ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович І.Е.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"12" жовтня 2016 р. Справа № 806/2876/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
представників позивача Гарькавого М.В., Бацан Н.І., Можарівської О.С.
представників відповідача Лясковця І.П., Шатківської Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" серпня 2016 р. у справі за позовом Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Овруцьке лісове господарство" звернулось до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати видане Овруцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області податкове повідомлення-рішення від 20.07.2015 №0000322200 частково з урахуванням штрафних санкцій в розмірі 252355,00 грн;
- визнати протиправними та скасувати видане Овруцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області податкове повідомлення-рішення від 20.07.2015 № 0000342200 частково з розмірі 121911,00 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені на підставі висновків акту перевірки, які не відповідають дійсним обставинам.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2016 року в задоволенні позову Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень частково від 20.07.2015 №0000322200, №0000342200 - відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про задоволення позову. В апеляційній скарзі зазначив, що при подачі до митних органів вантажно-митних декларацій, покупцем (фірма "Глобус ЛЛС") було помилково заявлено до вивозу за межі митних кордонів України лісопродукції в кількості, яка є більшою від фактично поставленої йому продавцем (ДП "Овруцьке лісове господарство"). Окрім того, вантажно-митна декларація не є документом, на підставі якого відбувається перехід права власності від одного суб'єкта до іншого. Вантажно-митна декларація не є первинним документом в розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік", а лише є документом, на підставі якого товари перебувають під митним контролем.
Представники позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали в повному обсязі.
Представники відповідача апеляційну скаргу не визнали. Вважають судове рішення таким, що винесено у відповідності до вимог Закону. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлено, що Державне підприємство "Овруцьке лісове господарство" зареєстроване рішенням Овруцької районної державної адміністрації та перебуває на податковому обліку в Овруцькій ОДПІ.
На підставі направлень від 11.06.2015 № 67, 68, 69, 70, виданих Овруцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Овруцька ОДПІ), було проведено виїзну планову перевірку Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період із 01.01.2014 по 31.12.2014, за результатами якої складено Акт №375/22-00-00991887 від 09.07.2015 ( а.с. 51-111).
Перевіркою встановлено порушення ДП "Овруцьке лісове господарство", зокрема (т. 1 а.с. 110):
- п. 135.1, 135.2, 135.4 ст. 135, п. 137.1 ст. 137, пп.138.1.1 п. 138.1, п. 138.2, п. 138.3, п. 138.4, пп. 138.10.2, 138.10.3, 138.10 ст. 138, п. 144.1 ст. 144, п. 146.2, 146.11, 146.12 ст. 146, пп. 139.1.1, 139.1.5 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток за 2014 рік в сумі 198721,00 грн;
- пп. 153.3.2 п. 153.3 ст. 153 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток (на суму дивідендів) за 2014 рік в сумі 28765,00 грн;
- ст. 29 Бюджетного кодексу України, пункту 1,2,3 "Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями", затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 №138 та п. 3.3, 3.13, 3.23 Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2013 №433, в результаті чого занижено за 2014 рік частину чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету на загальну суму 159808,00 грн..
За наслідками проведеної перевірки Овруцькою ОДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення: від 20.07.2015 №0000322200 (а.с. 49), яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток державних підприємств в сумі 491229,00 грн (основний платіж - 327486,00 грн, штрафна (фінансова) санкція - 163743,00 грн) та №0000342200 від 20.07.2015 (а.с. 47), яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань) за основним платежем в сумі 159808,00 грн.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями, позивач звернувся з позовом до суду про скасування податкових повідомлень-рішень.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 20.07.2015 №0000322200, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток державних підприємств в сумі 491229,00 грн.
Податковий орган дійшов такого висновку з огляду на те, що за результатами перевірки встановлено, що по експортному контракту №01/ОВ від 01.12.2012 станом на 01.01.2014 в залишках рахується готова продукція на суму 44239,50 дол. США / 353606,32 грн. Вартість відвантаженої продукції до порту в сумі 353606,32 грн, позивачем віднесено до складу доходів від операційної діяльності за 2013 рік. За період із 01.01.2014 по 31.12.2014 відповідно до контракту №01/ОВ від 01.12.2012 ДП "Овруцьке лісове господарство" проведено відвантаження (пиловик окорений, не окорений, пиломатеріали соснові) на умовах поставки СРТ-Одеса та FСА Дубовий Гай нерезиденту "Глобус ЛЛС" на загальну суму 666437,13 дол. США/7211793,13 грн. Вартість відвантаженої продукції в сумі 7211793,13 грн позивачем віднесено до складу доходів від операційної діяльності за 2014 рік. Перевіркою встановлено, що підприємством за період із 01.01.2014 по 31.12.2014 відповідно до вантажно-митних декларацій фактично відвантажено (експортовано) лісопродукції фірмі "Глобус ЛЛС" на загальну суму 760448,14 дол. США/9024433,47 грн. Отже, позивачем не включено до складу доходів від операційної діяльності за 2014 рік отриманий дохід в сумі 812741,35 грн (т. 1 а.с. 54-55).
Пунктом 137.1. Податкового кодексу України передбачено, що дохід від реалізації товарі визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» - момент здійснення експорту (імпорту) - момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця.
Відповідно до ст. 195 Податкового Кодексу України, товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.
Встановлено, що на виконання умов контракту №01/ОВ від 01.12.2012 (т. 1 а.с. 19-22), укладеного між позивачем (продавець) та фірмою "Глобус ЛЛС" США (покупець), Державне підприємство "Овруцьке лісове господарство" продає, а покупець купує лісоматеріали в кількості 20000 куб.м.
За результатами перевірки до доходів від реалізації товарів на експорт нерезиденту "Глобус ЛЛС" по контракту № 01/ОВ від 01.12.2012 року було включено вартість реалізованої лісопродукції по ВМД, оскільки, саме вантажно-митні декларації свідчать про те, що право власності на товар вже перейшло (п. 137.1 ПКУ), та саме вантажно-митні декларації являються первинними документами, які підтверджують те, що саме цей товар, який був власністю ДП «Овруцьке лісове господарство» перетнув митну територію України.
На виконання експортного контракту №01/ОВ від 01.12.2012 позивачем було відвантажено нерезиденту пиловник сосновий, код товару 4403203100 в кількості 8761,43 м.куб. на загальну суму 760448,14 дол.США/ 9024433,47 грн в тому числі отримувачем якого була:
- фірма "Глобус ЛЛС" на загальну суму 580168,73 дол. США/7065535,77грн, в тому числі відвантаження лісопродукції який проводилось через Белгород-Дністровський МТП на суму 495592,55 дол.США/5967883,07грн, та через відділ митного оформлення № 3 митного поста «Одеса-порт» на суму 84576,18 дол.США/1097552,7грн.;
- фірма HUNERLI ORMAN URUNLERI SAN. TIC. LTD.STI. відповідно до доповнення №2 від 01.09.2013 до контракту № 01/ОВ від 01.12.2012 (т. 1 а.с. 26) відвантаження лісопродукції який проводилось через сектор митного оформлення «Овруч» Житомирської митниці на суму 101279,41 дол.США/ 1197604,76грн;
- фірма C&D LOCISTICS GROUP CO.LTD відповідно до доповнення № 6 від 28.01.2014 до контракту №01/ОВ від 01.12.2012 відвантаження лісопродукції проводилось через відділ митного оформлення «Іллічівськ» на суму 79000 дол.США/761392,94грн.
Окрім того, в матеріалах справи міститься відповідь Одеської митниці ДФС, в якій зазначено, що експортні митні декларації були оформлені в зоні діяльності пункту пропуску «Белгород-Дністровський МТП» Одеської митниці ДФС. Декларування відповідних товарів здійснювало ТОВ «Південний сенат» у всіх випадках відправником експортних товарів виступало ДП «Овруцьке лісове господарство», а одержувачем фірма «Глобус ЛЛС» (т. 4 а.с. 92-93).
Отже, Одеською митницею підтверджено реалізацію лісопродукції через пункт пропуску «Белгород-Дністровський МТП», отримувачем якої була фірма «Глобус ЛЛС».
Реалізація лісопродукції через відділ митного оформлення № 3 митного поста «Одеса порт», отримувачем якої була фірма «Глобус ЛЛС» підтверджується завіреною копією ВМД, завіреною роздруківкою з АІС «Податковий блок».
Реалізація лісопродукції по контракту № 01/ОВ від 01.12.2012року заключному з фірмою "Глобус ЛЛС", отримувачем якої була фірма HUNERLI ORMAN URUNLERI SAN. TIC. LTD.STI. відповідно до доповнення № 2 від 01.09.2013 до контракту № 01/ОВ від 01.12.2012 через сектор митного оформлення «Овруч» Житомирської митниці підтверджується завіреною копією доповнення №2 від 01.09.2013р. до контракту № 01/ОВ від 01.12.2012, завіреними копіями ВМД, рахунків фактури та завіреними роздруківками з АІС «Податковий блок».
Реалізація лісопродукції по контракту № 01/ОВ від 01.12.2012 заключному з фірмою "Глобус ЛЛС", отримувачем якої була фірма C&D LOCISTICS GROUP CO.LTD відповідно до доповнення № 6 від 28.01.2014 до контракту № ОІ/ОВ від 01.12.2012 через відділ митного оформлення «Іллічівськ» підтверджується завіреними копіями ВМД та завіреною роздруківкою з АІС «Податковий блок», що містяться в матеріалах справи.
Щодо твердження позивача про те, що декларантами помилково задекларовано товар в кількості більшій, ніж було одержано від позивача.
Статтею 269 Митного кодексу України визначено, що за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана. Однак, ДП «Овруцьке лісове господарство» не зверталось з листом до декларанта про те, що декларант декларує лісопродукцію в кількості, ніж позивачем було відправлено.
З пояснень представника відповідача в ході розгляду справи, встановлено, що платник погодився з даними, зазначеними в додатках № 6,7,8 до акту перевірки та з дебіторською заборгованістю на користь ДП «Овруцьке лісове господарство» на кінець перевіряємого періоду в сумі 26885,83 дол.США, яка була обрахована відповідно до вартості реалізованої лісопродукції згідно ВМД (в тому числі тих які не включені до доходу згідно даних підприємства), оскільки платником податку дані додатки, які підтверджують заборгованість, підписані без заперечень та сума заборгованості не зазначена в позовних вимогах.
Підпунктом 153.1.1., п.153.1., ст. 153 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 275 5-VI (зі змінами та доповненнями) передбачено, що «Доходи, отримані/нараховані платником податку в іноземній валюті у зв'язку з продажем товарів, виконанням робіт, наданням послуг, у частині їхньої вартості, що не була сплачена в попередніх звітних податкових періодах, перераховуються в національну валюту за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, що діяв на дату визнання таких доходів згідно з цим розділом, а в частині раніше отриманої оплати за курсом, що діяв на дату її отримання».
Податковим органом правомірно було взято до уваги те, що по вищезазначеному контракту ДП «Овруцьке лісове господарство» станом на 01.01.2014 мало кредиторську заборгованість в сумі 157045,73 дол.США, яка виникла за рахунок отримання попередньої оплати від нерезидента за лісопродукцію та протягом 2014 року, отримувало попередню оплату за готову продукцію від нерезидента, тому при перерахунку 760448,14 дол.США (загальної вартості реалізованої лісопродукції за 2014 рік) в національну валюту з використанням курсу НБУ, який діяв на день отримання іноземної валюти, гривневий еквівалент становить 8378140,8 грн. Також за результатами перевірки було взято до складу доходів від операційної діяльності вартість реалізованої лісопродукції як передбачено податковим обліком, а саме пп. 153.1.1 ПКУ з урахуванням раніше отриманої оплати за курсом, що діяв на дату іі отримання 8378140,8 грн, а не 9024433,47грн.
Отже, встановлено, що ДП «Овруцьке лісове господарство» відповідно до документів, які підтверджують отримання платником податку доходів (ВМД), не проведено в повному обсязі на розрахунки з нерезидентом реалізацію готової продукції в сумі 812741,35грн, (8378140,8-7211793,13-353606,32) та не включено до складу доходів від операційної діяльності за 2014 рік, а відтак в 2014 році занижено дохід від операційної діяльності в сумі 812741,00 грн., а також занижено дохід від операційної діяльності в сумі812741,00 грн.
А відтак висновки акту перевірки щодо заниження платником податок на прибуток (на суму дивідендів) за 2014 рік є правомірними.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 20.07.2015 №0000342200, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань) за основним платежем в сумі 159808,00 грн.
Відповідно до п. 17 ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України, до доходів загального фонду Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених п. 1 ч. 2 ст. 67-1 цього Кодексу) належить частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність.
Відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 5 Закону України від 21.09.2006 №185-У «Про управління об'єктами державної власності» (далі - Закон №185), Кабінет Міністрів України визначає порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями.
За своєю правовою природою частина чистого прибутку (дивіденди) не є податком чи збором та водночас є платежем, передбаченим Законом №185.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» (далі - Постанова №106) визначено, що контроль за справлянням надходжень до бюджету по коду бюджетної класифікації 21010000 «Частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету, та дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність» покладено на Державну фіскальну службу України та на Державну фінансову інспекцію України.
Аналогічна норма міститься в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 №138 «Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями».
Таким чином, КМУ визначено два органи, на які покладено контроль за сплатою частини чистого прибутку - ДФС та ДФІ. При цьому за змістом Постанови №106, якою конкретизовані повноваження із здійснення такого контролю, на ДФС покладений контроль за його сплатою не за актами перевірок.
Абзацом 1 п. З Порядку №138 встановлено, що частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається господарськими товариствами відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства. Форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету господарськими товариствами, затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 16.05.2011 №285.
Виходячи з вищенаведеного, адміністрування сплати частини чистого прибутку покладено на органи ДФС України.
Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), ПКУ регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 19 ПКУ визначено перелік функцій контролюючих органів.
Зокрема, пп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПКУ передбачено, що контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, обов'язкових платежів.
Крім того, ДП «Овруцьке лісове господарство» оскаржує податкове повідомлення-рішення №0000342200 від 20.07.2015 в частині, що свідчить про визнання позивачем обов'язку фіскального органу здійснювати адміністрування даного виду платежу.
Судом також безспірно встановлено, що податковим органом здійснено перевірку за період з 01.01.2014 по 31.12.2014 та встановлено заниження частини чистого прибутку саме за 2014 рік, а відтак доводи позивача, що актом позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «Овруцьке лісове господарство» за період з 01.01.2011 по 01.04.2014 №06-09/62 від 04.09.2014 року порушень не виявлено, є безпідставним.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що висновки акту перевірки щодо заниження позивачем за 2014 рік частини чистого прибутку (доходу), що відраховується до державного бюджету є правомірними.
З урахуванням зазначених вище обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Овруцьке лісове господарство" залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" серпня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "13" жовтня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Державне підприємство "Овруцьке лісове господарство" с.Дубовий Гай,Овруцький район, Житомирська область,11120
3- відповідачу/відповідачам: Овруцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Героїв Майдану,1/20,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11102
- ,