Постанова № 61663202, 30.09.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
30.09.2016
Номер справи
569/10303/16-а
Номер документу
61663202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/10303/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2016 року Рівненський міський суд

під головуванням судді Ковальова І.М.

при секретарі Грицаюк О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

В Рівненський міський суд з позовом до Рівненського обєднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії звернувся ОСОБА_1, у якому просить суд визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи із 89% від загального розміру заробітної плати у сумі 22720,77 грн. (двадцять дві тисячі сімсот двадцять гривень сімдесят сім копійок), що складається із основної зарплати 12964,25 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення 9756,52 грн., яка відображена в довідці Рівненської обласної державної адміністрації від 08 липня 2016 року №16/99; зобовязати Рівненське обєднане управління пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно із законом України «Про державну службу» починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи із 89% від загального розміру заробітної плати у сумі 22720,77 грн. (двадцять дві тисячі сімсот двадцять гривень сімдесят сім копійок), що складається із основної зарплати 12964,25 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення 9756,52 грн., яка відображена в довідці Рівненської обласної державної адміністрації від 08 липня 2016 року №16/99.

В судове засідання позивач не зявився, просив провести розгляд справи у його відсутності.

В судовому засіданні представник відповідача заявлені позовні вимоги позивача не визнав та просить суд відмовити у їх задоволені з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов. Додатково пояснив, що перебуваючи на обліку в Рівненському обєднаному управління пенсійного фонду України Рівненської області позивач отримує пенсію, обчислену у відповідності до закону України «Про державну службу», виходячи з 89% від заробітної плати.

Згідно з положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Виходячи з аналізу положень адміністративно-процесуального судочинства, суд першої інстанції при вирішенні спору повинен беззаперечно врахувати чи рішення субєктів владних повноважень приймалось у тому числі на підставі нормативно-правових актів, які були чинними на момент вчинення окремої процесуальної дії.

У відповідності до загальноприйнятих норм процесуального законодавства, які знайшли своє відображення у ч.4 ст.150, ч.2 ст.162 КАС України порушення прав, свобод та інтересів фізичних осіб (у випадку спірних правовідносин) з боку органів державної влади можуть мати місце у наступному: 1. Прийняття субєктом владних повноважень протиправного рішення або окремих його положень; 2. Вчинення субєктом владних повноважень протиправних дій або бездіяльності.

Надаючи оцінку спірних правовідносин, суд повинен враховувати, що процесуальні дії, ймовірна бездіяльність (не вчинення визначених законом дій) стосовно пенсій визначаються Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ та Законом України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Так, у відповідності до ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент призначення пенсії позивачу) та ст.ст.40-45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» процесуальними активними діями із пенсійною виплатою можуть бути: призначення, перерахунок, перехід із одного виду пенсії на інший.

Ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції до моменту виникнення спірних правовідносин щодо перерахунку пенсії) передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, починаючи із 01 червня 2015 року згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213- VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі Закон №213- VІІІ) скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, якими пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України … в тому числі «Про державну службу».

Тобто з 01 червня 2015 року пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно із законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Згідно п.4 Постанови №865 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п.5 Постанови №865 перерахунок пенсії провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2013 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», до Постанови №865 внесено зміни, а саме виключено пункт 4 та пункт 5 визначено в новій редакції.

У звязку з внесеними змінами на час звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії, Постанова №865 не містила положень про порядок перерахунку пенсії державного службовця.

Таким чином, починаючи з 01 червня 2015 року такі процесуальні дії (призначення та перерахунок пенсії за віком державним службовцям) Рівненським обєднаним управлінням пенсійного фонду України Рівненської області не здійснюються у звязку з відсутністю правової норми, яка регламентувала би порядок реалізації таких дій.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.

Згідно ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Рівненському обєднаному управлінні пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України «Про державну службу» .

25 липня 2016 року позивач звернувся до Рівненського обєднаного пенсійного фонду України Рівненської області з заявою про проведення перерахунок пенсії відповідно до довідки Рівненської обласної державної адміністрації про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 08 липня 2016 року за формою, затвердженою Постановою Правління пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1.

З дослідженої в судовому засіданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їх призначено (перераховано) пенсії від 08 липня 2016 року №16/99 виданої ОСОБА_1 вбачається, що він справді працював в Рівненській обласній державній адміністрації, заробітна плата за посадою заступника голови облдержадміністрації з якої призначено пенсію, для його перерахунку з 01 грудня 2015 року становила би 12964,25 грн.

З дослідженої в судовому засіданні відповіді Рівненського обєднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області від 05 серпня 2016 року №622/10, адресованого на імя позивача, вбачається, що «на письмове звернення від 25 липня 2016 року стосовно пенсійного забезпечення РОУПФУ рівненської області повідомляє, що перебуваючи на пенсійного обліку ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до закону України»Про державну службу» (далі Закон).

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VІІІ з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Підсумовуючи викладене, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених названими законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

У звязку із набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року №1013, з 01 грудня 2015 року пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» щодо порядку проведення перерахунку пенсій державним службовцям у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям виключено, а до пункту 5 цієї Постанови внесено зміни в частині затвердження форми довідки про заробітну плату виключно для призначення пенсії державним службовцям.

Підсумовуючи викладене, проведення будь-яких перерахунків пенсійних виплат, призначених відповідно до закону чинним законодавством не передбачено, а враховуючи внесені постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 зміни до Постанови від 31 травня 2000 року №865, долучена заявником до звернення довідка від 08 липня 2016 року №16/99, видана Рівненською обласною державною адміністрацією всупереч чинному законодавству і прийняти її до уваги для перерахунку пенсії підстав немає.

Крім того розяснено, що відповідно до статті 17 Закону України «Про звернення громадян» та Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, у разі, якщо заявник вважає, що орган, що призначає пенсію, прийняв рішення, котре суперечить законодавству про пенсійне забезпечення або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, розяснено право оскаржити таке рішення до головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області. Подання скаргами відповідно до названого порядку не позбавляє права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства.».

Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями, встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії, як державні службовці.

Отже, позивач набув право на перерахунок пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки виконавчого комітету Рівненської міської ради від 15 квітня 2016 року №08-854.

Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст.37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Законів №213-VІІІ та №1166-VІІ не зазнали змін.

Прикінцеві положення №213-VІІІ стосуються порідку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст.37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Таким чином, оскільки позивач звернувся до відповідача саме з приводу перерахунку вже призначеної йому пенсії, то будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цим змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»- перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача в частині визнання дій відповідача протиправними та зобовязання вчинити певні дії є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії задоволити.

Визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи із 89% від заробітної плати яка відображена в довідці Рівненської обласної державної адміністрації від 08 липня 2016 року №16/99.

Зобовязати Рівненське обєднане управління пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про державну службу» починаючи з 01 серпня 2016 року, виходячи із 89% яка відображена в довідці Рівненської обласної державної адміністрації від 08 липня 2016 року №16/99.

Судові витрати по справі звернути за рахунок держави.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий :