ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2016 року Справа № 876/4159/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді-доповідача Яворського І.О.,
суддів: Дяковича В.П., Носа С.П.
секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
з участю осіб:
позивача по справі: представника Гнатіва Т.М.
відповідача по справі: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2015 року по справі за позовом приватного підприємства «Захід Еко Продукт» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, державного реєстратора Департаменту «Центр надання адміністративних послуг в місті Луцьку» Луцької міської ради Маковецького В.М. про визнання протиправними дій, скасування реєстраційного запису, визнання протиправним та скасування рішення,
У С Т А Н О В И В:
Позивач, приватне підприємство «Захід Еко Продукт» звернулося з позовом в суд до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, державного реєстратора Департаменту «Центр надання адміністративних послуг в місті Луцьку» Луцької міської ради Маковецького В.М. та просило визнати протиправними дії Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області по внесенню 22 грудня 2015 року до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису №11981430018004898 про відсутність ПП «Захід Еко Продукт» за місцезнаходженням: м. Луцьк, вулиця Львівська, 154; скасувати реєстраційний запис №11981430018004898 від 22 грудня 2015 року, внесений реєстраційною службою Луцького міського управління юстиції Волинської області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність ПП «Захід Еко Продукт» за місцезнаходженням.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що дії по внесенню запису про відсутність за місцезнаходженням та рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є протиправними, оскільки ПП «Захід Еко Продукт» не отримувало повідомлення Реєстраційної служби щодо необхідності подання картки про підтвердження відомостей, а Луцькою ОДПІ не вжито всіх заходів для встановлення місцезнаходження позивача відповідно до Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 17 травня 2010 року № 336, та Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну України від 09 грудня 2011 року № 1588.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2015 року в справі №803/46/16 адміністративний позов було задоволено частково. Зобов'язано державного реєстратора Департаменту «Центр надання адміністративних послуг в місті Луцьку» Луцької міської ради Маковецького В.М. скасувати реєстраційний запис № 11981430018004898 від 21 грудня 2015 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Визнано протиправним та скасовано рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області № 210 від 23 грудня 2015 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість приватного підприємства «Захід Еко Продукт». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2015 року в справі №803/2601/15 в та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неправильне встановлення фактичних обставин справи.
Сторони по справі в судове засідання не з'явились, а тому згідно ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Приватне підприємство «Захід Еко Продукт» 09 лютого 2009 року зареєстроване як юридична особа. Місцезнаходження товариства: Волинська область, м. Луцьк, вул. Львівська, 154, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 26 листопада 2014 року.
Луцькою ОДПІ у зв'язку із виникненням права податкової застави було прийнято рішення № 185 від 29 квітня 2015 року про опис майна ПП «Захід Еко Продукт» в податкову заставу.
З метою здійснення опису майна працівниками Луцької ОДПІ було здійснено виїзд за юридичною адресою позивача: м. Луцьк, вул. Львівська, 154, за результатами якого встановлено, що за вказаною адресою даний платник не знаходиться, про що складено відповідний акт № 296/23 від 20 жовтня 2015 року.
23 жовтня 2015 року за № 276 було направлено запит до головного оперативного відділу Луцької ОДПІ на встановлення місцезнаходження платника податків - ПП «Захід Еко Продукт».
За результатами здійснених заходів підрозділами податкової міліції складено довідку № 913 від 05 листопада 2015 року про відсутність платника податків за місцезнаходженням.
В подальшому Луцькою ОДПІ направлено Реєстраційній службі Луцького міського управління юстиції повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма №18-ОПП) від 17 листопада 2015 року № 20283/10/03-11-23 щодо ПП «Захід Еко Продукт».
У зв'язку з отриманням від Луцької ОДПІ повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (форма №18-ОПП), Реєстраційною службою Луцького міського управління юстиції надіслано рекомендованим листом на юридичну адресу позивача повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Даний лист було повернуто державному реєстратору із відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання», у зв'язку з чим державним реєстратором 21 грудня 2015 року було внесено запис № 11981430018004898 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність ПП «Захід Еко Продукт» за його місцезнаходженням: 43000, Волинська область, м. Луцьк, вул. Львівська, 154.
На підставі цього запису рішенням Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області № 210 від 23 грудня 2015 року анульована реєстрація позивача як платника податку на додану вартість з 23 грудня 2015 року.
Відповідно до п. 12.1. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 року (далі - Порядок) з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами-підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби, до функцій яких входить ведення обліку платників податків, повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, реорганізації та внесення змін до Єдиного державного реєстру чи установчих документів.
Згідно п. 12.2. Порядку, підрозділи органу державної податкової служби стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкових декларацій (звітів, розрахунків), у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму грошового зобов'язання, проводять роботу з узгодження грошового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи з погашення податкового боргу.
У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.
Відповідно до п. 12.4., п. 12.5 Порядку, щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. № 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно ч. 11, ч. 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Як встановлено судом, 23.11.2015 року відповідне повідомлення № 02-5.10/451 щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу направлено на адресу позивача.
Проте, як зазначалось вище даний лист було повернуто державному реєстратору із відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч. 14 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Відповідно до п. 184.2 ст. 184 Податкового кодексу України анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби.
Анулювання реєстрації здійснюється на дату, зокрема, подання заяви платником податку або прийняття рішення органом державної податкової служби про анулювання реєстрації, якщо у свідоцтві про реєстрацію платника податку не було визначено граничний строк дії.
Згідно п. 184.10. ст. 184 Податкового кодексу України, про анулювання реєстрації платника податку податковий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає правомірними дії та рішення по анулюванню реєстрації платника податків, оскільки цьому передували заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків, що підтверджується актом перевірки місцезнаходження №296/23 від 20.10.2015 року, запитом на встановлення місцезнаходження №276 від 23 жовтня 2015 року, копією рапорту працівника податкової міліції.
Таким чином апеляційна скарга підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції скасуванню.
Керуючись ст.195, ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2015 року в справі №803/46/16 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя-доповідач І.О. Яворський
Судді В.П. Дякович
С.П. Нос
Повний текст виготовлено 26.09.2016 року