Ухвала суду № 62018296, 10.10.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
820/11139/15
Номер документу
62018296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2016 р.Справа № 820/11139/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Рєзнікової С.С.

Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2016р. по справі № 820/11139/15

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області , Головного управління Національної поліції в Харківській області

про скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив суд:

- скасувати рішення (висновок) атестаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 03.11.2015р. про невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді оперуповноваженого УБНОН ГУМВС України в Харківські області;

- скасувати наказ про звільнення ОСОБА_1 № 616 о/с від 6.11.2015р.;

- скасувати наказ № 689 о/с від 29.12.2015р. про внесення змін до наказу про звільнення № 616 о/с від 06. 11. 2015р.;

- зарахувати ОСОБА_1 до Національної поліції України, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України до Головного управління Національної поліції в Харківській області на посаду старшого оперуповноваженого відділу швидкого реагування;

- стягнути з відповідача на користь позивача середню заробітну плату за час вимушеного прогулу з 06.11.2015р. і по дату ухвалення рішення.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2016р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення (висновок) атестаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, що оформлене протоколом №10 від 03.11.2015 року та зазначене в розділі III "Результати атестування" атестаційного листа за період з травня 2015 року по жовтень 2015 року в частині зазначення "займаній посаді не відповідає", прийняте відносно майора міліції ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, оперуповноваженого відділу протидії наркозлочинності на міжрайонному рівні Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, яке затверджено Начальником Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області генерал-майором міліції Дмитрієвим Анатолієм Анатолійовичем.

Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області № 689 о/с від 29.12.2015 року щодо внесення змін до наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області № 616 о/с від 06.11.2015 року стосовно звільнення згідно з пунктами 10 та 11 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 06.11.2015 року у запас Збройних сил за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) майора міліції ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, оперуповноваженого відділу протидії наркозлочинності на міжрайонному рівні Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.

Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 07.11.2015 року про прийом його на службу до поліції та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про прийняття на службу до поліції та призначення на посаду старшого оперуповноваженого відділу швидкого реагування Головного управління Національної поліції в Харківській області від 07.11.2015 року, з урахуванням висновків суду у даній справі. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Позивач в своїх запереченнях на апеляційну скаргу просив рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ з 14.09.2000р. по 06.11.2015р.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вимог до наказу МВС України від 22.10.2015р. № 1279 "Про проведення позачергового атестування особового складу підрозділів боротьби з незаконним обігом наркотиків ГУМВС,УМВС" 03.11.2015р. ГУМВС України в Харківській області було проведено позачергове атестування особового складу працівників БНОН ГУМВСУ в Харківській області, зокрема, майора міліції ОСОБА_1 оперуповноваженого відділу протидії наркозлочинності на міжрайонному рівні УБНОН ГУМВС України в Харківській області.

Згідно протоколу засідання атестаційної комісії кримінального блоку ГУМВС України в Харківській області № 10 від 03.11.2015р. під час слухання інформації полковника міліції Науменка О.В. стосовно майора міліції ОСОБА_1 оперуповноваженого УБНОН ГУМВС України в Харківській області, повідомив, що по ОСОБА_1 є багато кримінальних проваджень, надійшло 12 скарг, з яких 8 з прокуратури. В подальшому, комісія прийняла рішення, що ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає (а.с. 31).

Крім того, ГУМВС України в Харківській області складений атестаційний лист за період з травня 2015р. по жовтень 2015р. відносно майора міліції ОСОБА_1 оперуповноваженого УБНОН ГУМВС України в Харківській області, в якому, зокрема, викладено результати атестування, згідно яких висновком атестаційної комісії зазначено, що майор міліції ОСОБА_1 займаній посаді не відповідає та рішенням начальника ГУМВС України в Харківській області генерал-майора міліції А.А. Дмитрієва затверджено атестацію та висновки (а.с. 28,29).

05.11.2015р. позивачем подано рапорт на ім'я начальника ГУМВС України в Харківській області генерал-майора міліції Дмитрієва А.А., в якому повідомив, що він має бажання продовжити службу (роботу) на посаді із затвердженим штатом (штатним розписом) у новоствореному територіальному органі Національній поліції України в Харківській області, також позивач просив визначити для нього у новоствореному територіальному органі Національній поліції України в Харківській області посаду з урахуванням його показників діяльності та забезпечити його призначення.

05.11.2015р. позивачем також подано рапорт на ім'я начальника ГУМВС України в Харківській області генерал-майора міліції Дмитрієва А.А., в якому згідно п. 9 розділу XI ЗУ "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС просив звільнити його з органів внутрішніх справ України за п. 64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) до Національної поліції) у запас Збройних Сил, з 06.11.2015р. (а.с.32).

Судовим розглядом встановлено, що на підставі наказу ГУМВС України в Харківській області № 616 о/с від 06.11.2015р. згідно з п. 9 розділу ХІ ЗУ "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС звільнено з 06.11.2015р. у запас Збройних Сил за п. 64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) майора міліції ОСОБА_1, оперуповноваженого оперативно - пошукового відділу УБНОН ГУ.

07.11.2015р. позивач звернувся до т.в.о. начальника ГУ Національної поліції в Харківській області генерала поліції першого рангу Дмитрієва А.А. із заявою, в якій просив прийняти його на службу до поліції та призначити на посаду старшого оперуповноваженого відділу швидкого реагування.

Однак, листом від 27.11.2015р. Головне управління Національної поліції в Харківській області повідомило позивачу, що на виконання доручення Міністра внутрішніх справ, оголошеного на засіданні колегії МВС 20.10.2015 року та п. 2.2.2. листа заступника Міністра внутрішніх справ - керівника апарату Тахтая О.В. щодо надання списків всіх працівників, бажаючих продовжити службу (роботу) в поліції, погоджених з інспекцією з особового складу та підрозділом внутрішньої безпеки в області, УВБ в Харківській області ДВБ МВС України кандидатура позивача не була погоджена. У зв'язку із цим, питання прийому позивача на службу до поліції та призначення на посаду оперуповноваженого відділу швидкого реагування ГУ Національної поліції в Харківській області позитивно не вирішено.

З матеріалів справи встановлено, що наказом ГУМВС України в Харківській області № 689 о/с від 29.12.2015р. відповідно до п. 10 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" пункт наказу ГУМВС України в Харківській області від 06.11.2015р. № 616 о/с в частині звільнення у запас Збройних Сил згідно з пунктом 9 розділу ХІ ЗУ "Про Національну поліцію" за пунктом 64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ майора міліції ОСОБА_1 оперуповноваженого УБНОН ГУМВС України в Харківській області, змінено та викладено в наступній редакції: "вважати його звільненим згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ ЗУ "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 06.11.2015р. у запас Збройних сил за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів)".

Так, відповідно до ч. 1 ст. 7 ЗУ "Про міліцію" (надалі - Закон) (в редакції закону на час виникнення спірних правовідносин) міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції. Вона складається з підрозділів: кримінальної міліції; міліції громадської безпеки; державної автомобільної інспекції; міліції охорони; судової міліції; спеціальної міліції; внутрішньої безпеки; особливого призначення.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 47, 48 Положення про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Української РСР № 114 від 29.07.1991р., з метою вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ, підвищення ефективності їх роботи, поліпшення добору, розстановки і виховання кадрів, стимулювання підвищення кваліфікації, ініціативності, творчої активності та відповідальності працівників за доручену справу проводиться атестація осіб рядового і начальницького складу. При цьому всебічно оцінюються їх ділові, професійні, моральні та особисті якості, рівень культури і здатність працювати з людьми, робляться висновки про відповідність займаній посаді і даються рекомендації щодо подальшої служби. Атестації осіб рядового і начальницького складу має передувати підготовча робота (організаційні та виховні заходи, індивідуальні бесіди з тими, хто підлягає атестації). Атестація осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу проводиться на кожній із займаних посад через чотири роки, а також при призначенні на вищу посаду, переміщенні на нижчу посаду і звільненні з органів внутрішніх справ, якщо переміщення по службі або звільнення провадиться по закінченні року з дня останньої атестації, а у виняткових випадках незалежно від цього строку. Строки атестації рядового і начальницького складу визначаються Міністром внутрішніх справ.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 181 від 22.03.2005р. затверджено Інструкцію про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України (надалі - Інструкція).

Відповідно до п. 4.2 Інструкції організаційні заходи з підготовки та проведення атестування оголошуються наказами відповідних начальників і передбачають: створення атестаційних комісій; складання списків осіб, які підлягають атестуванню; інформування місцевих засобів масової інформації про час та місце проведення атестування із зазначенням контактних телефонів довіри органу чи підрозділу внутрішніх справ; доведення до особового складу планів проведення атестування; проведення інструктивних нарад з відповідними начальниками, головами та членами атестаційних комісій, а також працівниками підрозділів кадрового забезпечення; проведення з працівниками, які підлягають атестуванню, індивідуальних бесід; ретельне опрацювання отриманої інформації щодо працівників та врахування її при складанні атестаційних листів; складання, у разі необхідності, заліків з бойової та службової підготовки, проходження медичного обстеження.

Згідно з п. 4.5, 4.6 Інструкції атестаційний лист після розгляду старшими начальниками передається на розгляд до атестаційної комісії. В атестаційному листі зазначаються такі відомості про працівника, який атестується: теоретична та практична підготовленість, компетентність, здатність якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості; результати службової діяльності згідно з функціональними обов'язками; дисциплінованість, принциповість у вирішенні службових питань, уміння правильно будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі, здатність працювати над усуненням особистих недоліків, авторитет у колективі та серед населення; прагнення до вдосконалення службової діяльності, почуття особистої відповідальності, стійкість моральних принципів, сміливість, рішучість, організованість, здатність контролювати власні емоції, поведінка поза службою; володіння іноземними мовами, уміння навчати і виховувати підлеглих, вимогливість до них; культура в роботі та ставлення до підвищення свого освітнього та культурного рівня; стан здоров'я та фізична підготовленість, уміння володіти табельною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони, здатність переносити психофізичні навантаження та труднощі служби; основні найбільш характерні та істотні недоліки в службовій діяльності та особистій поведінці; інші дані, які, на думку начальника, заслуговують на увагу для більш повної характеристики підлеглого. В атестаційних листах випускників (ад'юнктів) зазначається також їх успішність з провідних дисциплін навчального курсу та даються рекомендації щодо призначення їх на ту чи іншу посаду.

Відповідно до п. 4.11 Інструкції на підставі всебічного розгляду показників роботи, професійної компетентності працівника і його ділових та особистих якостей комісія шляхом відкритого голосування приймає один з таких висновків: займаній посаді відповідає; займаній посаді не відповідає. Одночасно комісія може приймати одну з таких рекомендацій: заслуговує на висунення на вищу посаду (на яку саме); заслуговує на зарахування до резерву кадрів на висунення; заслуговує направлення до вищого навчального закладу МВС України для навчання; підлягає переміщенню на рівнозначну посаду (ротації) (на яку посаду і причини переведення); підлягає переведенню до іншого підрозділу із зазначенням його мотивів та обґрунтуванням можливої потреби в направленні на перепідготовку; підлягає переведенню з вищої посади на нижчу з викладенням причин і зазначенням того, на яку саме посаду доцільно призначити; підлягає звільненню з органів внутрішніх справ (через службову невідповідність та через скорочення штатів. У висновку атестаційної комісії поряд з визначенням відповідності працівника, який атестується, займаній посаді і викладенням рекомендацій про його подальше службове використання може бути вказано, яких недоліків по службі та в особистій поведінці він повинен позбутися, установлено термін для їх усунення. При поданні про присвоєння першого спеціального звання начальницького складу випускникам вищих навчальних закладів МВС України в атестаційному листі вказуються їхні оцінки, успішність та виконання навчального плану. У висновку наводяться рекомендації щодо подальшого проходження служби особою, яка атестується, та призначення цієї особи на відповідну посаду. Такими, що не відповідають займаним посадам, визнаються працівники, які мають хоча б один з таких недоліків: низькі показники оперативно-службової діяльності; не забезпечують належним чином доручену ділянку роботи; не приділяють уваги підвищенню знань та професійної майстерності, бойової і фізичної підготовки; склали заліки зі службової та бойової підготовки на оцін

Згідно з п. 4.12 Інструкції висновки атестаційної комісії приймаються простою більшістю голосів за наявності на засіданні не менше двох третин від числа членів комісії і підписуються головою та секретарем. Підсумки голосування заносяться до протоколу засідання атестаційної комісії, який підписують голова цієї комісії і секретар. Атестаційні висновки затверджуються начальником, якому надано право приймання та звільнення працівників з органів внутрішніх справ, або особою, що виконує його обов'язки.

Відповідно до п. 4.13 Інструкції затверджені атестаційні листи в тижневий термін надсилаються до органів чи підрозділів внутрішніх справ за місцем служби осіб, які атестувалися, для оголошення результатів.

Відповідно до п.п. 4.14, 4.15, 4.16 Інструкції безпосередні начальники зобов'язані одразу після отримання атестаційних листів оголосити їх результати за місцем служби особам рядового і начальницького складу, які атестувалися. Працівникам, які були відсутні на службі з поважних причин, результати оголошуються одразу після їх прибуття до місця служби. Особа, яка атестувалася, ознайомившись із висновком атестаційної комісії, ставить під ним свій підпис і дату. У разі незгоди з висновком атестаційної комісії особа рядового чи начальницького складу після засідання атестаційної комісії протягом 10 днів з часу оголошення цього висновку подає мотивований рапорт на ім'я прямого начальника. Рапорти підлягають розгляду у місячний термін з дня подання.

Враховуючи вказане вище, а також факт неприйняття атестаційною комісією жодних рекомендацій вказаних в атестаційному листі (а.с. 28,29) та неприйняття за результатами переатестації начальником ГУМВС України в Харківській області рішення відносно позивача, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що вимога позивача щодо скасування рішення (висновку) атестаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області від 03.11.2015р. про невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді оперуповноваженого УБНОН ГУМВС України в Харківські області підлягає задоволенню.

Стосовно позовних вимог про скасування наказу Головного управління МВС України № 689 о/с від 29.12.2015 року щодо зміни пункту 64 "з" наказу ГУМВС України в Харківській області від 06.11.2015 року № 616 о/с стосовно звільнення оперуповноваженого оперативно - пошукового відділу УБНОН ГУ майора міліції ОСОБА_1 з 06.11.2015 року у запас Збройних сил (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) на пункт 64 "г" (через скорочення штатів), слід зазначити наступне.

Відповідно до наказу ГУМВС України в Харківській області № 616 о/с від 06.11.2015р. згідно з п. 9 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС звільнено з 06.11.2015р. у запас Збройних Сил за п. 64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) майора міліції ОСОБА_1, оперуповноваженого оперативно - пошукового відділу УБНОН ГУ.

Судовим розглядом встановлено, що 29.12.2015р. головою ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області генералом поліції третього рангу Дмитрієвим А.А. затверджено висновок щодо можливості зміни статті звільнення з органів внутрішніх справ працівників ГУМВС, згідно якого до списку таких працівників було внесено і позивача (а.с. 79-85).

Так, на підставі наказу ГУМВС України в Харківській області № 689 о/с від 29.12.2015р. відповідно до п. 10 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" пункт наказу ГУМВС України в Харківській області від 06.11.2015р. № 616 о/с в частині звільнення у запас Збройних Сил згідно з пунктом 9 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" за пунктом 64 "з" (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ майора міліції ОСОБА_1 оперуповноваженого УБНОН ГУМВС України в Харківській області, змінено та викладено в наступній редакції: "вважати його звільненим згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 06.11.2015 року у запас Збройних сил за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів)".

Судовим розглядом в суді першої інстанції встановлено, що згідно наданих до УКЗ списків, кандидатуру позивача не було погоджено, у зв'язку із чим його не було прийнято на службу до поліції, що є підставою для звільнення через скорочення штатів згідно п. 10 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію".

Відповідно до п. 10 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Судом першої інстанції правомірно зазначено, що вказаною вище нормою законодавства не передбачено випадків для зміни підстав звільнення з органів внутрішніх справ та лише зазначено, що працівники міліції, які не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів та такі особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, однак, вказаним Положенням також не передбачено випадків для зміни підстав звільнення з органів внутрішніх справ. Крім того, будь - яких доказів на підтвердження того, що позивач в тримісячний термін попереджувався про наступне вивільнення, представником відповідача не надано.

Відповідно до 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що дії відповідача з прийняття оскаржуваного наказу не відповідають вимогам чинного законодавства України, а тому наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області № 689 о/с від 29.12.2015р. щодо внесення змін до наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області № 616 о/с від 06.11.2015р. стосовно звільнення згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з 06.11.2015р. у запас Збройних сил за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) майора міліції ОСОБА_1 оперуповноваженого оперативно-пошукового відділу управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, підлягає скасуванню.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірних висновків відносно позовних вимог про зарахування ОСОБА_1 до Національної поліції України, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України до Головного управління Національної поліції в Харківській області на посаду старшого оперуповноваженого відділу швидкого реагування, оскільки.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 27.11.2015р. Головне управління Національної поліції в Харківській області повідомило позивачу, що на виконання доручення Міністра внутрішніх справ, оголошеного на засіданні колегії МВС 20.10.2015р. та п. 2.2.2. листа заступника Міністра внутрішніх справ - керівника апарату Тахтая О.В. щодо надання списків всіх працівників, бажаючих продовжити службу (роботу) в поліції, погоджених з інспекцією з особового складу та підрозділом внутрішньої безпеки в області, УВБ в Харківській області ДВБ МВС України кандидатура позивача не була погоджена. У зв'язку із цим, питання прийому позивача на службу до поліції та призначення на посаду оперуповноваженого відділу швидкого реагування ГУ Національної поліції в Харківській області позитивно не вирішено.

Судовим розглядом встановлено, що 07.11.2015р. позивач звернувся з рапортом до т.в.о. начальника ГУНП в Харківській області про прийняття на службу до поліції та призначення на посаду оперуповноваженого відділу швидкого реагування. На виконання доручення Міністра внутрішніх справ України, оголошеного на засіданні колегії МВС України 20.10.2015р. та п. 2.2. листа заступника Міністра - керівника апарату Тахтая О.В., списки працівників, які бажали продовжити службу в поліції направлялись на погодження з УВБ в Харківській області. Згідно наданих списків кандидатура позивача не була погоджена, про що йому повідомлено у листі від 27.11.2015р. та відмовлено у прийомі на службу.

Крім того, начальником УВБ в Харківській області ДВБ МВС України було направлено лист №18/21-3863 від 06.11.2015р. на ім'я начальника УКЗ ГУМВС України в Харківській області полковника міліції Іванчишина І.І. про повернення після погодження списків працівників УБНОН ГУМВС України в Харківській області, які виявили бажання проходити службу (роботу) в органах Національної поліції. Згідно вказаних списків, кандидатуру ОСОБА_1 не погоджено (а.с. 72-75).

З матеріалів справи встановлено, що 03.11.2015р. в ГУМВС України в Харківській області було проведено позачергову атестацію особового складу ОВС. За результатами проведення атестування ОСОБА_1 комісією прийнято рішення, що позивач займаній посаді не відповідає. На підставі чого, УВБ в Харківській області ДВБ МВС України кандидатура ОСОБА_1 не була погоджена для прийняття на службу до Національної поліції України. Також зазначив, що згідно ЗУ "Про Національну поліцію" рішення про прийом на службу до поліції позивача приймалося начальником ГУНП в Харківській області, а пропозиції УВБ в Харківській області ДВБ МВС України носили виключно дорадчий характер.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 47 ЗУ "Про Національну поліцію" призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України.

Згідно ч. 2 ст. 61 ЗУ "Про Національну поліцію" не може бути поліцейським: 1) особа, визнана недієздатною або обмежено дієздатною особою; 2) особа, засуджена за умисне вчинення тяжкого та особливо тяжкого злочину, у тому числі судимість якої погашена чи знята у визначеному законом порядку; 3) особа, яка має непогашену або не зняту судимість за вчинення злочину, крім реабілітованої; 4) особа, щодо якої було припинено кримінальне провадження з нереабілітуючих підстав; 5) особа, до якої були застосовані заходи адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією; 6) особа, яка відмовляється від процедури спеціальної перевірки під час прийняття на службу в поліції або від процедури оформлення допуску до державної таємниці, якщо для виконання нею службових обов'язків потрібен такий допуск; 7) особа, яка має захворювання, що перешкоджає проходженню служби в поліції. Перелік захворювань, що перешкоджають проходженню служби в поліції, затверджується Міністерством внутрішніх справ України спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я; 8) особа, яка втратила громадянство України та/або має громадянство (підданство) іноземної держави, або особа без громадянства; 9) особа, яка надала завідомо неправдиву інформацію під час прийняття на службу в поліції.

Колегія суддів звертає увагу на те, що у листі від 27.11.2015р. про відмову у прийнятті позивача на службу до поліції, начальником ГУНП в Харківській області не зазначено жодної із перелічених підстав для прийняття обґрунтованого рішення такої відмови. Посилання у вказаному листі на те, що УВБ в Харківській області ДВБ МВС України не погодило кандидатуру позивача для прийому на службу до поліції є необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України.

Також, відповідно до задоволеної позовної вимоги судом першої інстанції про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про прийняття на службу до поліції та призначення на посаду оперуповноваженого відділу швидкого реагування Головного управління Національної поліції в Харківській області від 07.11.2015р., з урахуванням висновків суду у справі, колегія суддів зазначає наступне.

УВБ в Харківській області ДВБ МВС України не погодило кандидатуру позивача для прийому на службу до поліції, оскільки за результатами проведення атестування ОСОБА_1 комісією прийнято рішення, що позивач займаній посаді не відповідає.

Судовим розглядом судом першої інстанції правомірно визнано необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню висновки атестаційної комісії про невідповідність позивача займаній посаді, а тому, судом першої інстанції правомірно зазначено, що непогодження УВБ в Харківській області ДВБ МВС України кандидатури позивача для прийому на службу до поліції на підставі вказаних висновків атестаційної комісії є таким, що не може бути взято до уваги у вирішенні питання щодо прийому позивача на службу до поліції.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Крім того, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно, з урахуванням положення ч. 2 ст. 11 КАС України, вийшов за межі позовних вимог та зобов'язав Головне управління Національної поліції в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про прийняття на службу до поліції та призначення на посаду оперуповноваженого відділу швидкого реагування Головного управління Національної поліції в Харківській області від 07.11.2015р., з урахуванням висновків суду у справі.

Отже, суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 29.07.2016р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2016р. по справі № 820/11139/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Рєзнікова С.С.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Старостін В.В. Повний текст ухвали виготовлений 13.10.2016 р.