УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2016 р.Справа № 816/990/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2016р. по справі № 816/990/16
за позовом Приватного акціонерного товариства "Полтавапропангаз"
до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ПАТ "Полтавапропангаз", звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.01.2016 № 0000022103, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: скраплений газ, 14021100 в загальному розмірі 1 073 089,13 грн.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2016р. по справі № 816/990/16 позов задоволено.
Відповідач, не погодившись з даним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
У доводах апеляційної скарги відповідач зазначив, що контролючий орган при проведенні перевірки встановив порушення, які полягають у тому, що позивач, придбаний на спеціалізованих аукціонах газ для потреб населення протягом періоду з вересня 2014 по жовтень 2015 року передавав іншому суб'єкту господарювання за договором доручення, внаслідок чого порушено вимоги щодо цільового призначення використання скрапленого газу, у зв'язку з чим повинен був нараховувати та сплачувати акцизний податок.
Позивач надіслав до суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, відповідно до яких проти задоволення апеляційної скарги заперечував, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що ПАТ "Полтавапропангаз" позивач пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи 16.01.2001 року. На обліку як платник податків підприємство перебуває в Карлівській ОДПІ Головного управління ДФС у Полтавській області (а.с. 11-12, т. 1).
Вказані обставини сторонами визнаються, а тому в силу ч. 3 ст. 72 КАС України не доказуються перед судом.
Карлівською ОДПІ, у період з 23.11.2015 року по 26.11.2015 року, на підставі пункту 20.1.4 статті 20, пункту 75.1.2 статті 75, пункту 80.2.5 статті 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, направлень на перевірку від 23.11.2015 № 1700 та № 1701, проведено фактичну перевірку Приватного акціонерного товариства "Полтавапропангаз" за період 2013, 2014, січень-жовтень 2015 року.
Результати перевірки оформлені актом від 30.12.2015 року №353/16/31/21-31310365 (а.с. 21-37, т.1).
У вказаному акті перевірки контролюючим органом відображено висновок про порушення позивачем приписів: підпункту 212.1.8 пункту 212.1 статті 212 ПК України, а саме: порушення умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) - скрапленого газу, придбаного на спеціалізованих аукціонах для потреб населення в обсязі 870386,81 кг, сума акцизного податку відповідно обсягів скрапленого газу, реалізованого з порушенням умов цільового використання складає 858471,30 грн.
На підставі акту перевірки від 30.12.2015 року №353/16/31/21-31310365 Карлівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.01.2016 року №00000221030, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: скраплений газ, 14021100 в загальному розмірі 1 073 089,13 грн. (а.с. 17, т.1).
Позивач скористався правом адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення - рішення шляхом подання скарги до ГУ ДФС у Полтавській області.
Рішенням ГУ ДФС у Полтавській області від 01.04.2016 року № 1340/10/16-31-10-05-11 податкове повідомлення-рішення 16.01.2016 року №00000221030 залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Рішенням ДФС України від 10.06.2016 року № 12942/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення-рішення 16.01.2016 року №00000221030 та рішення, прийняте за результатами розгляду первинної скарги залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Позивач, не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням 16.01.2016 року №00000221030, звернувся до суду з вимогою про визнання його протиправним та скасування.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного правового акту індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, з урахуванням положень ч. 1 ст. 195 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Положеннями пункту 215.1 статті 215 ПК України, скраплений газ віднесено до підакцизних товарів.
Відповідно до підпункту 212.1.1 пункту 212.1 статті 212 ПК України, платником акцизного податку є особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, в тому числі ДК "Укргазвидобування" та ПАТ "Укрнафта".
При цьому, у відповідності до пп. 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування акцизним податком операції з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім того, згідно з підпункту 212.1.8 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов.
Реалізація скрапленого газу для задоволення побутових потреб населення здійснюється на спеціалізованих аукціонах відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №570 "Про організацію та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу".
Відповідно до підпункту 15, пункту 2 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №570, спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для потреб населення (далі - спеціалізований аукціон) - аукціон, покупцями скрапленого газу на якому є спеціалізовані суб'єкти господарювання, що отримали дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки і реалізують такий скраплений газ виключно населенню через власні або орендовані майнові об'єкти (крім автомобільних газозаправних станцій).
Рівень стартової ціни на скраплений газ, що реалізується на спеціалізованих аукціонах, визначається відповідно до рівня цін на природний газ для потреб населення за спеціальною формулою.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що за період з вересня 2014 року по жовтень 2015 року (включно) ПАТ "Полтавапропангаз" здійснювало придбання газу вуглеводневого скрапленого паливного СПБТ для комунально-побутового споживання (код УКТ ЗЕД 2711139700) на спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення згідно договорів купівлі - продажу, укладених з постачальниками ДК "Укргазвидобування" (код ЄДРПОУ 00153100), ПАТ "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390) та Біржами, відповідно видаткових накладних, в яких зазначено реквізити цих договорів.
Так, між позивачем (Покупець) та ПАТ "Укрнафта" (Продавець), Українською аграрною біржею (надалі - Біржа) 18.12.2014 року укладено договір купівлі-продажу скрапленого газу, за умовами якого на спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу № 6(179)-2, що відбувся 18.12.2014 року за результатами проведення торгів Покупець купує у Продавця скраплений газ власного виробництва (а.с. 65-67, т.1).
На виконання умов вказаного договору ПАТ "Полтавапропангаз" придбало у ПАТ "Укрнафта" скраплений газ для потреб населення загальним обсягом 84 тони, вартістю 268716,00 грн, що підтверджується копією аукціонного свідоцтва № СПСГ6 (179)-2/2-14 (а.с. 69, т.1).
Окрім того, за період з вересня 2014 року по жовтень 2015 року (включно) ПАТ "Полтавапропангаз" (далі - Довіритель) передавав скраплений газ, придбаний на спеціалізованих аукціонах для потреб населення, іншому суб'єкту господарювання - юридичній особі ДП "Пропан" (далі - Повірений) згідно Договору доручення від 08.08.2014 року № 541, за умовами якого Довіритель доручає, а Повірений зобов'язується від імені та за рахунок Довірителя здійснювати реалізацію скрапленого вуглеводневого газу для потреб споживачів Полтавської області, придбаного на спеціалізовану аукціоні (а.с. 70-73, т.1).
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що Повірений повинен виконати дане йому доручення у відповідності з вимогами Довірителя. Повірений не має права розпоряджатись переданим йому скрапленим вуглеводневим газом для потреб населення Полтавської області на свій розсуд.
Відповідно до пункту 2.4. Договору доручення, Повірений виконує дане йому доручення від імені та за рахунок Довірителя. Повірений не має право передати виконання доручення третім особам.
Реалізація скрапленого газу здійснюється Повіреним у відповідності до нормативно- правових актів України, в тому числі з урахуванням нормативно-правових актів по захисту прав споживачів та Правил безпеки систем газопостачання України, Наказу від 03.06.2002 №332, "Про затвердження Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту" та Постанови № 1790 від 20.11.2003 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів". Всі ризики щодо заправки, умов транспортування, зберігання та реалізації несе Повірений /пункт 2.6. Договору/.
На підставі завдання на реалізацію скрапленого газу для потреб населення від 22.12.2014 року, у відповідності до умов договору доручення від 08.08.2014 року № 541 ПАТ "Полтавапропангаз" доручило ДП "Пропан" здійснити реалізацію скрапленого газу для населення, який придбаний на спеціалізованому аукціоні 18.12.2014 року обсягом 84 тони та залишок скрапленого газу в обсязі 0,099 тон, що становить 4004 балона по 21 кг (а.с. 77, т.1).
З матеріалів справи встановлено, що вказаний скраплений газ для населення Полтавської області ПАТ "Полтавапропангаз" передано ДП "Пропан" на підставі актів прийому - передачі, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с. 74-82, т.1).
Позивачем на підтвердження факту виконання умов договору надано звіт повіреного по договору доручення № 541 від 08.08.2014 року між ПАТ "Полтавапропангаз" та ДП "Пропан", в якому вказано кількість реалізованої продукції (а.с. 84, т.1).
При цьому, транспортування скрапленого газу відбувалося силами Повіреного, що підтверджується копіями товарно-транспортних накладних (а.с. 92-101).
З приводу доводів апеляційної скарги по те, що реалізація скрапленого газу відбувалася ПАТ "Полтавапропангаз" не для потреб населення, оскільки останнім було укладено договір доручення, а отже ним не було виконано умови цільового використання підакцизних товарів (продукції) та порушено вимоги пункту 212.1.8 статті 212 Податкового кодексу України, колегія суддів виходить з наступного.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що в період з лютого 2014 року по серпень 2014 спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу взагалі не проводилися. Відсутність ресурсів скрапленого газу, позбавило можливості ПАТ "Полтавапропангаз" здійснювати діяльність по реалізації скрапленого газу в балонах для населення.
Відповідно до звіту про фінансові результати за 1 півріччя 2014 року підприємство мало збитки в сумі 386 000,00 грн. Згідно балансу (звіт про фінансовий стан) на 30 червня 2014 року підприємство мало кредиторську заборгованість в розмірі 2 031 000,00 грн. Станом на 26.03.2014 року на банківських рахунках нашого підприємства обраховувалися кошти в сумі 7833,91 грн. (ПАТ "Златобанк" - 163,88 грн, КБ "Приват банк" -7670,03 грн).
У зв'язку з погіршенням фінансового стану, відсутності ресурсу зрідженого газу, обігових коштів та неможливістю утримання кількості працівників відповідно до діючого штатного розпису на підприємстві відбулося скорочення штату працівників, а тому для продовження діяльності підприємства та забезпечення Полтавського регіону скрапленим вуглеводневим газом для потреб населення між позивачем та ДП "Пропан" укладено договір доручення.
Щодо доводів відповідача про порушення позивачем положень на 212.1.8 Податкового кодексу України, а саме порушення умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції), колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, обов'язок ПАТ "Полтавапропангаз" щодо постачання скрапленого газу населенню, придбаного на спеціалізованому аукціоні 18.12.2014 виконано у повному обсязі.
Вказане підтверджується наданими до суду копіями реєстрів-накладних реалізації скрапленого газу населенню за квітень, травень, червень, жовтень 2015 року (а.с. 109-233, т. 1).
Згідно укладеного з ДП "Пропан" договору від 08.08.2014 року № 541 реалізація та відчуження скрапленого газу від ПАТ "Полтавапроангаз" до ДП "Пропан" не здійснювалася. Крім того, при передачі скрапленого газу згідно актів прийомів-передач не відбувався рух активів та зміна власного капіталу позивача.
Так, згідно статті 317 Цивільного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Частиною 1, 2 статті 1000 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.
Договором доручення може бути встановлено виключне право повіреного на вчинення від імені та за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором. У договорі можуть бути встановлені строк дії такого доручення та (або) територія, у межах якої є чинним виключне право повіреного.
Крім того, пунктом 3 частини 1 статті 1006 Цивільного кодексу України передбачено, що повірений зобов'язаний негайно передати довірителеві все одержане у зв'язку з виконанням доручення.
З аналізу вказаних норм вбачається, що у межах договору доручення ні майно, ні грошові кошти довірителя у власність повіреного не переходять. Повірений виконує дане йому доручення від імені та за рахунок довірителя та не має права передати виконання доручення третім особам.
ПАТ "Полтавапроангаз" реалізовано скраплений газ виключно населенню, що підтверджує факт його цільового використання.
Підпунктом 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 Податкового кодексу України визначено, що звільняються від оподаткування операції з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що позивачем не порушено вимоги цільового використання придбаного на спеціалізованому аукціоні скрапленого газу для потреб населення, а тому позивач не є платником акцизного податку в розумінні підпункту 212.1.8 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "… адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".
В ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів належним чином правомірність прийнятого ним рішення.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.07.2016р. по справі № 816/990/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г. Повний текст ухвали виготовлений 20.09.2016 р.