Постанова № 61636690, 28.09.2016, Роменський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
585/3587/16-а
Номер документу
61636690
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 585/3587/16-а

Номер провадження 2-а/585/54/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2016 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді Євтюшенкової В.І.,

з участю секретаря Ковган О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Роменського об'єднаного УПФУ Сумської області щодо перерахунку з 01.07.2012 року його пенсії в розмірі 80 % від суми заробітної плати; зобов'язати провести перерахунок його пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в порядку ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення пенсії у розмірі отриманої пенсії 88 % від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 17.12.2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум; визнати протиправним та скасувати Розпорядження Роменського об'єднаного УПФУ Сумської області № 133501 від 29.04.2016 року; зобов'язати Роменське об'єднане УПФУ Сумської області здійснити з 25.04.2016 року перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 88 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Сумської області № 67-зп-16 від 18.03.2016 року; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменського об'єднаного УПФУ Сумської області на його користь витрати по оплаті судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Роменському об'єднаному УПФУ в Сумській області як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 01 квітня 2009 року. Згідно повідомлення Управління № В-78 від 17.08.2016 року первинна пенсія йому була призначена згідно довідки № 18-095 від 01.04.2009 року і становила 3105,16 грн. (88 % від 3528,59 грн.). З 01.07.2012 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-91-зп від 27.07.2012 року, виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 2/456 від 30.07.2012 року і становив 3912,04 грн. (80 % від 4890,05 грн.). З 31.03.2014 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-10-зп-14 від 31.03.2014 року, виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 700 від 31.03.2014 року і становив 4825,85 грн. (80 % від 6032,31 грн.). 25.04.2016 року він звернувся до Роменського об'єднаного УПФУ Сумської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до виданої Прокуратурою Сумської області довідки № 67-зп-16 від 18.03.2016 року. Проте відповідач Розпорядженням № 133501 від 29.04.2016 року в перерахунку йому пенсії по заробітній платі відмовив у зв'язку з тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Крім того, 17.05.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області № 18-10-зп-14 від 31.03.2014 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників прокуратури» та ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 88 % від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати. Проте відповідач надав повідомлення про те, що після 01.06.2015 року пенсії на умовах Закону України «Про прокуратуру» не призначаються та не перераховуються, а розмір пенсії з 01.07.2012 року та з 01.04.2014 року в розмірі 80 % місячного заробітку йому перераховано за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постанови Кабміну від 31.05.2012 року № 505. Вважає, що вказані дії відповідача суперечать положенням діючого законодавства, тому звернувся до суду з даним позовом.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, в поданій до суду заяві просив справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить задовольнити (а.с.42).

Представник відповідача Нелін К.А. надав заяву про розгляд справи без його участі, протизадоволення позову заперечує. В наданих письмових запереченнях посилається на те, що починаючи з 01.04.2009 року позивач перебуває на обліку в управлінні, як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789. Вказаним законом, в редакції, що діяла на час призначення пенсії, було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено не більш ніж за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і мов праці, що існувала на день його звільнення з роботи. Проте станом на дату звернення позивача норми вказаного Закону втратили чинність з 01.01.2015 року на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року. З 01.04.2015 року набрав чинності Закон України № 213 від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Згідно з п. 5 Перехідних положень вказаного Закону у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З огляду на це з 1 червня 2015 року органи Фонду не здійснюють призначення, перерахунки пенсій, порядок призначення та перерахунок яких було визначено та передбачено вказаними нормативними актами, оскільки набрали чинності положення спеціального Закону, якими скасовано норми щодо пенсійного забезпечення визначеній категорії осіб (державні службовці, прокурори, судді, народні депутати тощо). Управління не має підстав провести перерахунок пенсії позивачу, оскільки норми Закону № 213 є діючими, рішенням Конституційного Суду України чи іншим законом скасовані не були, а отже підлягають обов'язковому застосуванню органами Пенсійного фонду України та всіма органами державної влади.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З трудової книжки позивача вбачається, що він з 01.12.1994 року працював у прокуратурі Сумської області. Наказом № 109 к від 28.03.2014 року звільнений із займаної посади та органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років (а.с.22).

Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Роменському об'єднаному УПФУ Сумської області та отримує пенсію за вислугою років (а.с.13).

Згідно повідомлення Роменського об'єднаного УПФУ Сумської області № 362-В від 09.03.2016 року ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні з 01.04.2009 року і отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Розрахунок пенсії проведений: з 01.04.2009 року із заробітку в розмірі 3528,29 грн., розмір пенсії становить 3105,16 грн.; з 01.04.2009 року із заробітку в розмірі 3528,29 грн., розмір пенсії становить 3105,16 грн.; з 01.07.2012 року із заробітку в розмірі 4890,05 грн., розмір пенсії становить 3912,04 грн.; з 31.03.2014 року із заробітку в розмірі 6032,31 грн., розмір пенсії становить 4825,85 грн.; з 01.04.2014 року до основного розміру пенсії 4825,85 грн. встановлено надбавку непрацюючим пенсіонерам на дітей до 18 років в розмірі 150 грн., загальний розмір пенсії становить 4975,85 грн.; з 06.07.2015 року у зв'язку з працевлаштуванням припинено виплату надбавки на дійте до 18 років, виплата пенсії здійснюється у розмірі 85 % призначеного розміру пенсії, тобто 4101,97 грн. (а.с.14).

Згідно повідомлення Управління № В-78 від 17.08.2016 року пенсія первинно ОСОБА_1 була призначена згідно довідки № 18-095 від 01.04.2009 року і становила 3105,16 грн. (88 % від 3528,59 грн.). З 01.07.2012 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-91-зп від 27.07.2012 року, виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 2/456 від 30.07.2012 року і становив 3912,04 грн. (80 % від 4890,05 грн.). З 31.03.2014 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-10-зп-14 від 31.03.2014 року, виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 700 від 31.03.2014 року і становив 4825,85 грн. (80 % від 6032,31 грн.) (а.с.15).

Згідно довідки Прокуратури Сумської області 67-зп-16 від 18.03.2016 року ОСОБА_1 працював в прокуратурі Сумської області на посаді старшого прокурора міжрайонної прокуратури. Заробітна плата з 01 грудня 2015 року складає: основний оклад 1804 грн. кл.чин 125 грн., вислуга років 578,70 грн., щомісячна премія на яку нараховуються страхові внески 3751,52 грн. Доплати, які передбачені законодавством: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 1755,39 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення (1/12)-355,26 грн.;матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (1/12) - 355,26 грн. Всього 8725,13 грн. (а.с.17).

Позивач звернувся до Роменського об'єднаного УПФУ Сумської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до виданої Прокуратурою Сумської області довідки № 67-зп-16 від 18.03.2016 року.

Розпорядженням № 133501 від 29.04.2016 року в перерахунку пенсії йому відмовлено у зв'язку з тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України (а.с.19).

Позивач звернувся до Роменського об'єднаного УПФУ Сумської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до виданої Прокуратурою Сумської області довідки № 18-10 зп-14 від 31.03.2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року, виходячи з розрахунку 88 % від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати (а.с. 20).

Листом від 27.05.2016 року позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку позивачу відмовлено, з посиланням на п. п. 5 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Також повідомлено, що розмір пенсії позивачу перераховано за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року. (а.с.21).

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року N 2663-III, яка діяла на момент призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ч. 12 ст. 50-1 вищевказаного Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами,

виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 вищевказаного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 року до вказаної статті внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Позивачу пенсія була призначена 01.04.2009 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до відповідача, позивач просив зробити перерахунок пенсії, а тому, відповідач повинен був провести перерахунок, керуючись ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію).

Статтями 22, 92 ч. 1 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21?348а13

Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Посилання відповідача на внесені зміни до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», щодо призначення пенсії у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Виходячи з наведеного та на підставі наданих суду доказів, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 22, 92 Конституції України, ст. ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011 року, ст. ст. 6 - 7, 11, 71, 86, 94, 159, 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01.07.2012 року пенсії в розмірі 80 % від суми заробітної плати.

Зобов'язати Роменське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в порядку ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення пенсії у розмірі отриманої пенсії 88 % від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 17.12.2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області № 133501 від 29.04.2016 року.

Зобов'язати Роменське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 25.04.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 88 % від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Сумської області № 67-зп-16 від 18.03.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Роменського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. витрат по оплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, і набирає законної сили після закінчення строків на апеляційне оскарження.

Суддя: підпис…

Копія вірна:

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова