Постанова № 61946220, 10.10.2016, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
10.10.2016
Номер справи
918/405/16
Номер документу
61946220
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2016 року Справа № 918/405/16

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Василишин А.Р. , суддя Філіпова Т.Л.

при секретарі судового засідання Максютинська Д.В

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1 довіреність № 61 від 29.08.2016р.

відповідача: ОСОБА_2 довіреність б/н, від 08.07.2016р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_3 особи-підприємця ОСОБА_4 на рішення господарського суду Рівненської області від 18.07.16р. у справі № 918/405/16 (суддя Політика Н.А.)

за позовом Дубенської міської ради

до відповідача ОСОБА_3 особи - підприємця ОСОБА_4

про внесення змін до договору оренди землі від 16.08.2011 року

ВСТАНОВИВ:

Дубенська міська рада (надалі - позивач) звернулось в господарський суд Рівненської області з позовною заявою (а.с.2-5) до Приватного підприємця ОСОБА_4 (надалі відповідач), в якій просить внести зміни до договору оренди землі від 16.08.2011 року, а саме просить викласти його пункти 5, 9, 10, 11 в наступній редакції:

"п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 710 640 грн.

п.9. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі і становить 3,5% від нормативної грошової оцінки в розмірі 24 872,40 грн./рік, яка щорічно уточняється орендарем.

п.10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнтів інфляції, згідно рішення міської ради №3534 від 21.11.2014 "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки".

п.11. Орендна плата вноситься щомісячно на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1/12 частини орендної плати на р/р 33218815700003 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 18010900 не пізніше 30 числа звітного місяця. "

Рішенням господарського суду Рівненської області від 18 липня 2016 року (а.с.60-66) позов задоволено, внесено зміни в договір оренди землі від 16.08.2011 року, і викладено його пункти 5, 9, 10, 11 в наступній редакції:

"п.5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 710 640 грн.

п.9. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі і становить 3,5% від нормативної грошової оцінки в розмірі 24 872,40 грн./рік, яка щорічно уточняється орендарем.

п.10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнтів інфляції, згідно рішення міської ради №3524 від 21.11.2014 "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренд земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки".

п.11. Орендна плата вноситься щомісячно на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1/12 частини орендної плати на р/р 33218815700003 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 18010900 не пізніше 30 числа звітного місяця. "

В обґрунтування свого рішення суд першої інстанції вказав, що відповідно до умов п.13 договору оренди землі, на підставі законодавчих змін розмірів орендної плати, ст.15 Закону України «Про оренду землі», п.5 ст.288, ч.1 ст. 289 Податкового кодексу України, ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», внесення змін у договір оренди в частині зазначення нормативної грошової оцінки землі та нового розміру орендної плати є законодавчо обґрунтованим.

Крім того, суд визнав встановленими обставини належного оприлюднення шляхом опублікування на веб-сайті в мережі Інтернет, відповідно до ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», рішень Дубенської міської ради №1369 від 26.04.2012 та №3524 від 21.11.2014 "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки", на підставі яких позивач просить внести зміни в спірний договір.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та відмовити в задоволенні позову (а.с.71-74).

Скаржник зокрема зазначає, що суд першої інстанції не в повному обсязі з'ясував обставини справи, які мають значення для правильного вирішення господарського спору, недоведені обставини визнав встановленими, неправильно та неповно дослідив докази, що призвело до невідповідності висновків суду обставинам справи. Крім того, суд невірно застосував норми як матеріального і процесуального права, що потягло за собою неправильне вирішення спору.

В підтвердження викладеного посилається, зокрема, на ту обставину, що вищевказані рішення Дубенської міської ради не опубліковані відповідно до вимог ч.5,11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якої рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх оприлюднення; акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Так, згідно ч.5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Тому, апелянт вважає, що офіційне опублікування рішень органів місцевого самоврядування на веб-сайті не є тотожним поняттю офіційного оприлюднення регуляторних актів в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки за ч.5 ст.12 вказаного закону таке оприлюднення повинно бути здійснене саме через друковані засоби масової інформації.

Автоматизованою системою документообігу суду визначено колегію суддів для розгляду справи № 918/405/16 у складі: головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Філіпова Т.Л., суддя Василишин А.Р. (а.с.69).

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 05 серпня 2016 року апеляційну скаргу прийнято до провадження, розгляд апеляційної скарги призначено на 30 серпня 2016 року (а.с.70).

25.08.2016 на адресу Рівненського апеляційного господарського суду через канцелярію суду надійшло клопотання позивач про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю представника в іншому судовому засіданні (а.с.91).

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 30 серпня 2016 року клопотання позивача задоволено, на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд апеляційної скарги відкладено на 20.09.2016 на 10 год. 00 хв., у позивача витребувано докази оприлюднення рішень міської ради №1369 від 26.04.2012, №3534 від 21.11.2014 та рішення №3737 від 28.01.2015 року відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (а.с.96-97).

14.09.2016 на виконання ухвали суду від 30.08.2016 на адресу Рівненського апеляційного господарського суду через канцелярію суду надійшли письмові пояснення позивача, в яких зазначено, що рішення Дубенської міської ради №3524 від 21.11.2014 "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" були опубліковані в газеті «Замок» відповідно від 27.11.2014 №48(391) та від 05.02.2015 №6 (401). Крім того, зазначає, що рішення №1369 від 26.04.2012 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Дубно» опубліковано на офіційному веб-сайті Дубенської міської ради (режим доступу http://www.dubno-adm.rv.ua/ ) 28 квітня 2012 року (а.с.101-102).

До письмових пояснень позивачем надано копії вищевказаних газет та скріншоти з офіційного веб-сайту Дубенської міської ради (а.с.104-118).

14.09.2016 на виконання ухвали суду від 30.08.2016 на адресу Рівненського апеляційного господарського суду через канцелярію суду надійшли письмові пояснення позивача (а.с.121-123), в яких зазначено, що доводи відповідача щодо відсутності оприлюднення вище перелічених рішень є необґрунтованими, так як порядок оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування, у тому числі нормативно-правового характеру, регламентується Законом України Про доступ до публічної інформації, згідно ст. 15 якого розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності, в тому числі і на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

В судове засідання, яке відбулось 20.09.2016, з'явились представники позивача та відповідача.

Представник позивача заперечив доводи апеляційної скарги з підстав, викладених у письмових поясненнях, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін. Крім того, зазначив що рішенням №1369 від 26.04.2012 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Дубно» затверджено технічну документацію земель по м.Дубно, тобто планування, зонування земель, категорії земель. Дана технічна документація розроблялась спеціалістами по земельних відносинах, не передбачала внесення правок та пропозицій громадськості, а також не передбачала встановлення тих чи інших розмірів плати за землю чи ставок податку тощо.

Представник відповідача апелянт, підтримав доводи апеляційної скарги, додатково надав письмові пояснення (а.с.132-135), в яких зазначив, що оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування не відповідає вимогам ч.5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 20.10.2016 розгляд апеляційної скарги відкладено у зв'язку із необхідністю дослідження технічної документації земель м.Дубно, яка затверджена рішенням №1369 від 26.04.2012 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Дубно»(а.с.138).

В судове засідання, яке відбулось 10.10.2016, з'явились представники позивача та відповідача.

Представник відповідача апелянт, підтримав доводи апеляційної скарги, просив рішення суду першої інстанції скасувати, винести нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача заперечив доводи апеляційної скарги з підстав, викладених у письмових поясненнях, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України, апеляційний суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, розглянувши матеріали та обставини справи, апеляційну скаргу, пояснення сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 16 серпня 2011 року між Дубенською міською радою (далі Орендодавець) та Приватним підприємцем ОСОБА_4 (далі Орендар) було укладено договір оренди землі (далі Договір) (а.с. 10-11).

Відповідно до п.1. Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - (землі житлової і громадської забудови) для комерційного використання (будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (будівництва дитячого кафе), яка розташована по вул. Шевченка, 1а.

В оренду передається земельна ділянка площею 0,0600 га, в тому числі 0,0600 га забудованих земель, передається я к переможцю земельних торгів згідно протоколу проведення земельного аукціону від 22.01.2010 року право на оренду земельної ділянки. (п.2. Договору)

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 146 160,0 грн.. (п.5. Договору)

Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі і становить 5115,6 грн./рік згідно рішення міської ради №2236 від 23 вересня 2009 року з врахуванням індексів інфляції, яка щорічно уточняється Орендарем. (п.9. Договору)

Пункт 10. Договору: обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням коефіцієнтів інфляції, згідно рішення міської ради №879 від 24.10.2001 про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок" з змінами та доповненнями від №1391 від 25.06.2008 року.

Пункт 11 Договору: орендна плата вноситься щомісячно на рахунок місцевого бюджету у розмірі 1/12 частини орендної плати на р/р 33218815700003 в УДК в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 13050200 не пізніше 30 числа звітного місяця.

Відповідно до п.13 Договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбаченого цим договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. (п.46 Договору)

Договір був зареєстрований у відділ земель них ресурсів у м. Дубно Рівненської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.03.2012 року за №561030001000049.

26 квітня 2012 року Дубенська міська рада прийняла рішення №1369, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дубно, за яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Шевченка, 1а в м. Дубно становить 710 640 грн. (а.с. 13).

21 листопада 2014 року Дубенська міська рада прийняла рішення №3524, яким затвердила Положення про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки. (а.с. 15).

Відповідно до Положення про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, ставка орендної плати за земельну ділянку, яка надана відповідачу, встановлено 3%. (а.с. 16-17).

28 січня 2015 року Дубенська міська рада прийняла рішення №3737, яким збільшила ставку орендної плати з 3% до 3,5%. (а.с.18).

Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України.

Відповідно до вищезазначених рішень Дубенської міської ради розмір орендної плати в рік за земельну ділянку по вулиці Шевченка, 1а в м. Дубно становить 24 872,4 грн., що становить 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

26 квітня 2012 року Дубенська міська рада (позивач) прийняла рішення №1369, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дубно, за яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Шевченка, 1а в м. Дубно становить 710 640 грн. (а.с. 13).

23 жовтня 2015 року позивачем на адресу відповідача було надіслано лист №4590/05-02-25/15 від 19.10.2015р., в якому просив внести зміни до договору та укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки. (а.с.19) Лист був отриманий відповідачем особисто 28 жовтня 2015р., однак залишений останнім без відповіді та задоволення. (а.с. 20), що і зумовило звернення позивача до суду.

Розглядаючи позовні вимоги в площині наявності підстав для внесення змін у договір оренди землі, колегія суддів вважає за необхідне врахувати наступне.

На підставі ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 3 Закону України "Про оренду землі", об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі", встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до пункту 5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пункту 1 ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Ст. 15 Закону України "Про оцінку земель", визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Аналізуючи вищевказані положення законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що внесення змін до договору оренди землі при наявних обставинах є законодавчо обґрунтованим.

Як встановлено колегією суддів, рішенням Дубенської міської ради від 26.04.2012р. №1369 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно.

Рішенням Дубенської міської ради від 21 листопада 2014 року №3524 затверджено Положення про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Рішенням Дубенської міської ради від 28 січня 2015 року №3737 внесено зміни до додатку рішення №3524 від 21.11.2014р.

Як встановлено судом раніше, позивач повідомив відповідача належним чином про зміну орендної плати.

Таким чином розмір орендної плати на рік згідно даного Договору та чинного законодавства України повинен становити 3,5% від нормативної грошової оцінки землі.

Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України та ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Статтею 653 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється.

Відповідно до положень ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) або у разі неодержання відповіді у встановлений строк, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Представник відповідача, заперечуючи позов, вказує на те, що рішення Дубенської міської ради №1369 від 26.04.2012р., №3524 від 21.11.2014 року "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки", на підставі яких позивач просить внести зміни в спірний договір, не можуть бути належною підставою для внесення змін, так як зазначені рішення не були оприлюднені в офіційних друкованих виданнях та не набрали чинності.

Розглянувши доводи позивача щодо обставин офіційного оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частин 5, 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

За змістом статті 12 Закону «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», на яку посилається відповідач, регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Проте, колегія суддів констатує, що пунктом 3 розділу ІХ Прикінцевих положень Закону передбачено, що стаття 12 цього Закону в частині офіційного оприлюднення законів та інших нормативно-правових актів, що визначають права та обов»язки громадян, діє до моменту набрання чинності законом, яким згідно з частиною другою статті 57 конституції України буде встановлено порядок доведення до відома населення законів та інших нормативно-правових актів, що визначають права та обов»язки громадян.

При цьому колегія суддів звертає увагу, що порядок оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування, у тому числі нормативно-правового характеру, регламентується Законом України Про доступ до публічної інформації (надалі Закон).

Відповідно до статті 5 Закону, доступ до публічної інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 13 Закону, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Статтею 15 Закону передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. Вищезазначена інформація підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Відтак, аналізуючи вищевказані положення законодавства, колегія суддів приходить до висновку про можливість оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування шляхом розміщення їх як в офіційних друкованих засобах масової інформації, та і на офіційному веб-сайті такого органу.

Окрім вищезазначеного, колегія суддів звертає увагу на те, що статтею 14 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» передбачено, що регуляторні органи публікують у засобах масової інформації та/або розміщують на своїх офіційних сторінках у мережі Інтернет або оприлюднюють в інший спосіб, у тому числі через телебачення і радіо, інформацію про здійснення ними регуляторної діяльності.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 17.08.2016 у справі № 918/1410/15.

Крім того, вищевказане твердження відповідача спростовується матеріалами справи, а саме копіями комунальної газети «Замок» від 27.11.2014 №48(391) та від 05.02.2015 №6 (401), в яких опубліковано відповідно рішення Дубенської міської ради №3524 від 21.11.2014 "Про затвердження Положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" та рішення №3737 від 28.01.2015 року "Про внесення змін до положення "Про оренду земельних ділянок у м. Дубно та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки" (а.с.-104-106).

Що стосується рішення від 26 квітня 2012 року Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Дубно то це рішення було опубліковано на офіційному сайті Дубенської міської ради (режим доступу http://www.dubno-adm.rv.ua/) 28 квітня 2012 року. Таким чином, вищезазначене рішення набрало чинності з моменту його опублікування, тобто з 28 квітня 2012 року.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 10 ст. 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні)

Враховуючи те, що рішення Дубенської міської ради від 26.04.2012 № 1369 в судовому порядку не скасовувалось, воно в силу ст. 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Такої позиції дотримується Пленум Вищого господарського суду України, який в своїй постанові Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин від 17.05.2011 № 6 зазначає, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (абзац 1 п. 2.19. постанови).

Щодо тверджень відповідача, викладених ним в апеляційній скарзі, про порушення судом першої інстанції вимог процесуального законодавства, а саме ч. 4 ст. 85 ГПК України, тобто складення повного тексту рішення суду на сьомий день, після оголошення вступної та резолютивної частини рішення, колегія суддів вважає дані твердження необґрунтованими, так як порушення судом строків виготовлення повного тексту рішення не є підставою для його скасування.

Водночас, як вбачається із матеріалів справи, вступну та резолютивну частини рішення було оголошено 18 липня 2016 року, а тому першим днем п'ятиденного строку є 19 липня. У зв'язку з тим, що 5 день припадає на суботу 23 липня, то у відповідності до ч. З ст. 51 ГПК України, яка передбачає, що у випадках, коли останній день строку припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день, останнім днем для складення повного тексту рішення є саме 25 липня 2016 року.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку про відсутність порушень з боку місцевого господарського суду норм процесуального права при складанні повного тексту рішення.

Таким чином, колегія суддів вважає посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі, безпідставними, документально необґрунтованими, такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді спору. Відтак, скаржник, в порушення вимог ст.ст. 33,34 ГПК України, не довів тих обставин, на які він посилався як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог.

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно зясував обставини справи і дав їм правильну юридичну оцінку. Порушень чи неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права при розгляді спору судом першої інстанції, судовою колегією не встановлено, тому мотиви, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування прийнятого у справі рішення, а наведені в ній доводи не спростовують висновків суду.

Витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на апелянта.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 особи - підприємця ОСОБА_4 від 28.07.16р. залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Рівненської області від 18 липня 2016 року у справі №918/405/16 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Справу №918/405/16 повернути господарському суду Рівненської області.

Головуючий суддя Бучинська Г.Б.

Суддя Василишин А.Р.

Суддя Філіпова Т.Л.