П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.05.2016 Справа №607/2491/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Дзюбича В.Л.,
за участю секретаря Грабської Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до відповідача ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача та зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м.Тернополі здійснити перерахунок пенсії з 01.08.2008 року, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 90 відсотків із заробітної плати з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року по 31 липня 2008 року включно згідно довідок Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.01.2016 року №№11-11, 12-11 з 01.08.2008 року. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він отримує пенсію державного службовця із доходів, без включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації. Дізнавшись про порушення свого права, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням сум виплачених йому матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації. Своїм листом №33/Р-11 від 10 лютого 2016 року відповідач відмовив позивачу у задоволенні його вимог, посилаючись на те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати у відповідності до Закону України «Про державну службу», не входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому підстав для включення вказаних сум до складової заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає. Дану відмову позивач вважає такою, що суперечить вимогам закону, а тому оскаржує її в судовому порядку.
Ухвалою Тернопільського міськрайоного суду Тернопільської області від 19.05.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії в частині зобовязання ОСОБА_2 об»єднаного управління пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок пенсії з 01 серпня 2008 року по 09 вересня 2015 року призначеноїОСОБА_1 в розмірі 90 відсотків з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми компенсації за невикористану відпустку та суми індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року по 31 липня 2008 року включно згідно довідок Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.01.2016 року №№11-11, 12-11 з 01.08.2008 року, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» - залишити без розгляду.
Позивач в судове засідання не зявився, однак подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Просить задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не зявилась, однак подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності. У задоволенні позову просить відмовити з мотивів, викладених у письмових запереченнях.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що 01.08.2008 року позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % суми заробітної плати. Розмір пенсії обчислено на підставі довідок, виданих Контрольно-ревізійним управлінням в Тернопільській області. В дані довідки не були включенні «інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та індексація пенсії.
05.11.2008 року ОСОБА_1 було видано Пенсійним фондом України пенсійне посвідчення №1774504313 серії ААД №510790.
22.01.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії, включаючи всі виплати, на які нараховувалися та сплачувалися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Управління пенсійного фонду України в м. Тернополі листом від 10.02.2016 року № 33/Р-11 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця, оскільки допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, грошові винагороди та суми індексації не відносяться до інших надбавок, тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця.
Із довідок Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.01.2016 року №№11-11, 12-11 вбачається, що за період з 01.08.2006 року по 31.12.2007 року та за період з 01.01.2008 року по 31.07.2008 року ОСОБА_1 було нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 41181,91 грн. та 20445,66 грн.
Суд вважає не включення відповідачем при обчисленні пенсії таких видів виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на державній службі безпідставним, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Частиною другою статті 37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст.2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно зі ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011року.
Згідно з абз.1 п.5 вищезазначеної постанови форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення ( перерахунку ) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.
У формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 передбачено графу - інші виплати. Як випливає із положень постанови правління Пенсійного фонду України від 03 вересня 2013 року № 15-1 в розмір інших виплат включаються - зокрема, грошова винагорода за стаж роботи, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та додається у формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а4753/09/2670", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18 лютого2011 року за № 210/18948.
Рішення Верховного суду України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить витлумачену Верховним Судом норму права, а також для всіх судів України.
Тому, зважаючи на те, що Верховний Суд України в Постанові від 28.05.2013р. дійшов висновку щодо неправомірних дій Пенсійного Фонду, який відмовився включити суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за стаж та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Отже, відповідно до вищенаведених нормативно-правових актів матеріальна допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; грошова винагорода за стаж роботи; індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, і як наслідок підлягає включенню до складу заробітної плати для призначення пенсії.
Згідно з ч. 1 статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, 22.01.2016 року позивач звернувся до відповідача про перерахунок призначеної пенсії із врахуванням сум виплачених їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми компенсації за невикористану відпустку та суми індексації заробітної плати з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, приймаючи до уваги дату подачі позивачем до пенсійного органу заяви про перерахунок пенсії, а саме 22.01.2016 року, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі ним відповідної заяви.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають до часткового задоволення, шляхом зобовязання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії призначеної позивачу в розмірі 90 відсотка з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми компенсації за невикористану відпустку та суми індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року по 31 липня 2008 року включно згідно довідок Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.01.2016 року №№11-11, 12-11 з 01.08.2008 року, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу», з моменту звернення позивача до управління ПФУ в м. Тернополі із заявою про перерахунок пенсії, а саме з 22.01.2016 року.
Позивачем були понесені судові витрати зі сплати судового збору, які суд вважає, слід відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, відповідно до ч. 1 ст.94 КАСУ.
Керуючись ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.6-11, 71, 99, 100, 104, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково..
Визнати дії ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми компенсації за невикористану відпустку та суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» - протиправними.
Зобов'язати Тернопільське обєднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести ОСОБА_1 з 22 січня 2016 року перерахунок пенсії призначеної в розмірі 90 відсотків з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми компенсації за невикористану відпустку та суми індексації заробітної плати за період з 01 серпня 2006 року по 31 липня 2008 року включно згідно довідок Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 21.01.2016 року №№11-11, 12-11 з 01.08.2008 року, з яких було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 551,20 грн. - відшкодувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, адреса: с.Присівці Зборівського району Тернопільської області) за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (м.Тернопіль вул.Руська,17) .
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанову суду першої інстанції може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд з дня проголошення постанови. Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, а також у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Дзюбич В.Л.