проживає у м.Кузнецовськ Рівненської області, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю згідно з Переліком населених пунктів, віднесених до зон забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23 липня 1991 року. Згідно з доводами позивача станом на 01 січня 1993 року він прожив у зоні посиленого радіоекологічного контролю понад 4 (чотири) роки, що підтверджується відомостями про його зареєстроване місце проживання, зазначеними у паспорті громадянина України, який п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, вказаний як документ, що засвідчує місце проживання особи. При цьому ОСОБА_1 зазначив, що саме ці фактичні обставини щодо його місця проживання стали підставою для надання статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, і видачі 09 червня 1994 року Рівненською обласною державною адміністрацією відповідного посвідчення серії НОМЕР_1. Окрім цього, позивач вказав, що в період його роботи будівельником у колгоспі «Стрева» та слюсарем у ЗАТ «Жайбас» м.Кузнецовськ Рівненської області залишилося його постійним місцем проживання, оскільки зазначені сезонні роботи у Литві він виконував вахтовим методом. У підтвердженя цих обставин ОСОБА_1 покликався на записи його медичної картки від 05 серпня 1989 року, від 14 червня 1991 року та епікриз від 24 червня 1991 року про звернення за медичною допомогою по місцю проживання та стаціонарне лікування у міській лікарні м.Кузнецовськ Рівненської області. За таких обставин, позивач ствердив, що він набув право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 (п'ять) років. З метою реалізації такого права, як вказав ОСОБА_1, після досягнення 08 березня 2016 року 55 (п'ятдесят п'ять) років наступного дня 09 березня 2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області (правонаступником якого є Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області) із відповідною заявою про переведення його із пенсії по інвалідності на інший вид пенсії - пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, проте відповідач листом №691/П-32 від 15 березня 2016 року відмовив йому в цьому і пенсії за віком на пільгових умовах не призначив. Вказану відмову відповідача позивач вважає неправомірною, тому звернувся в суд із зазначеним адміністративним позовом за захистом своїх прав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» №1055 від 16 грудня 2015 року з подальшими змінами управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області та управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області реорганізовано шляхом їх злиття та утворено Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
З огляду на викладену обставину, судом під час розгляду справи ухвалою від 04 травня 2016 року, занесеною до журналу судового засідання, в порядку ч.1 ст.52 КАС України замінено первинного відповідача - управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області належним відповідачем - Володимирецьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області.
У судовому засіданні ОСОБА_1 повністю підтримав позовні вимоги, заявлені до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, як правонаступника управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області, з врахуванням обставин і доводів, викладених в адміністративному позові. Позивач просив суд зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком з 09 березня 2016 року на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 (п'ять) років у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка постійно проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 01 січня 1993 року прожила в цій зоні не менше 4-х років в порядку п.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В обґрунтування цих вимог ОСОБА_1 зазначив, що 08 березня 2016 року йому виповнилося 55 (п'ятдесят п'ять) років і відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він набув право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 (п'ять) років. При цьому позивач вказав, що постійним місцем його проживання є м.Кузнецовськ Рівненської області, яке постановою Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23 липня 1991 року віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю. ОСОБА_1 пояснив суду, що з 05 січня 1984 року до теперішнього часу він проживає постійно у квартирі АДРЕСА_1, станом на 01 січня 1993 року прожив у м.Кузнецовськ Рівненської області понад 4 (чотири) роки і в цьому населеному пункті проживав як на момент звернення до відповідача із заявами про призначення пенсії і про переведення на інший вид пенсії, так і проживає на теперішній час. При вирішенні даної справи позивач просив суд врахувати, що вказане місце проживання є як фактичним, так і офіційно зареєстрованим місцем його постійного проживання. Окрім цього, ОСОБА_1 підтвердив, що з 18 березня 1988 року до 15 березня 1990 року він працював будівельником по договору в колгоспі «Стрева» у Литві і з 02 квітня 1990 року до 10 вересня 1991 року працював слюсарем-сантехніком по договору в ЗАТ «Жайбас» у Литві. При цьому, позивач вказав, що у вказаний період часу він працював вахтовим методом та виконував лише сезонні роботи, переважно у весняний, літній і осінній період, після чого завжди повертався до свого постійного місця проживання у м.Кузнецовськ Рівненської області і в зимовий період, переважно з жовтня-листопада до березня-квітня, та в інший період під час відпусток також постійно проживав зі своєю сім'єю (дружиною - ОСОБА_3 і малолітньою дочкою - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2) у м.Кузнецовськ Рівненської області. Згідно з доводами ОСОБА_1, окрім подання письмової заяви, він особисто звертався до відповідача з приводу переведення на пільгову пенсію за віком, вказуючи, що станом на 01 січня 1993 року прожив у зоні посиленого радіоекологічного контролю понад 4 (чотири) роки, проте відповідач відмовив у призначенні йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, мотивуючи це тим, що період його роботи на забрудненій території станом на 01 січня 1993 року становить менше 4 (чотирьох) років. Така відмова відповідача, яка ґрунтується лише на записах трудової книжки, на думку ОСОБА_1, порушує його права на пільгове пенсійне забезпечення. Згідно з доводами позивача управління Пенсійного фонду України Рівненської області, правонаступником якого є Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області незаконно всупереч вимогам ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, відмовило йому в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки проігнорувало дані паспорту громадянина України і довідок з місця його проживання та визначило місце проживання на підставі записів його трудової книжки, яка не є документом, що підтверджує місце проживання особи.
Управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області (правонаступник - Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області) не визнало позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та подало в суд письмові заперечення (лист №788/06 від 30 березня 2016 року). Вказані заперечення відповідача ґрунтуються на тому, що при зверненні позивача із заявами про призначення пенсії, ним не було надано довідки про період проживання (роботи) у зоні посиленого радіологічного контролю. Так, відповідач вказав, що згідно штампа про приписку, що міститься у паспорті, позивач з 05 січня 1984 року проживає в квартирі АДРЕСА_1, проте згідно копії трудової книжки з 18 березня 1988 року до 15 березня 1990 року ОСОБА_1 працював у колгоспі «Стрева», а з 02 квітня 1990 року до 10 вересня 1991 року працював в колгоспі «ZAIBAS», що знаходяться на території Литви, тобто не в зоні посиленого радіологічного контролю. Відповідач також зазначив про ненадання позивачем доказів, які б підтверджували його доводи про те, що в колгоспах він працював вахтовим методом. За таких обставин, управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області (правонаступник - Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області) вважає що діяло відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та абзацу 6 пункту 5 підрозділу 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно з доводами відповідача, викладеними у письмових запереченнях, підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає, оскільки згідно трудової книжки позивач в період з 18 березня 1988 року до 15 березня 1990 року та з 02 квітня 1990 року до 10 вересня 1991 року не проживав (працював) в зоні посиленого радіологічного контролю.
Представник Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області - Костючик О.А. в судовому засіданні повністю не визнала позовні вимоги ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з мотивів, викладених у письмових запереченнях, в тому числі в зв'язку з ненаданням позивачем довідки ЖЕД у підтвердження проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 (чотирьох) років станом на 01 січня 1993 року. Окрім того, Костючик О.А. вказала на відсутність підтверджень роботи позивача у Литві в колгоспах вахтовим методом. За таких обставин, згідно з доводами представника відповідача підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, суд дослідив показання свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 та письмові докази, надав оцінку всім доказам справи в їх сукупності та взаємозв'язку і прийшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області, правонаступником якого є Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, про зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах - обґрунтований та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3. З 05 січня 1984 року до теперішнього часу позивач постійно проживає і зареєстрований у квартирі АДРЕСА_1. Наведені обставини підтверджуються паспортом громадянина України серії НОМЕР_2, виданим Кузнецовським МВ УМВС України в Рівненській області 18 березня 2002 року, та довідкою ЖЕД №3 управління теплопостачання та житлово-комунального постачання Рівненської атомної електростанції №1621 від 01 вересня 1998 року про місце проживання ОСОБА_1 Вказана довідка, оригінал якої знаходиться у матеріалах пенсійної справи позивача №110977, свідчить про те, що з 05 січня 1984 року до 01 вересня 1998 року (дата видачі довідки) ОСОБА_1 простійно проживав і був зареєстрований (прописаний) у квартирі АДРЕСА_1.
Окрім цього, факт постійного проживання позивача в період часу з 05 січня 1984 року до теперішнього часу в м.Кузнецовськ Рівненської області підтверджується довідкою ЖЕД №3 Кузнецовського міського комунального підприємства №1156 від 27 квітня 2016 року та показаннями свідків: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 і ОСОБА_8, наданими в судовому засіданні після їх попередження про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання за ст.384 КК України та після прийняття ними присяги. З показань свідків ОСОБА_5 і ОСОБА_6, які є друзями позивача, слідує, що м.Кузнецовськ Рівненської області було постійним місцем проживання ОСОБА_1 також і в період його роботи у Литві будівельником у колгоспі «Стрева» з 18 березня 1988 року до 15 березня 1990 року та слюсарем-сантехніком у ЗАТ «Жайбас» у період часу з 02 квітня 1990 року до 10 вересня 1991 року. Свідки ОСОБА_5 і ОСОБА_6 підтвердили, що позивач працював у колгоспі «Стрева» та у ЗАТ «Жайбас» у вказаний період часу вахтовим методом, виконував лише сезонні роботи з весни до осені та на території Литви не мав житла. Свідки ОСОБА_5 і ОСОБА_6 зазначили, що після вахт, а також у період відпусток, в тому числі у літній період часу, позивач постійно проживав зі своєю сім'єю у м.Кузнецовськ Рівненської області. Свідки ОСОБА_7 і ОСОБА_8 підтвердили суду, що в період часу з 1988 року до 1991 року вони працювали разом з ОСОБА_1 у Литві в колгоспі «Стрева» і у ЗАТ «Жайбас» та їздили туди на заробітки, де виконували сезонні роботи з весни до осені вахтовим методом. З показань свідків ОСОБА_7 і ОСОБА_8 також слідує, що під час виконання сезонних робіт після вахти і отримання заробітної плати позивач завжди повертався додому в м.Кузнецовськ Рівненської області до своєї сім'ї.
Судом з'ясовано, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1, видане Рівненською обласною державною адміністрацією 09 червня 1994 року.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з п.4 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначено, що до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Пунктом 3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів Української РСР №106 від 23 липня 1991 року з подальшими змінами «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» м.Кузнецовськ Рівненської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Отже, при видачі посвідчення серії НОМЕР_1 Рівненською обласною державною адміністрацією 09 червня 1994 року факт постійного проживання ОСОБА_1 на території зони посиленого радіоекологічного контролю - в м.Кузнецовськ Рівненської області та факт його проживання у цій зоні не менше 4 (чотирьох) років станом на 01 січня 1993 року було встановлено.
Зазначених фактів не спростовують записи трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3.
Відповідно до ч.1 ст.48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Згідно з ч.1 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку; довідка про реєстрацію місця проживання - це документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи; документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - це паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Отже, з вказаних положень чинного законодавства України слідує, що трудова книжка не є документом, який підтверджує місце проживання особи.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Матеріали пенсійної справи №110977 свідчать, що з 07 липня 1998 року згідно з протоколом управління соціального захисту населення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області №492 від 15 вересня 1998 року до теперішнього часу (останнє розпорядження відповідача №110977 від 10 квітня 2012 року) позивач отримує пенсію по інвалідності, як інвалід ІІІ групи внаслідок загального захворювання, та перебуває на пенсійному обліку у відповідача.
09 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області, правонаступником якого є Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, подавши заяву про його переведення із пенсії по інвалідності на інший вид пенсії - пенсію за віком та її призначення на пільгових умовах відповідно до ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому в підтвердження свого місця проживання позивач додав до вказаної заяви копії наступних документів: паспорта громадянина України, довідки про ідентифікаційний код, трудової книжки та посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розглянувши дану заяву позивача, управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області (правонаступник - Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області) листом №691/П-32 від 15 березня 2016 року відмовило позивачу в переведенні його із пенсії по інвалідності та призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотивуючи це тим, що ОСОБА_1 надано копію трудової книжки, відповідно до якої період його роботи на забрудненій території станом на 01 січня 1993 року становить менше 4 (чотирьох) років. Відмова відповідача в призначенні позивачу пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку також мотивована ненаданням документів про період роботи на забрудненій території з 18 березня 1988 року до 10 вересня 1991 року.
Проте такий висновок відповідача суперечить ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та не ґрунтується на фактичних обставинах справи щодо місця проживання ОСОБА_1, зазначених у паспорті громадянина України серії НОМЕР_2, виданому Кузнецовським МВ УМВС України в Рівненській області 18 березня 2002 року, довідці ЖЕД №3 Кузнецовського міського комунального підприємства №1156 від 27 квітня 2016 року, наданій позивачем суду, довідці ЖЕД №3 управління теплопостачання та житлово-комунального постачання Рівненської атомної електростанції №1621 від 01 вересня 1998 року, наявній у пенсійній справі ОСОБА_1 №110977, посвідченні особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, - громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, серії НОМЕР_1, виданому Рівненською обласною державною адміністрацією 09 червня 1994 року, медичній картці позивача із записами про його звернення за медичною допомогою за місцем проживання 05 серпня 1989 року і 14 червня 1991 року та стаціонарне лікування з 14 червня 1991 року до 24 червня 1991 року в державному закладі «Спеціалізована медико-санітарна частина №3» м.Кузнецовськ Рівненської області та вказаних свідками: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 і ОСОБА_8 у наданих суду показаннях. Вказані докази справи, що досліджені та оцінені судом, в своїй сукупності та взаємозв'язку достовірно підтверджують факт постійного проживання ОСОБА_1 у м.Кузнецовськ Рівненської області станом на 01 січня 1993 року понад 4 (чотири) роки.
Заявлені позовні вимоги про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 5 (п'ять) років в порядку переведення із пенсії по інвалідності ОСОБА_1 обґрунтовував, як при зверненні до управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області, правонаступником якого є Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області, із відповідною заявою від 09 березня 2016 року, що надійшла до відповідача 09 березня 2016 року, так і при зверненні до суду з даним позовом, документами у підтвердження факту його проживання у м.Кузнецовськ Рівненської області, що належить до зони посиленого радіоекологічного контролю, зокрема: паспортом громадянина України серії НОМЕР_2, виданим Кузнецовським МВ УМВС України в Рівненській області 18 березня 2002 року, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, - громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, серії НОМЕР_1, виданим Рівненською обласною державною адміністрацією 09 червня 1994 року, а також довідкою ЖЕД №3 управління теплопостачання та житлово-комунального постачання Рівненської атомної електростанції №1621 від 01 вересня 1998 року про його місце проживання, наданою позивачем при первинному призначенні пенсії. Зазначеними документами повністю доводиться факт постійного проживання ОСОБА_1 на території радіоактивного забруднення - в м.Кузнецовськ Рівненської області, що є зоною посиленого радіоекологічного контролю, в тому числі з моменту аварії по даний час та станом на 01 січня 1993 року не менше 4 (чотирьох) років, що відповідно до ст.55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є підставою для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 5 (п'ять) років.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Отже, ОСОБА_1 має право на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 5 (п'ять) років, що передбачене в п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпілий від Чорнобильської катастрофи, категорії 4, та особа, яка постійно проживала і постійно проживає у зоні посиленого радіологічного контролю та станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше 4 (чотирьох) років.
Частиною 3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Вказані вимоги п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в даному випадку Володимирецьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області (правонаступником управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області) недотримані. Отже, за таких обставин, адміністративний позов ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (правонаступника управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області) про зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах слід задоволити повністю, зобов'язавши Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (правонаступника управління Пенсійного фонду України в м.Кузнецовськ Рівненської області) здійснити з 09 березня 2016 року призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 (п'ять) років відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1 ст.26, ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ч.1 ст.29 ЦК України, керуючись ч.1 ст.2, ч.1 ст.8, ч.ч.1, 2 ст.11, ч.ч.1, 2 ст.71, ч.1 ст.158, ст.159, ч.ч.1-3 ст.160, ст.ст.161-163, ч.ч.1, 2 ст.186, п.1 ч.1 ст.256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах задоволити повністю.
Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_1 з 09 березня 2016 року пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 (п'ять) років відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як особі, яка постійно проживала та постійно проживає в зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 1 січня 1993 року прожила у цій зоні не менше 4 (чотирьох) років.
Постанова суду в частині присудження ОСОБА_1 пенсійних виплат у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Володимирецькому об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області подати до Кузнецовського міського суду Рівненської області звіт про виконання даної постанови в місячний строк в частині негайного виконання - з дня одержання її копії, а в іншій частині постанови - з дня набрання законної сили.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області може бути подана апеляційна скарга з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий суддя О.І.Горегляд