Постанова № 62077248, 12.10.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
816/4822/15
Номер документу
62077248
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2016 р. Справа № 816/4822/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Макаренко Я.М.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

представника відповідача Тукало В.І.

представника позивача ОСОБА_2

представника третьої особи Ярош Н.П.

представника третьої особи Разиграєвої О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.04.2016р. по справі № 816/4822/15

за позовом ОСОБА_5

до Приватного підприємства "Полтавське бюро технічної інвентаризації " Інвентаризатор" , Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області треті особи Виробничо-комерційне підприємство "Швея" , Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Швея"

про визнання протиправними дії та скасування державної реєстрації,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_5 (надалі по тексту позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ПП "Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" (надалі по тексту відповідач-1, ПП ПБТІ), Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області (надалі по тексту відповідач-2), треті особи: ВКП "Швея", ТОВ "Виробничо-комерційне підприємство "Швея", в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ПП "Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" щодо внесення 07 травня 2002 року запису в реєстрову книгу № 1 за реєстровим № 2 про реєстрацію за ВКП "Швея" права колективної власності на нежитлові приміщення загальною площею 499,5 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1;

- визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Чутівського районного управління юстиції Полтавської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ВКП "Швея";

- визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Чутівського районного управління юстиції Полтавської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером: 288670 від 08 лютого 2013 року щодо реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ТОВ "Виробничо-комерційне підприємство "Швея".

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.04.2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.04.2016 року та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 31 травня 1994 року між Фондом комунального майна та головою товариства покупців ОСОБА_5, що діяла від імені Товариства покупців ВКП "Швея", укладено договір купівлі-продажу державного майна ВКП "Швея" за адресою: АДРЕСА_1, що посвідчений Чутівською державною нотаріальною контрою за № 849, (т. І а.с. 27-29).

20 березня 2002 року між Чутівською районною радою Полтавської області та ВКП "Швея" складено акт приймання-передачі об'єкта купівлі-продажу нежитлових приміщень, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1. Вищевказаний акт приймання-передачі визнано додатком до договору купівлі-продажу від 31 травня 1994 року (т. І а.с. 89).

07 травня 2002 року ПП "Полтавське бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" внесено запис в реєстрову книгу № 1 за реєстровим № 2 про реєстрацію за ВКП "Швея" права колективної власності на нежитлові приміщення загальною площею 499,5 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (т. І а.с. 45).

23 грудня 2004 року до Реєстру прав власності на нерухоме майно внесено запис про право спільної часткової власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 31 травня 1994 року за ВКП "Швея" (код 13941595) (т І а.с. 57)., що підтверджується Інформаційною довідкою з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 12 березня 2013 року (т. І а.с. 58).

08 січня 2013 року ВКП "Швея" виступило засновником ТОВ "Виробничо-комерційне підприємство "Швея" та передало останньому частину нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1.

ТОВ "Виробничо-комерційне підприємство "Швея" звернулось до Реєстраційної служби Чутівського районного управління юстиції із заявою про реєстрацію прав та їх обтяжень від 05 лютого 2013 року відповідно до якої заявник просив зареєструвати право приватної власності на нежитлове приміщення, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.

За наслідками задоволення вищевказаної заяви державним реєстратором Реєстраційної служби Чутівського районного управління юстиції 08 лютого 2013 року прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 288670 (т. І а.с. 86).

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з необгрунтованості позовних вимог.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 07.05.2002 року Полтавським бюро технічної інвентаризації видане реєстраційне посвідчення згідно якого за ВКП «Швея» на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого Чутівською держнотконторою від 31.05.1994 р., та переліку нерухомого майна зареєстровані нежитлові приміщення загальною площею 499.5 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 на праві колективної власності, про що в реєстрову книгу № 1 внесено запис за реєстровим №2.

На час вчинення Полтавським бюро технічної інвентаризації реєстраційного запису порядок проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно було врегульовано Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445.

Посилання представника відповідача-1, що вказаний наказ не набрав законної сили, колегія суддів вважає безпідставними, виходячи з наступного.

Наказ Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р.

Пунктами 1,3 Указу Президента України від 03.10.1992 року № 493/92 установлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації. Нормативно-правові акти, зазначені в статті 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.

Виходячи з приписів Указу Президента України від 03.10.1992 року № 493/92 наказ Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 набрав чинності 01.03.2002 р., оскільки був зареєстрований Міністерством юстиції України 18.02.2002 року.

У відповідності до п. 1 Наказу Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 установлено, що до прийняття Верховною Радою України та набрання чинності законом України про державну реєстрацію прав на об'єкти нерухомого майна бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) здійснюють реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Пунктом 7 Наказу Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 установлено, що до створення електронної версії Реєстру прав власності на нерухоме майно реєстрація прав власності на нерухоме майно здійснюється на паперових носіях.

Відповідно до п. 1.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 (в редакції станом на час внесення запису 07.05.2002 р.) це Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності (далі - Положення) визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.

Відповідно до п. 1.2 Положення це Положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності.

Відповідно до п. 1.3 Положення реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ).

Відповідно до п. 1.4 Положення реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів, за рахунок коштів особи, що звернулася до БТІ.

Згідно пп. 8.1 п.8 Прикінцевих положень Тимчасового положення до створення Реєстру прав реєстрація прав здійснюється шляхом ведення реєстрових книг (додаток 12), записи яких прирівнюються до даних Реєстру прав.

З аналізу вказаних норм випливає, що з набуттям законної сили Тимчасового положення реєстрацію права власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації шляхом внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно, а до створення вказаного Реєстру-шляхом внесення запису до реєстрової книги.

Як вбачається з реєстрового посвідчення Полтавського бюро технічної інвентаризації в реєстрову книгу внесено запис про право колективної власності ВКП «Швея».

Пунктом 2.1 Положення передбачено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії, а також інші документи, що визначені цим Положенням.

Пунктом 3.1 Положення передбачено, що з моменту реєстрації заяви в Реєстрі заяв та запитів розпочинається розгляд реєстратором заяви та доданих до неї документів. Реєстратор установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав.

Пунктом 3.2 Положення передбачено, що рішення реєстратора про реєстрацію чи про відмову в реєстрації прав власності на нерухоме майно повинно містити:

дату й місце прийняття рішення;

стислий опис майна, щодо якого приймається рішення;

підстави винесення рішення, а в разі прийняття рішення про відмову - правове обґрунтування;

порядковий номер об'єкта нерухомого майна.

Пунктом 3.3. Положення передбачено, що у реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, якщо заявлене право не є таким, що підлягає реєстрації відповідно до цього Положення; об'єкт нерухомого майна розташований на території, реєстрацію прав власності на якій здійснює інше БТІ; із заявою про реєстрацію прав власності на нерухоме майно звернулась особа, яка не може бути заявником відповідно до цього Положення; подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.

Таким чином, для реєстрації прав власності на нерухоме майно повинна бути надана заява про реєстрацію прав власності на нерухоме майно та прийнято рішення реєстратора про реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Однак, відповідачем-1 такі документи не надані та в матеріалах інвентарної справи відсутні.

За таких обставин, вчиняючи запис в реєстровій книзі про реєстрацію права колективної власності за ВКП «Швея» на нежитлові приміщення, загальною площею 499.5 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації» діяло всупереч приписам Тимчасового положення.

Посилання представника ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації», що ПП «Полтавське бюро технічної інвентаризації» вчиняючи дії з реєстрації права колективної власності за ВКП «Швея» на нежитлові приміщення, загальною площею 499.5 кв. м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 правомірно діяло на підставі Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.1998 року № 121, колегія суддів вважає безпідставними, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1.1 Інструкції № 121 Інструкція визначає порядок здійснення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна в Україні.

В той час, з 01.03.2002 року набуло чинності Тимчасове положення, згідно приписів п. 1.1 та 1.2 якого Тимчасове положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності; Положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності.

Конституція не встановлює пріоритету в застосуванні того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає такого закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Конституційний Суд України в п.3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 по справі за № 4-зп (справа про набуття чинності Конституцією України) зазначив: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше".

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що виходячи з висновків Конституційного Суду України наведених у рішення від 03.10.1997 по справі за № 4-зп (справа про набуття чинності Конституцією України) до даних правовідносин підлягають застосуванню приписи Тимчасового положення, оскільки воно прийнято пізніше ніж Інструкція № 121.

Крім того, колегія суддів зазначає, що з матеріалів інвентарної справи вбачається, що реєстраційний запис вчинено на підставі договору купівлі-продажу від 31.05.1994 р. укладеного між Фондом комунального майна району та Товариством покупців ВКП «Швея», посвідченого нотаріально.

Як вбачається з угоди про спільну діяльність (а.с.31 т.1) Товариство покупців створено членами трудового колективу ВКП «Швея», яке є юридичною особою.

21.02.1994 року Товариство покупців ВКП «Швея» отримало свідоцтво про державну реєстрацію товариства покупців (а.с.30 т.1).

Отже, сторонами угоди виступало Товариство покупців ВКП «Швея», а не ВКП «Швея», та Фонд комунального майна району.

У відповідності до п. 3.2 вказаного договору передача об'єкта приватизації продавцем і прийняття об'єкта приватизації покупцем засвідчується актом, що підписується сторонами.

Пунктом 3.3. договору передбачено, що після передачі об'єкта приватизації покупець стає правонаступником прав і зобов'язань і йому видається свідоцтво на право власності.

У відповідності до ст. 128 ЦК України ( в редакції 1963 р. на момент проведення реєстраційної дії) право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.

Враховуючи, що умовами договору передбачено набуття права власності з моменту передачі речі, то право власності у набувача майна виникає з моменту складання акту про передачу майна.

Між тим, в матеріалах інвентарної справи відсутній акт прийому-передачі майна, складений сторонами договору.

Посилання на акт приймання-передачі від 20.03.2002 р.(а.с.89 т.1) є безпідставним, оскільки він укладався між Чутівською районною радою Полтавської області та ВКП «Швея», які не були сторонами договору купівлі-продажу від 31.05.1994 року.

Крім того, колегія суддів зазначає про відсутність у ВКП «Швея» свідоцтва про право власності на нежитлові приміщення, що розташовані в АДРЕСА_1, як це передбачено умовами договору.

Враховуючи вимоги ст. 128 ЦК щодо моменту виникнення права власності та відсутність в матеріалах справи належним чином оформленого акта прийому передачі майна, що передбачено умовами п. 3.2 договору, колегія суддів приходить до висновку, що вчиняючи дії щодо внесення в реєстрову книгу № 1 запису про право колективної власності ВКП «Швея» на нежитлові приміщення в АДРЕСА_1 за реєстровим №2 ПП ПБТІ не пересвідчилось у відповідності поданих документів вимогам законодавства.

Отже, колегія суддів приходить до висновку про незаконність дій ПП ПБТІ щодо внесення 07.05.2002 року запису в реєстрову книгу № 1 за реєстровим № 2 про реєстрацію за ВКП «Швея» права колективної власності на нежитлові приміщення загальною площею 499,5 кв.м., що розташовані за адресою: Полтавська область, АДРЕСА_1.

Також, колегія суддів вважає незаконними дії ПП ПБТІ щодо внесення 23.12.2004 року до Реєстру права власності на нерухоме майно запису про реєстрацію за ВКП «Швея» права спільної часткової власності на нежитлові приміщення за адресою: Полтавська область, АДРЕСА_1, виходячи з наступного.

Як вбачається з Інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с.58 т.1) складеної 12.03.2013 року в Реєстрі прав власності на нерухоме майно міститься запис від 23.12.2004 року про реєстрацію права власності за ВКП «Швея» на підставі договору купівлі-продажу від 31.05.1994 року.

Вказаний запис до Реєстру прав власності на нерухоме майно внесено на підставі рішення про державну реєстрацію від 23.12.2004 року.

Між тим, як встановлено судом з листа Чутівської районної державної адміністрації від 30.09.2016 року реєстраційна служба Чутівського районного управління юстиції Полтавської області не проводила реєстраційний запис від 23.12.2004 року, всі записи та рішення на вказану дату проводило та приймало ПП ПБТІ.

У відповідності до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який набрав чинності 04.08.2004 року до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації .

Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України» від 11.02.2010 року встановлено, що до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Представник ПП ПБТІ в судовому засіданні підтвердив, що ПП ПБТІ вчиняло дії щодо внесення запису від 23.12.2004 р. про реєстрацію права власності за ВКП «Швея» на підставі договору купівлі-продажу від 31.05.1994 року, а не приймало рішення від 23.12.2004 року про державну реєстрацію права власності.

За таких обставин, висновки суду першої інстанції, що рішення про державну реєстрацію від 23.12.2004 року приймалося Реєстраційною службою Чутівського РУЮ Полтавської області є безпідставними.

Між тим, в наданій до суду першої інстанції та апеляційної інстанції копії інвентарної справи рішення про державну реєстрацію права власності за ВКП «Швея» від 23.12.2004 р. відсутнє.

Згідно листа Полтавського бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» від 10.10.2016 року ПП ПБТІ «Інвентаризатор» не приймали жодних рішень про реєстрацію за ВКП «Швея» права власності на нерухоме майно за адресою: Полтавська область, АДРЕСА_1.

Рішення про державну реєстрацію від 23.12.2004 року суду не надано.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення про державну реєстрацію права власності за ВКП «Швея» 23.12.2004 року ПП ПБТІ не приймалося, однак запис щодо прийняття такого рішення та про державну реєстрацію права власності за ВКП «Швея» ПП ПБТІ до Реєстру було внесено, що підтверджується Інформаційною довідкою (а.с.58 т.1).

У відповідності до ст. 18 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (в редакції Закону станом на грудень 2004 року) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб.

Відповідно до ст. 27 вказаного Закону дані до розділу Державного реєстру прав вносяться в разі прийняття рішення про державну реєстрацію прав.

Пунктом 2.1 Тимчасового положення передбачено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням.

Пунктом 3.1 Тимчасового положення передбачено, що з моменту прийняття заяви розпочинається розгляд реєстратором заяви та доданих до неї документів. Реєстратор установлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інших підстав для відмови в реєстрації прав; приймає рішення про реєстрацію прав власності чи про відмову в реєстрації прав власності.

Враховуючи, що в матеріалах інвентарної справи відсутні заява та рішення про державну реєстрацію права власності за ВКП «Швея», то колегія суддів приходить до висновку, що дії ПП ПБТІ щодо внесення 23.12.2004 року до Реєстру права власності на нерухоме майно запису про реєстрацію за ВКП «Швея» права спільної часткової власності на нежитлові приміщення за адресою: Полтавська область, АДРЕСА_1 є незаконними.

Посилання представника ПП ПБТІ, що вказаний запис був вчинений у зв'язку зі зверненням інших співвласників про реєстрацію за ними права власності, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки в Реєстрі прав власності на нерухоме майно відсутній запис про реєстрацію за ВКП «Швея» певної частини нерухомого майна.

Посилання представника ПП ПБТІ, що дії з реєстрації прав власності вчинені ПП ПБТІ не підлягали розгляду в порядку адміністративного судочинства, колегія суддів вважає необгрунтованими, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п. 7 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 (в редакції станом на час внесення запису 07.05.2002 р. та 23.12.2004 р.) це Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності (далі - Положення) визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.

Пунктом 2.1 Положення передбачено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії, а також інші документи, що визначені цим Положенням.

Вказане свідчить, що ПП ПБТІ на основі законодавства делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені держави дій щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Таким чином, ПП ПБТІ в розумінні п. 7 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.

За таких обставин, аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 06.06.2006 р. по справі №1859к06, 05.02.2013 р. по справі №21-415а12 та від 05.03.2013 р. по справі №21-28а13, які в силу ст.244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.

При цьому, колегія суддів вважає за необхідне відмовити ОСОБА_5 у задоволенні позову в частині визнання протиправним та скасування рішення Реєстраційної служби Чутівського районного управління юстиції Полтавської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ВКП "Швея", оскільки як встановлено судом апеляційної інстанції рішення про державну реєстрацію права власності за ВКП «Швея» від 23.12.2004 року не приймалося.

Крім того, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Реєстраційної служби Чутівського районного управління юстиції Полтавської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з індексним номером: 288670 від 08 лютого 2013 року щодо реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за ТОВ "Виробничо-комерційне підприємство "Швея" підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

08.02.2013 року державним реєстратором було прийнято рішення № 288670 про державну реєстрацію прав власності на нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 за ТОВ «ВКП «Швея».

Правовою підставою щодо прийняття вказаного рішення слугували приписи ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703.

Відповідно до ч.4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

За приписами п. 16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

Згідно з п.4 ч.1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про державну реєстрацію від 08.02.2013 року прийнято за результатами розгляду заяви ТОВ «ВКП «Швея» про державну реєстрацію прав власності.

Підставою для подання заяви про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 за ТОВ «ВКП «Швея» було те, що 08 січня 2013 року ВКП "Швея" виступило засновником ТОВ "Виробничо-комерційне підприємство "Швея" та передало останньому частину нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно картки прийому заяви № 250075 до заяви ТОВ «ВКП «Швея» було подано перелік документів, серед яких, зокрема, надано договір купівлі-продажу від 31.05.194 року.

Як вбачається з матеріалів справи, договір купівлі-продажу від 31.05.1994 р. укладено між Фондом комунального майна району та Товариством покупців ВКП «Швея».

Отже, сторонами угоди виступало Товариство покупців ВКП «Швея» та Фонд комунального майна району, а не ВКП «Швея».

Згідно угоди про спільну діяльність (а.с.31 т.1) Товариство покупців створено членами трудового колективу ВКП «Швея», яке є юридичною особою.

21.02.1994 року Товариство покупців ВКП «Швея» отримало свідоцтво про державну реєстрацію Товариства покупців (а.с.30 т.1).

У відповідності до п. 3.2 вказаного договору передача об'єкта приватизації продавцем і прийняття об'єкта приватизації покупцем засвідчується актом, що підписується сторонами.

Пунктом 3.3. договору передбачено, що після передачі об'єкта приватизації покупець стає правонаступником прав і зобов'язань і йому видається свідоцтво на право власності.

У відповідності до ст. 128 ЦК України ( в редакції 1963 р. на момент укладення договору від 31.05.1994 р.) право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.

Умовами вищенаведених пунктів договору від 31.05.1994 року передбачено набуття права власності з моменту передачі речі.

Між тим, акта про передачу нерухомого майна, укладеного між сторонами договору та свідоцтва про право власності, матеріали реєстраційної справи не містять.

Враховуючи відсутність в матеріалах справи акту передачі нерухомого майна, укладеного між сторонами договору, свідоцтва про право власності, обов'язкова наявність яких передбачена умовами договору купівлі-продажу та те, що ВКП «Швея» не було стороною договору купівлі-продажу від 31.05.1994 року, то подані ТОВ «ВКП «Швея» документи не дають змоги встановити відповідність заявлених прав щодо належності ВКП «Швея» нежитлових приміщень за адресою АДРЕСА_1 документам, що їх посвідчують, а відсутність акту засвідчує наявність факту невиконання умов правочину з яким закон та договір на час укладання пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення права власності на нерухоме майно.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що державним реєстратором протиправно було прийнято рішення про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 за ТОВ «ВКП «Швея».

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про скасування рішення реєстраційної служби Чутівського районного управління юстиції від 08.02.2013 року.

За таких обставин, через порушення судом першої інстанції норм матеріального права, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.04.2016р. по справі № 816/4822/15 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_5 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Приватного підприємства "Полтавське бюро технічної інвентаризації" Інвентаризатор" щодо внесення 07.05.2002 року запису в реєстрову книгу №1 за реєстровим № 2 про реєстрацію за ВКП "Швея" права колективної власності на нежитлові приміщення загальною площею 499,5 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та щодо внесення 23.12.2004 р. до Реєстру права власності на нерухоме майно запису про реєстрацію за ВКП "Швея" права спільної часткової власності на нежитлові приміщення за адресою : АДРЕСА_1.

Скасувати рішення реєстраційної служби Чутівського районного управління юстиції від 08.02.2013 року про державну реєстрацію права власності за ТОВ ВКП "Швея" на нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1.

В задоволенні іншої частини позову ОСОБА_5 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Шевцова Н.В. Повний текст постанови виготовлений 17.10.2016 р.