Справа № 372/2196/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
24 жовтня 2016 року Обухівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Проць Т.В.
при секретарі Бенчук О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 оборони України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, треті особи Київський обласний військовий комісаріат, Адміністрація Державної прикордонної служби України,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дії ОСОБА_2 оборони України щодо повернення документів по отриманню одноразової грошової допомоги у звязку із встановлення інвалідності ІІ групи, що настала внаслідок поранення, повязаного з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, зобов'язання ОСОБА_2 оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу у звязку із встановленням інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок поранення повязаного з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та ст.16-16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності 25 вересня 2014 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав наведених в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 оборони України в судовому засіданні заперечив проти позову, пояснив, що особам, які звільнялися з Прикордонних військ, виплата одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 оборони не здійснюється.
Представник третьої особи Київський обласний військовий комісаріат в судовому засіданні заперечила проти позову.
Представник третьої особи Адміністрації Державної Прикордонної Служби України в судовому засіданні вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що ґрунтуються на законі.
Вислухавши представника позивача, представників відповідача та третіх осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в 1986 році позивач проходив строкову військову службу в Республіці Афганістан, де велися бойові дії.
Згідно висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи №1292/ж від 10.07.2014 року, в період проходження військової служби позивачем було отримано осколкові поранення, що виникли внаслідок розривної дії снаряду, яке за давністю утворення відповідає періоду участі в бойових діях в республіці Афганістан, тобто в 1984 році.
Згідно витягу з протоколу засідання №1993 від 218.07.2014 року Центральної військо-лікарської комісії ОСОБА_2 оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, поранення позивача пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Відповідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії КИО № 0432932 від 25.09.2014 року позивачу довічно з 25.09.2014 року встановлена ІІ група інвалідності, причиною якої є поранення, повязані з виконанням обов'язків військової служби.
В березні 2016 року позивач звернувся із заявою до Київського обласного комісаріату про виплату одноразової грошової допомоги.
11.04.2016 року за Вих. №2/5/865 Київський обласний військовий комісаріат вказану заяву з документами направив до ОСОБА_2 оборони України, з висновком про не можливість виплатити ОСОБА_1 грошової компенсації.
В липні 2016 року в Обухівському районному військовому комісаріаті позивачу була вручена відмова ОСОБА_2 оборони України про неможливість виплатити грошової компенсації, оскільки він проходив військову службу в прикордонних військах СРСР.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до ч.2 ст.16 Закону, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до десятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок та на умови, виплати грошової допомоги передбаченої частиною 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» регулюються Постановою КМУ від 28 травня 2008 року №499 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб" та Постановою КМУ №975 від 25.12.2013 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
Отримання одноразової грошової допомоги на підставі статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пов'язується не з фактом звільнення позивача зі служби, а з часом встановлення йому інвалідності, внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження військової служби, незалежно від строку, що минув після звільнення з військової служби. Інвалідність позивача настала 25.09.2014 року, отже виплата одноразової грошової допомоги повинна здійснюватись на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року, яка була чинна на момент встановлення позивачу інвалідності.
Пунктом 17 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2013 року №975 передбачено, що особам, звільненим з військової служби виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби.
В силу пункту 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються, зокрема, дійсна військова служба у Радянській армії та ОСОБА_3, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави вважати, що законодавцем передбачено прирівняння соціального захисту військовослужбовців Радянської армії до військовослужбовців Збройних Сил України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що законодавцем встановлено обов'язок саме ОСОБА_2 оборони України стосовно прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням останньому II групи інвалідності, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби під час здійснення інтернаціонального зобов'язання.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 86, 158-163, 254 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Мінстерства оборони України про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, треті особи Київський обласний військовий комісаріат, Адміністрація Державної прикордонної служби України задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 оборони України щодо повернення документів ОСОБА_1 по отриманню одноразової грошової допомоги у звязку із встановлення інвалідності ІІ групи, що настала внаслідок поранення, повязаного з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Зобов'язати ОСОБА_2 оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у звязку із встановленням інвалідності ІІ групи, яка настала внаслідок поранення повязаного з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобовязаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та ст.16-16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на день встановлення інвалідності 25 вересня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Обухівський районний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.
СуддяОСОБА_4