Ухвала суду № 62018985, 12.10.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
285/1239/16-а
Номер документу
62018985
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Літвин О.О.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"12" жовтня 2016 р. Справа № 285/1239/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,

позивача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Житомирського обласного військового комісаріату на постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від "30" червня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправними дії:

Фінуправління щодо невключення щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 року «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі Постанова КМУ № 889), до довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 04.06.2015 року № 305/227;

Військкомату щодо оформлення та подання документів до Пенсійного органу, які не передбачали в складі його грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди;

Пенсійного органу щодо призначення йому пенсії за вислугу років без урахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди;

зобов'язати Пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років починаючи з 30.05.2015 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди з урахуванням раніше виплачених сум.

Вважає такі дії відповідачів протиправними посилаючись на те, що відповідно до вимог статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі Закон № 2262-ХІІ) у зв'язку з нарахуванням військовослужбовцям щомісячної додаткової грошової винагороди згідно з Постановою КМУ № 889 він має право на врахування цієї винагороди при обчисленні пенсії.

Постановою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 30 червня 2016 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 04.06.2015 року № 305/227, виданої ОСОБА_3, щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».

Визнано протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_3 щомісячної додаткової грошової винагороди, визначеної Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення ОСОБА_3 пенсії за вислугу років без врахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».

Зобов'язано Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України та Житомирський обласний військовий комісаріат встановленим порядком оформити та на надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням ОСОБА_3 з урахуванням (включенням до її змісту) щомісячної грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсії за вислугу років, починаючи з 30 травня 2015 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченоїПостановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», із врахуванням раніше виплачених сум.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач по справі - Житомирський обласний військовий комісаріат подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог до Житомирського обласного військового комісаріату. Зазначає, що Житомирський обласний військовий комісаріат, як уповноважений орган лише здійснює прийом наданих документів, направлення їх за належністю і не має повноважень на власний розсуд вносити до них зміни. Призначення, перерахунок та виплата пенсій - повноваження органів Пенсійного фонду України.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач по справі - Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України також подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України. Зазначає, що видаючи довідку позивачу без врахування щомісячної додаткової грошової допомоги Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України діяло відповідно до чинного законодавства України та виключно в межах наданих йому повноважень.

Апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області була повернута з підстав передбачених ст. 108, ч.3 ст. 189 КАС України.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційних скарг, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що відповідачами у справі неправомірно не включено до складу грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду позивача, яку він отримував у період служби, що в свою чергу, призвело до неправильного розрахунку розміру пенсії, яка підлягає до виплати.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Відповідно до пунктів 1, 2статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»(далі Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою № 889 КМУ встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-ІV).

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третястатті 43 Закону№ 2262-ХІІ).

Згідно зістаттею 41 Закону № 1058-ІVдо виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цим самимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Судом встановлено, що 15.05.2015 року наказом Міністра оборони України (по особовому складу) № 330 полковника ОСОБА_3 відповідно до пункту «б» ч. 6 ст.26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» № 2232-ХІІ від 25.03.1992 року (далі Закон № 2232-ХІІ) було звільнено з військової служби у запас за станом здоровя. Вислуга років у Збройних Силах України становить 30 календарних років 09 місяців, пільгова вислуга 31 рік 03 місяці.

З 30.05.2015 року ОСОБА_3 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону 2262-ХІІ. При обчисленні пенсії Пенсійний орган врахував грошове забезпечення посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентну надбавку за вислугу років 40 %, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Таким чином, для обчислення пенсії за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення у розмірі 7 827 грн.

Відповідно додовідки № 305/244, виданої Фінуправлінням від 18.03.2016 року та наказу командира військової частини А2330 від 29.05.2015 року № 105 на час звільнення позивача з військової служби розмір його грошового забезпечення включав щомісячну додаткову грошову винагороду, яка становила 60 % місячного грошового забезпечення.

Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України не включило щомісячну додаткову грошову винагороду в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 04.06.2015 року № 305/227 /а.с.10/, Житомирський обласний військовий комісаріат подав до Пенсійного органу, документи, які не передбачали в складі грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду, а Пенсійний орган не врахував цю винагороду при призначенні позивачу пенсії.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що допущена судом першої інстанції описка в резолютивній частині оскаржуваної постанови щодо визнання протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України щодо невключення в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 04.06.2015 року № 305/227, замість правильного про додаткові види грошового забезпечення, не впливає на правильність прийнятого судового рішення і підлягає виправленню судом першої інстанції в порядку ст. 169 КАС України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що такий розрахунок пенсії не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.

В силу вимог ч.2 ст. 71 КАС України відповідачами не доведено правомірність прийнятого рішення.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційних скарг не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.

За таких підстав апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, Житомирського обласного військового комісаріату залишити без задоволення, постанову Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від "30" червня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Повний текст cудового рішення виготовлено "13" жовтня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Пекельний Василь Леонідович проспект П.Григоренко 18 А, кв. 168, м.Київ, 02081

3- відповідачу/відповідачам:

-Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003

-Житомирський обласний військовий комісаріат вул.С.Параджанова,4,м.Житомир,10000

-Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України проспект Повітрофлотський,6,м.Київ,03168

- ,