ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/920/16
11 жовтня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
при секретарі судового засідання Дармограй Н.М.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Гетьман Л.П.
представника відповідача Франків В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_4 з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.04.2016 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Тернопільського міського управління юстиції вирішив відмовити позивачу у державній реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна - квартиру, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та прийняв з цього приводу рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 29307769 від 19.04.2016 року.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити з мотивів наведених у позовній заяві.
Представник відповідача Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Гетьман Л.П. в судовому засіданні заперечив проти позову, просив відмовити в позові в повному обсязі.
Представник відповідача Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради Франків В.П. в судовому засіданні заперечив проти позову, просив в позові відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши в судовому засіданні думку представників сторін, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
19.04.2016 р. державний реєстратор прав на нерухоме майно Тернопільського міського управління юстиції розглянув заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 02.03.2016 13:54:23 за реєстраційним номером 15902936, яку позивач подала для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна (форма власності: приватна, розмір частки: 1/1) - квартиру, що розташований за адресою: АДРЕСА_1, та документи, подані для проведення державної реєстрації прав, та встановив що позивачем у тридцятиденний строк не усунено обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви (№28645602 від 10.03.2016 р.), а саме, не подано:
- затверджений особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися на інвестування (фінансування) об'єкта будівництва, або затверджений загальними зборами кооперативу список членів кооперативу (копія);
- довідка (виписка) з переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва, видана особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, про участь особи, державна реєстрація права власності якої проводиться, в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва (крім випадків, коли перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися на інвестування (фінансування) об'єкта будівництва, подано особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб, відповідно до пункту 62 цього Порядку, або копію такого переліку подано відповідно до підпункту 4 цього пункту).
Відтак, керуючись частиною другою статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", пунктом 18 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (надалі - Порядок), державний реєстратор прав на нерухоме майно Тернопільського міського управління юстиції вирішив відмовити позивачу у державній реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна - квартиру, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та прийняв з цього приводу рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 29307769 від 19.04.2016 року. Про існування даного рішення позивач дізналася 29.07.2016 р.
Судом встановлено, що Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області:
- згідно п.4.52 Положення забезпечує ведення Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, Єдиного реєстру нотаріусів, Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Спадкового реєстру, Єдиного реєстру довіреностей, Державного реєстру актів цивільного стану громадян; Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб
- підприємців та громадських формувань; Єдиного реєстру громадських формувань, Реєстру громадських об'єднань, Державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності;
- згідно п.4.63. Положення здійснює відповідно до законодавства контроль за діяльністю у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців; державної реєстрації друкованих засобів масової інформації;
- відповідно до п.4.76. Положення розглядає відповідно до закону скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав та приймає обов'язкові до виконання рішення;
- згідно п.4.77. Положення складає протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, суд вважає, що Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області організовує роботу, пов'язану із забезпеченням діяльності у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, однак не наділене повноваженнями щодо проведення державної реєстрації, в тому числі щодо скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Згідно ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції Закону від 26.11.2015 №834-УІІІ) (далі - Закон) організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно.
Згідно пункту 2 Розділу II Прикінцеві та Перехідні положення Закону зазначено наступне:
1) з дня набрання чинності цим Законом нотаріуси наділяються повноваженнями державних реєстраторів прав на нерухоме майно та можуть здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень без вчинення нотаріальної дії щодо такого майна;
2) у разі забезпечення виконавчими органами сільських, селищних та міських рад, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", за рішенням Кабінету Міністрів України такі органи можуть наділятися повноваженнями суб'єктів державної реєстрації прав на відповідній адміністративно-територіальній одиниці до 1 січня 2016 року;
3) органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30 квітня 2016 року.
Тобто, 30 квітня 2016 року завершився визначений Законам України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» перехідний період для децентралізації владних повноважень у сфері державної реєстрації нерухомості та передачі їх виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київській, Севастопольській міській, районній, районній у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям, нотаріусам, а також юридичним особам публічного права за умови їх акредитації в установленому порядку.
Відповідно з 01 травня 2016 року державні реєстратори органів юстиції припинили виконання повноважень у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1 ст.9 Закону до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить:
1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та ведення реєстраційних справ;
2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
В силу вимог ч.2 ст.26 Закону, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про державну реєстрацію прав, до
Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Процедуру внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно врегульовано Порядком прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.12.2011 № 3502/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2011 року за № 1429/20167 (далі -Порядок).
Як передбачає п.2.6.-2.7. Порядку для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили.
З огляду на вказане, суб'єктом державної реєстрації (державним реєстратором), який на сьогоднішній день уповноважений на здійснення повноважень щодо скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень тощо, є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, державні реєстратори.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади (в т.ч. і суд) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
«На підставі» означає, що орган державної влади повинен бути утвореним у порядку визначеному Конституцією і законами України та зобов'язаний діяти на виконання вимог закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що орган державної влади (суб'єкт владних повноважень) повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
«У спосіб» означає, що орган державної влади (суб'єкт владних повноважень) зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії та повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зазначені критерії є вимогами для органу державної влади, який приймає рішення або вчиняє дії, недотримання яких несе встановлену законом відповідальність.
З огляду на вищезазначене, Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області діє в межах, у спосіб та на підставі, що встановлені відповідними нормами чинного законодавства.
Тому, суд приходить до висновку, що Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області не уповноважене на вчинення дій щодо скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. А Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради при прийнятті рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень (із відкриттям розділу), нерухомого майна, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1, державний реєстратор діяв у межах та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Позивачем не надано доказів неправомірності дій державного реєстратора чи порушення порядку державної реєстрації, а також належних доказів порушення його законних прав.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є не обґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, належним чином заперечені представниками відповідачів, а тому до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Тернопільського міського управління юстиції про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №29307769 від 19.04.2016 р., зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.