Справа № 732/1287/16-а
провадження № 2-а/732/52/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" жовтня 2016 р. м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючого судді - Лиманської М.В.,
секретарів - Бруй І.В., Дударенко Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
26.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 08.04.2016 року щодо відмови здійснити йому перерахунок пенсії та просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно довідки Городнянської райдержадміністрації у Чернігівській області від 29.03.2016 року № 04-17/39 про заробітну плату.
З позовної заяви виходить, що з 23.02.2008 року позивач перебуває на обліку в Ріпкинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі. Він отримує пенсію за віком відповідно до Закону України „Про державну службу", яка обчислена йому в розмірі 83% від суми заробітної плати. Перед призначенням пенсії за віком позивач працював на посаді начальника служби у справах дітей і з цієї ж посади вийшов на пенсію. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було збільшено посадові оклади працівників бюджетної сфери. На підставі вказаної постанови позивачу була видана довідка від 29.03.2016 року за № 04-17/39 для перерахунку пенсії як державному службовцю, де зазначено, що заробітна плата начальника служби у справах дітей з 01.12.2015 року склала 2190 грн. З огляду на передбачене п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 та Законом України «Про державну службу» ( в редакції на час призначення позивачу пенсії ) право на перерахунок пенсії, позивач 29.03.2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Однак 08.04.2016 року у перерахунку пенсії позивачу було відмовлено. Посилаючись на положення ст. 22 Конституції України, позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Ухвалою Городнянського районного суду Чернігівської області від 28.09.2016 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.
07.10.2016 року до Городнянського районного суду Чернігівської області від відповідача Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України надійшли заперечення на адміністративний позов, в яких відповідач просить ОСОБА_1 відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
З письмових заперечень відповідача вбачається, що, відмовляючи в перерахунку пенсії, відповідач виходив з того, що відповідно до ст. 19 Конституції України та ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду зобов'язані діяти на підставі правових норм, що діють на час звернення пенсіонера. В той же час ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент звернення позивача за перерахунком пенсії, передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, чинній на момент звернення позивача за перерахунком пенсії (29.03.2016 р.), не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Тобто після виключення з тексту вказаної Постанови норм про порядок перерахунку пенсії, право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсій, виходячи з нового розміру заробітної плати держслужбовця, припинилось. Вказують, що посилання позивача на принцип дії норм права у часі є безпідставним, оскільки такий принцип застосовується до правовідносин, що виникли до набрання чинності конкретною нормою права. Зазначають, що суд першої інстанції не може давати правову оцінку нормативно-правовим актам, діям та бездіяльності Кабінету Міністрів України у контексті правомірності внесення вищезазначених змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 та фактичної відсутності порядку перерахунку призначених пенсій державних службовців, необхідність якого передбачена ст. 37-1 Закону України «Про державну службу». За відсутності визначених законом підстав для перерахунку пенсії наявні підстави для відмови позивачу в такому перерахунку. Вважають, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки в своєму позові позивачем не наведено жодного законодавчо підкріпленого доводу для задоволення викладених в ньому позовних вимог ( а.с. 16-18 ).
07.10.2016 року ухвалою суду дану справу призначено до судового розгляду у зв'язку з неможливістю ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, надав суду заяву, в якій у повному обсязі підтримав заявлені ним позовні вимоги та просив суд їх задовольнити, справу просив розглянути в його відсутність.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач по справі - Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належними чином, представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомлено.
Враховуючи приписи ч.4 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника управління за наявними у справі доказами.
В силу ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, й судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
З'ясувавши позицію сторін по суті заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали адміністративної справи та пенсійної справи ОСОБА_1 № НОМЕР_1, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ріпкинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України і отримує з 23.02.2008 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія позивачу обчислена в розмірі 83 % від суми заробітної плати ( а.с. 7 ).
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що з 1 грудня 2015 року підвищено розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати).
З матеріалів справи вбачається, що позивач до виходу на пенсію працював на посаді начальника служби у справах дітей(а.с.1-8).
У зв'язку з підвищенням посадових окладів Городнянською райдержадміністрацією у Чернігівській області видана довідка від 29.03.2016 року за № 04-17/39 для перерахунку пенсії як державному службовцю, де заробітна плата заступника начальника служби у справах дітей з 01.12.2015 року вказана в сумі 2190 грн. ( а.с. 8 ).
29.03.2016 року позивач звернувся з заявою до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням посадового окладу працюючого державного службовця за останнім місцем роботи ( арк. пенсійної справи. 87).
Розпорядженням начальника Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 08.04.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що на момент звернення позивача за перерахунком виключено положення нормативних актів про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. ( а.с. 7 )
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця, пенсійне забезпечення державних службовців регулювалось ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу».
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям Закону України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» редакцію статті 37-1 змінено, вказано, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
З аналізу наведеної норми випливає, що право на перерахунок пенсії залишилось незмінним, а визначення умов та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям делеговано Кабінету Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця до внесення відповідних змін визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку : 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено ( перераховано ) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції, де зазначено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ( 29.03.2016 р.), не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, виходячи з підвищеного розміру заробітної плати.
З цього випливає, що Кабінетом Міністрів України на даний час не лише не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям на виконання даної статті 37-1 Закону України «Про державну службу», але й фактично виключено положення Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які раніше визначали порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Виходячи з предмета спору та завдань суду, суд першої інстанції не може вирішувати питання про відповідність Конституції України вказаних змін до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Але з огляду на положення статті 22 Конституції України відмова держави здійснити певні дії та виключення Кабінетом Міністрів України положень Постанови від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які визначали порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, на думку суду, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії, оскільки право на перерахунок пенсії законодавчо не ліквідовано.
Враховуючи те, що з 1 грудня 2015 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» була збільшена заробітна плата, зокрема, по посаді, на якій працював позивач, на думку суду, наявні всі підстави для перерахунку його пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 83 % заробітної плати має розраховуватись з 01.04.2016 року, так як позивач звернувся за цим перерахунком 29.03.2016 року.
На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України, враховуючи те, що згідно з Законом України від 22.05.2015 р. № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» Пенсійний фонд України та його органи не звільняються від сплати судового збору, суд приходить до висновку, що з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп., сплачений позивачем при зверненні до суду.
Враховуючи викладене, керуючись ст.22, 58 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, ст. 40, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV, ст.2, 6-12, 18, 69-72, 158-163, 167, 183-2, 185-186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Ріпкинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Ріпкинське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести з 01 квітня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на 01.04.2016 року) у розмірі 83 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 1 грудня 2015 року заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та на підставі довідки Городнянської райдержадміністрації у Чернігівській області від 29.03.2016 року № 04-17/39 про заробітну плату і здійснити йому виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмову провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Городнянський районний суд Чернігівської області, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.В. Лиманська