Постанова № 61809142, 20.09.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
20.09.2016
Номер справи
554/6239/16-а
Номер документу
61809142
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 20.09.2016 Справа № 554/6239/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

20 вересня 2016 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави, у складі:

головуючого судді - Антонова С.В.,

секретаря Плаксюк І.Ю.,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні Октябрського районного суду м.Полтави матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

У серпні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років; зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку: з 01.07.2012 року на підставі довідки Прокуратури Полтавської області від 18.01.2013 року №3 та здійснити виплату різниці недоотриманої пенсії з 01.07.2012 року на підставі довідки Прокуратури Полтавської області від 18.01.2013 року №3, та здійснити виплату недоотриманої пенсії з 01.07.012 року, з 01.12.2015 року на підставі довідки Прокуратури Полтавської області від 29.04.2016 року №18-209/вих.16 та провести відповідні виплати не отриманої пенсії.

В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_2 вказав, що він працював в органах прокуратури з 11.11.1982 року по 27.08.2001 року та набув право на пенсію за вислугу років, у звязку з чим з 30.08.2001 року перебуває на обліку в Полтавському обєднаному Управлінні Пенсійного фонду України як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90 % середнього заробітку.

11.05.2016 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру пенсії за вислугу років з 01.07.2012 року з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.

13.05.2016 року відповідач, листом №59/К-17 повідомив, що відмовляє позивачу в перерахунку пенсії з розрахунку 90 % від середнього заробітку у звязку з тим, що перерахунок пенсії йому з 01.07.2012 року у розмірі 80 % проведено відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 08.07.2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»), чинного на дату перерахунку.

10.05.2016 року позивачем до Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області було подано заяву про проведення перерахунку у відповідності до діючої на час призначення пенсії статті Закону України №1789-ХІІ від 05.11.1991 року «Про прокуратуру», з розрахунку 90 % від суми місячного (чинного) заробітку, до якої додавалась довідка Прокуратури Полтавської області від 29.04.2016 року №18-209/вих.16, щодо розміру заробітної плати для нарахування пенсії з 01.12.2015 року.

Рішенням Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області №168 від 10.05.2016 року у перерахунку пенсії позивачу відмовлено. Свою відмову відповідач аргументував тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У звязку з чим, пенсії за вказаним законом не призначаються та раніше призначені пенсії не перераховуються, а відтак провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 неможливо.

Такі дії позивач вважає неправомірними та просить суд зобовязати відповідача провести перерахунок його пенсії та здійснити виплату недоотриманих сум.

Позивач у судове засідання не зявився, надавши до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав (а.с. 32).

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала та вказала, що ОСОБА_2 отримує пенсію за вислугу років, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до визначеного переліку законів, у тому числі Закону України «Про прокуратуру». Тобто, з 1 червня 2015 року пенсії, в порядку та на умовах, вищезазначеним Законом не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2 з 30.08.2001 року перебуває на обліку в Полтавському обєднаному Управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІ), тобто в редакції, яка була чинною на момент призначення пенсії.

11.05.2016 року ОСОБА_2 звернувся до Полтавського обєднаного управління пенсійного фонду УкраїниПолтавської області із заявою про перерахунок його пенсії, додавши довідку про заробітну плату Прокуратури Полтавської області № 3 від 18.01.2013 року (а.с. 18-20, 22).

Листом від 13.05.2016 року №59/К-17 Полтавське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області надало відповідь позивачу про те, що перерахунок проведено відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 08.07.2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»), чинного на дату перерахунку. Розмір пенсії після перерахунку з 01.07.2012 року збільшився з 3046,45 грн. до 4128,27 грн. Перерахунок проведено у відповідності до вимог чинного законодавства без будь-яких порушень (а.с. 24-25).

Крім того, як вбачається з рішення колегіального органу з призначення пенсій Полтавського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 10.05.2016 року № 168 відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_2 про перерахунок пенсії від 10.05.2016 року з додатками, в тому числі довідкою про заробітну плату №18-209/16 від 29.04.2016 року. Вказаним рішенням ОСОБА_2 було відмовлено в перерахунку пенсії, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Обґрунтовуючи таке рішення, відповідач послався на пункт 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «По дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У рішенні управління також зазначено, що починаючи з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Аналіз документів, поданих позивачем від 10.05.2016 року для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» вказує, що перерахунок пенсії проводити неможливо, оскільки Законом скасовано цю норму з 01.06.2015 року (а.с.26).

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

ОСОБА_2 отримував пенсію, згідно з ч. 1 ст. 50-1 «Про прокуратуру», пенсію було обчислено з урахуванням 90 відсотків від суми заробітної плати.

Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії ) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років не залежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов висновку, що внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166 внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70% від суми заробітної плати, ця норма набула чинності з 01.05.2014 року.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% від суми заробітної плати. В подальшому за нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, враховуючи, що пенсія позивачу призначена раніше, тобто до внесення змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», та в подальшому виключення із Закону України «Про прокуратуру», норми вищевказаних Законів не підлягають застосуванню. Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституцією України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії, шляхом позбавлення такого права у зв`язку із прийняттям нових законів, або внесення змін до чинних законів, за вказаної статтею Конституції України не допускається.

Крім того, згідно зі ст.ст. 22, 64, 58 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (у даному випадку Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Відтак, відповідач має провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві, виходячи з розміру отриманої пенсії 90 відсотків із врахуванням довідки прокуратури Полтавської області №18-209/вих16 від 29.04.2016 року. Перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який відповідно до Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою 02.08.2016 року, тоді як довідка Прокуратури Полтавської області №3 про заробітну плату станом червень 2012 року датована 18 січня 2013 року. Доказів поважності причин пропуску позивачем строку на звернення до суду не надано. А тому, враховуючи дату звернення до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який ОСОБА_2 просить провести перерахунок його пенсії, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту із 02.02.2016 року. В іншій частині з 01.07.2012 року по 02.02.2016 року позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду.

Таким чином, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію, а тому, слід зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 02.02.2016 року з врахування довідки Прокуратури Полтавської області №18-209/вих-16 від 29.04.2016 року.

Судовий збір підлягає стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача пропорційно до задоволених позовних вимог у відповідності до норми ч. 3 ст. 94 КАС України, тобто, у розмірі 61 гривня 24 копійки.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 99, 159-163, 167, 186 КАС України, суд -

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки Прокуратури Полтавської області №18-209/вих.16 від 29.04.2016 року.

Зобов`язати Полтавське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, починаючи з 02 лютого 2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Полтавської області №18-209/вих16 від 29.04.2016 року, у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-XII) та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги в іншій частині залишити без розгляду.

Стягнути з Полтавського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений за подання позовної заяви судовий збір в розмірі 61 гривня 24 копійки пропорційно до частини задоволених вимог.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії через Октябрський районний суд м. Полтави.

Суддя С.В. Антонов