Постанова № 61488373, 08.09.2016, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.09.2016
Номер справи
761/21991/16-а
Номер документу
61488373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 761/21991/16-а

Провадження № 2-а/761/333/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Савицького О.А.,

при секретарі Ющенко Я.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

14.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, згідно якого просила: визнати протиправними дії та рішення відповідача від 02.06.2016 року щодо відмови у перерахунку їй пенсії на підставі заяви від 24.05.2016 року та долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України від 18.05.2016 року за №18-720зп про заробітну плату; зобов'язати відповідача здійснити з 02.06.2016 року перерахунок пенсії за вислугу років відповідно з вимогами пунктів 13 і 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) з розрахунку 90% із середнього заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 18.05.2016 року за №18-720зп, без обмеження граничного розміру пенсії; допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років у межах суми стягнення за один місяць.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в 2009 році відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 05.11.1991 року №1789) позивачу була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90% від розміру її на той час місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

При цьому, позивачка вказує, що наказом Генерального прокурора України №208к від 23.03.2015 року її було звільнено з органів прокуратури України на підставі ст. 38 КЗпП України за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 05.11.1991 року №1789).

Разом з тим, позивач зазначає, що оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року було підвищено посадові оклади працівникам органів прокуратури, в неї виникло право на перерахунок пенсії, призначеної їй на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 05.11.1991 року).

У зв'язку з зазначеним, 14.05.2016 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокуратури України від 18.05.2016 року за №18-720зп.

Проте, рішенням від 02.06.2016 року відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії, посилаючись на п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, де вказано про скасування з 01.06.2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію у відповідності до вимог, в тому числі і Закону України «Про прокуратуру».

Водночас, позивачка вважає, що вищевказане рішення відповідача порушує її конституційні права щодо отримання пенсії у збільшеному розмірі, а тому просила суд постановити судове рішення про задоволення позову.

Позивачка в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву, в якій просила позов задовольнити в повному обсязі, а розгляд справи проводити за її відсутності.

Відповідач свого представника у судове засідання не направив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки свого представника суд не повідомив. Разом з тим, в матеріалах справи наявні заперечення представника відповідача щодо позову, в яких, останній, серед іншого, просить суд у разі його неявки у судове засідання розгляд справи проводити за його відсутності. Крім того, в обґрунтування заперечень на позов представником відповідача зазначено про те, що відповідачем обґрунтовано було надано позивачці відмову щодо перерахунку пенсії, оскільки п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року визначено, що в разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 із постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 виключено пункт 4, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцем.

Враховуючи, що сторони по справі повідомлялися про час та місце розгляду справи належним чином, позивачка подала заяву про розгляд справи у її відсутність, відповідач подав письмові заперечення на позов, суд вважає за можливе розглянути справу у їх відсутність.

Дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалів, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.

Так, перевіряючи обставини справи судом встановлено, що наказом Генерального прокурора України №208к від 23.03.2015 року позивачку було звільнено з органів прокуратури України на підставі ст. 38 КЗпП України за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України від 05.11.1991 року №1789).

При цьому, з наявних у справі документів вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 2009 року отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 05.11.1991 року №1789).

Разом з тим, згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, працівникам органів прокуратури підвищено посадові оклади з 01.12.2015 року.

За вказаних обставин, 14.05.2016 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокуратури України від 18.05.2016 року за №18-720зп.

Водночас, як встановлено в судовому засіданні, відповідач відмовив позивачці у перерахунку пенсії, що підтверджується відповідним листом за №7012/05 від 02.06.2016 року, згідно змісту якого вбачається, що підставою для відмови позивачці у перерахунку раніше призначеній їй пенсії є те, що п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року визначено, що в разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 із постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 виключено пункт 4, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцем.

В свою чергу, звертаючись з позов до суду, позивачка, яка на підставу для його задоволення, посилалась, серед іншого, на те, що відмова відповідача здійснити позивачці перерахунок пенсії не ґрунтується на нормах чинного законодавства, є безпідставною, неправомірною та такою, що порушує її конституційні права.

Так, згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У подальшому, до вищевказаної статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року за №3668-YI було внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсоткового місячного заробітку.

Разом з тим, внесені Законом України зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

При цьому, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 12, 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які не зазнали змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Таким чином, з урахуванням викладеного, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачки, як працівника прокуратури, має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її максимального розміру, що діяла на час призначення пенсії.

Крім того, суд, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, виходить з того, що закріплені ст. 22 Конституції України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

При цьому, згідно ст.ст. 24, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Відтак, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічні висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13 та №21-420а13) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13), що згідно зі статтею 244-2 КАС України є обов'язковою для судів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.

Крім того, згідно п.19 постанови Пленуму Верховного суду України від 13.06.2007 року за №8 «Про незалежність судової влади» роз'яснив, що згідно статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України та чинним законами прав і свобод.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за №1013 при прийнятті рішення про відмову позивачці у перерахунку пенсії за вислугою років, суперечать вимогам ст. 58 Конституції України щодо застосування законів та інших нормативно-правових актів у часі та статей 22 і 64 Конституції України, оскільки суттєво звужує її права.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

На підставі вищевикладеного, та враховуючи те, що відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови у перерахунку пенсії позивачці, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача та, виходячи з встановлених обставин справи, вважає наявними законні підставі для задоволення вимог позивачки про визнання дій та рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку позивачці пенсії за вислугу років відповідно з вимогами пунктів 13 і 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) з розрахунку 90% із середнього заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 18.05.2016 року за №18-720зп, без обмеження граничного розміру пенсії.

Разом з тим, щодо вимог позивачки в частині допущення постанови суду до негайного виконання в частині здійснення перерахунку та виплати позивачці пенсії за вислугу років в межах суми стягнення за один місяць, слід зазначити наступне.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка звернулась до суду з позовом, предмет якого пов`язаний саме із оскарженням відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі наданої нею довідки.

В той же час, враховуючи те, що виплата самої пенсії відповідачем позиваці продовжує здійснюватись, суд, враховуючи предмет позову, не вбачає підстав для задоволення вимог в частині допущення постанови суду до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Також, у зв'язку з частковим задоволенням позову та у відповідності до положень ст. 94 КАС України на користь позивачки з державного бюджету України підлягають стягненню понесені нею витрати по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 02 червня 2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі її заяви від 24 травня 2016 року та долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України №18-720зп від 18 травня 2016 року.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві починаючи з 02 червня 2016 року здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно з вимогами пунктів 13 і 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ((в редакції Закону України від 05 листопада 1991 року №1789) з розрахунку 90% із середнього заробітку, зазначеного у довідці Генеральної прокуратури України від 18 травня 2016 року за №18-720зп, без обмеження граничного розміру пенсії.

В іншій частині позову відмовити.

Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят один) грн. 20 коп. на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірно списання із рахунків Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, 14; код ЄДРПОУ 40376133) за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м.Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частин постанови, а також прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду справи в апеляційному порядку, якщо постанову суду не скасовано.

Суддя: