Головуючий у 1 інстанції - Калмикова Ю.О.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2016 року справа №415/2869/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: судді-доповідача: Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В.,Чебанова О.О., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 15 липня 2016 р. у справі № 415/2869/16-а (головуючий І інстанції Калмикова Ю.О. ) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання протиправними дії УПФУ, зобов'язання включення до складових заробітної плати інших виплат, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі позивач) звернулась до Лисичанського міського суду Луганської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області (далі відповідач, апелянт,УПФУ) про визнання протиправними дії УПФУ, зобов'язання включення до складових заробітної плати інших виплат, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії.
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 15 липня 2016 року позов задоволено, а саме визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області щодо не включення до складової заробітної плати при розрахунку розміру пенсії державного службовця ОСОБА_2 інших виплат. Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області включити до складових заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_2 інші виплати, визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати та зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області здійснити з 02.03.2011 року ОСОБА_2 перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90 % заробітної плати.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач фактично отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, а також грошову індексацію доходів, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому при визначення розміру пенсії вказані виплати повинні братися до уваги.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій апелянт з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову, ухвалити нову про відмову у задоволенні позову. Апелянт зазначає, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога не відноситься до надбавок та доплат, які включаються до заробітку для перерахунку пенсії. Крім того, апелянт посилається до постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», яка встановлює, що до видів виплат, які включаються для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», відносяться виплати, що мають систематичний характер. Матеріальна допомога та інші виплати, про які зазначає позивач, не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, тому відсутні правові підстави для включення вказаних виплат до заробітку для обчислення пенсії.
Також апелянт звертає увагу на те, що позивачем порушено вимоги с.99 КАС України.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати, в яких зазначено про нарахування та виплату позивачеві матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, ОСОБА_2 дійсно з 02.03.2011 року перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області та отримує пенсію за віком, призначену їй відповідно до Закону України «Про державну службу».
Для обчислення позивачу пенсії відповідачем було враховано посадовий оклад - 1041,00 грн., надбавка за ранг (ІПС І рангу) - 100,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 456,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці - 735,73 грн., премія - 663,95 грн., всього 2997,08 грн. загальний процент розрахунку пенсії: 90 %. Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 2697,37 грн..
23.05.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Згідно з відповіддю Управління Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області №100/К-7 від 31.05.2016 року, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно із Постановою КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» при визначенні розміру пенсії «інші виплати», не передбачено, а тому їх не було враховано при призначенні та розрахунку пенсії відповідача.
Згідно з довідкою № 26/п-09-05/20 від 01.06.2016 року наданою Державною фінансовою службою України про те,що ОСОБА_2 дійсно працювала в Державній податковій інспекції на посаді головного державного податкового інспектора і інші випадки за період з 01 березня 2006 року по 28 лютого 2011 року позивачу були виплачені: матеріальна допомога на оздоровлення 12192,52 грн.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до помилкових висновків про необґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, який зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів вважає, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такої позиції дотримується й Верховний Суд України в постанові від 20.02.2012 р. в справі № 21-430а11.
В той же час, колегія суддів вважає необґрунтованими вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 02.03.2011 року, оскільки позивачем при зверненні до пенсійного орану за призначенням пенсії відомості про отриманні нею суми матеріальні допомоги та індексації заробітної плати не надавалися, а тому відповідач, виплачуючи позивачу пенсію з 02.03.2011 року без урахування складових заробітної плати позивача, зазначених в довідці від № 26/п-09-05/20 від 01.06.2016, діяв правомірно.
Судом першої інстанції не було взято до уваги приписи статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що призвело до не правильного застосування матеріального права, у зв'язку з чим колегія суддів вважає, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати виходячи з наступного.
Визначаючи дату здійснення перерахунку пенсії, суд першої інстанції не звернув уваги на положення ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно якої перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з наданням необхідних документів 23.05.2016 року, та надав довідку про складові заробітної плати від 01.06.2016 то перерахунок пенсії з урахуванням приписів ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має бути здійснений з 01.06.2016 року.
Пунктом 4 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладене колегія суду дійшла до висновку, що суд першої інстанції невірно вирішив справу в зв'язку з неправильним застосуванням норм матеріального права, внаслідок чого постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 157, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 15 липня 2016 р. у справі № 415/2869/16-а задовольнити частково.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 15 липня 2016 р. у справі № 415/2869/16-а - скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання протиправними дії УПФУ, зобов'язання включення до складових заробітної плати інших виплат, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області щодо не включення до складової заробітної плати при розрахунку розміру пенсії державного службовця ОСОБА_2 інших виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області включити до складових заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_2 інші виплати, визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області здійснити з 01.06.2016 року ОСОБА_2 перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90 % заробітної плати.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів після набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України.
Суддя-доповідач: О.О.Шишов
Судді: І.В.Сіваченко
О.О.Чебанов