Постанова № 61728330, 12.09.2016, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
12.09.2016
Номер справи
308/7878/16-а
Номер документу
61728330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№ 308/7878/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.09.2016 року м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

в складі: головуючого - судді Данко В.Й.,

при секретарі Павлюх Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Мотивуючи свої вимоги вказує на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ужгородському об'єднаному управлінні ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру». 29.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до закону, який діяв на час призначення йому пенсії, але з урахуванням розміру заробітної плати, визначеної в довідці, виданої прокуратурою Закарпатської області. За результатами розгляду заяви позивача, Ужгородським об'єднаним управлінням ПФУ в Закарпатській області листом №4997/02 від 21.07.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у здійснення вказаного перерахунку. Оскілки, відповідачем незаконно було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, що грубо порушує права та законні інтереси позивача, просить суд задовольнити позов, та винести постанову, якою визнати протиправними дії Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області, а також зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 29.06.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Закарпатської області.

Позивач ОСОБА_1 в останнє судове засідання не з'явився. Однак, надав суду заяву, в якій адміністративний позов підтримує в повному обсязі та просить провести судове засідання за його відсутності.

Представник відповідача Міськова Н.В. в судове засідання не з'явилася. Однак, надала суду письмові заперечення, в яких проти позову заперечує в повному обсязі та розглянути справу за її відсутності.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

ОСОБА_1 з 2001 року перебуває на обліку в Ужгородському об'єднаному управлінні ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати на підставі ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру».

29.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до закону, який діяв на час призначення йому пенсії, але з урахуванням розміру заробітної плати, визначеної в довідці, виданої прокуратурою Закарпатської області.

За результатами розгляду заяви позивача, Ужгородським об'єднаним управлінням ПФУ в Закарпатській області листом №4997/02 від 21.07.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у здійснення вказаного перерахунку, посилаючись на те, з 01.06.2015 року пенсі в порядку та на умовах ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуются.

У відповідності до ч.12 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 50 - 1 ЗУ «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 та ч. 1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни. Так, ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-УІ від 08.07.2011 до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-УІ змін не зазнали.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Так, судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 була призначена ще в 2001 році, тобто задовго до набрання чинності вказаним законом.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

При цьому, суд приходить до переконання, що твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року № 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим законом. Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного грошового утримання). Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

31.05.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року.

Таким чином, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VІ, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія до набрання ним чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону України (в редакції, чинній до набрання чинності Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VІ), оскільки редакція цього закону звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України "Про прокуратуру".

У Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторонаповинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Таким чином, наведене свідчить, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 4, 6, 11, 19, 69, 70, 71, 94, 160, 162, 167 КАС України, пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ст.50 - 1 ЗУ «Про прокуратуру», ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області.

Зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 29.06.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Закарпатської області.

Постанова може бути оскаржена в загальному порядку шляхом подання через суд першої інстанції протягом десяти днів апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду i набере законної сили в разі неподання такої в установлений строк.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду: В.Й. Данко