Справа № 569/8865/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2016 року м.Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Харечко С.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй в проведенні перерахунку та виплати пенсії згідно із ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції чинній на час призначення їй пенсії) виходячи із розміру 90 % від заробітної плати, що відображена у довідці прокуратури Рівненської області від 10.06.2016 року № 18-387-вих-16 без обмеження максимального розміру пенсії та зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату їй пенсії згідно із ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції чинній на час призначення їй пенсії) виходячи із розміру 90 % від заробітної плати, що відображена у довідці прокуратури Рівненської області від 10.06.2016 року № 18-387-вих-16 без обмеження максимального розміру пенсії.
14.09.2016 року позивач подала заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить пункт № 2 прохальної частини позову викласти в наступній редакції - зобовязати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок та виплату їй пенсії згідно із ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції чинній на час призначення їй пенсії) з 7 червня 2016 року виходячи із розміру 90 % від заробітної плати, що відображена у довідці прокуратури Рівненської області від 10.06.2016 року № 18-387-вих-16 без обмеження максимального розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 01.08.2013 року їй було призначено пенсію відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» за вислугу років з розрахунку 80 відсотків від розміру середньомісячної заробітної плати. З часу призначення пенсії і до 06.06.2016 році вона продовжувала працювати в органах прокуратури. Після звільнення, 13.06.2016 році вона повідомила відповідача про своє звільнення, а також попросила перерахувати її пенсії відповідно до довідки про її заробітну плату на посаді начальника відділу прокуратури Рівненської області, однак в перерахунку їй було відмовлено. Вважає такі дії відповідача протиправними.
Представник відповідача подав до суду заперечення на позов, вказав, що пенсія ОСОБА_1 перерахунку не підлягає, оскільки починаючи із 01.06.2015 р. згідно з п. 5 Прикінцевих положень ЗУ від 02.03.2015 р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», тому з 01.06.2015 р. пенсії, що визначені в порядку та на умовах згідно ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Також КМУ не прийнято нормативно-правового акту щодо проведення перерахунку пенсії прокурорсько-слідчим працівникам.
Також представник відповідача просив здійснив судовий розгляд у відкритому судовому засіданні, однак за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, тобто в порядку скороченого провадження. на підставі п.2 ч.1, ч.2, п.4 ч.5ст. 183-2 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.08.2013 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі виходячи із 80 % від розміру заробітної плати. Слід зазначити, що на момент призначення пенсії ОСОБА_1 перебувала на посаді прокурора відділу прокуратури Рівненської області.
06.06.2016 року ОСОБА_1 звільнилась з прокуратури Рівненської області з посади начальника відділу.
13.06.2016 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та додатково подала довідку про заробітну плату прокуратури Рівненської області від 10.06.2016 року № 18-387-вих-16.
12.07.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку.
Суд вважає такі дії відповідача неправомірними з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої ст. 50-1 Закону №1789-XII «Про прокуратуру» у редакції на час призначення пенсії позивачу, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, вищевказаної нормою визначено розмір пенсії працівникам прокуратури 80 %, тому позовна вимога в частині перерахунку пенсії в розмірі 90 % є безпідставною і до задоволення не підлягає.
Відповідно до частини дванадцятої ст. 50-1 Закону №1789-XII «Про прокуратуру», у редакції на час призначення пенсії позивачу, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
А згідно з частиною сімнадцятою ст. 50-1 Закону №1789-XII у цій же редакції, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Оскільки довідку про заробітну плату на посаді начальника відділу прокуратури Рівненської області від 10.06.2016 р. № 18-387-вих-16 позивач подала до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області 13.06.2016 року, тому перерахунок її пенсії відповідачу слід здійснити з 01.07.2016 року.
Отже, ОСОБА_1 звернулась до відповідача про перерахунок пенсії не у звязку із підвищенням заробітної плати, а у звязку із звільненням з органів прокуратури і подала для перерахунку документи довідку про заробітної плати на останній посаді на якій вона працювала до звільнення.
Крім того, як вбачається з п. 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2002 у справі за конституційними поданнями 55 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 58, 60 Закону України «Про Державний бюджет України на 2001 рік» та Верховного суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пунктів 2, 3,4, 5, 8, 9 частини першої статті 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2001 рік» і підпункту 1 пункту 1 Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів» (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій) від 20 березня 2002 року №1-15/2002, Конституційним Судом України у мотивувальній частині Рішення у справі за конституційними поданнями Міністерства внутрішніх справ України і Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень частини шостої статті 22 Закону України "Про міліцію" та частини сьомої статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 зазначено, що "служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей". Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Конституційним Судом України зазначено, що багато таких "пільг", встановлених Законами України "Про міліцію", "Про прокуратуру" тощо, є не пільгами, а гарантіями та іншими засобами забезпечення професійної діяльності окремих категорій громадян, ефективного функціонування відповідних органів.
У зв'язку з наведеним, суд дійшов до висновку, що перерахунок пенсії позивача має здійснюватись відповідачем за чинною на час призначення йому пенсії редакцією Закону №1789-XII, а не на час виникнення обставин для її перерахунку та без обмеження її максимального розміру.
Виходячи зі змісту частини 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
За ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" (чинної на час виникнення спірних правовідносин) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а тому вказані зміни до законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був йому гарантований ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" при призначені пенсії, проте визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури покладено на Кабінет Міністрів України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.158-163,167,183-2,185-186,254,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії згідно із ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції чинній на час призначення їй пенсії) виходячи із розміру 80 % від заробітної плати, що відображена у довідці прокуратури Рівненської області від 10.06.2016 року № 18-387-вих-16 з 01.07.2016 року без обмеження максимального розміру пенсії
Зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції чинній на час призначення їй пенсії) виходячи із розміру 80 % від заробітної плати, що відображена у довідці прокуратури Рівненської області від 10.06.2016 року № 18-387-вих-16 з 01.07.2016 року без обмеження максимального розміру пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, кошти в сумі 551,20 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя: Харечко С.П.