Постанова № 61366142, 05.09.2016, Заводський районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
05.09.2016
Номер справи
487/4085/16-а
Номер документу
61366142
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 487/4085/16-а

Провадження № 2-а/487/152/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.09.2016 року Суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Біцюк А.В., в порядку скороченого провадження, відповідно до ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі міста Миколаєва про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі міста Миколаєва та зобов'язати вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

15 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва (далі - Управління ПФУ), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва від 29 червня 2016 року № 49/3 року про відмову у призначенні мені пенсії за віком та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років на підставі ст.26 абзацу 6 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №105-ІV, як ветерану війни - учаснику бойових дій з дати його звернення до суду.

Позов ОСОБА_1 мотивований тим, що він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей в період з 25.03.2015р. по 14.05.2015р. та з 15.10.15 р. по 15.11.2015р., та отримав статус «Учасник бойових дій» відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується Посвідченням учасника бойових дій Серія МВ 044602, виданим Головним управлінням Національної гвардії України 09.10.2015 року.

Оскільки його вік, статус учасника бойових дій та трудовий стаж відповідають вимогам ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 15.06.2015 року позивач звернувся із заявою до відповідача про призначення пенсії, як учаснику бойових дій.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва від 29.06.2016 року № 49/3 мені відмовлено в достроковому призначенні пенсії у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не відноситься до категорії осіб, визначених абзацом шостим пункту 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від -09.07.2003 p. № 1058-IV.

Вважаючи відмову відповідача у призначені йому зазначеної пенсії протиправною звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 15.08.2016 відкрито скорочене провадження.

До суду надійшли письмові заперечення відповідача, з яких вбачається, що він не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 з наступних підстав.

Процедура подання та оформлення документів для призначення пенсії згідно Закону України № 1058 врегульована Постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок), що є спеціалізованим порядком в сфері пенсійного забезпечення.

Так, згідно п. п. 5 п. 2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення Закону України № 1058). Засвідчення особливого статусу особи, у ситуації Позивача, необхідне для встановлення права Позивача на вихід на пенсію зі зменшенням пенсійного віку.

Отже, зазначив відповідач, законодавець чітко визначив перелік документів, що підтверджує особливий статус пенсіонера для надання йому права передбаченого п. 3 Прикінцевих положень Закону У країни № 1058.

Посилаючись на ненадання позивачем документів передбачених п. п. 5 п. 2.1 Порядку, управління ПФУ зазначило, що із наданої позивачем довідок №200 від 13.06.2016 виданої Заводським районним військовим комісаріатом вбачається, що він брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітеті та територіальній цілісності України. Проте, на думку відповідача, поняття учасник бойових дій та учасник антитерористичних операцій є не тотожними поняттями і особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію згідно абз. 6 п.3 Прикінцевих положень Закону №1058.

Враховуючи наведене та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно військового квитка серії НО № 3875274, відповідно до якого ОСОБА_1 з 04.03.2015 року - призваний в ЗСУ на підставі Указу Президента України від 14.01.2015р. № 115/2015 «Про часткову мобілізацію», з 06.04.2016р. - звільнений з ЗСУ по Указу Президента України № 115/2016 від 25.03.2016р.

В період з 25.03.2015р. по 14.05.2015р. та з 15.10.15 р. по 15.11.2015 р. позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції Донецької та Луганської областей.

Згідно з посвідченням від 09.10.2015 серія НОМЕР_1 позивач є учасником бойових дій та має пільги встановлені законодавством України.

15.06.2015 року позивач звернувся із заявою до відповідача про призначення йому пенсії відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як учаснику бойових дій.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва від 29.06.2016 року № 49/3 мені відмовлено в достроковому призначенні пенсії у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не відноситься до категорії осіб, визначених абзацом шостим пункту 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від -09.07.2003 p. № 1058-IV.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.

Згідно ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Відповідно до змісту абз. 6 п. 3 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку,мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Згідно пункту 19 частини 1 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Учасниками бойових дій визнаються: 19) військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

Частиною другою вказаної статті встановлено, що Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою КМУ № 413 від 20. 08.2014 року затверджено «Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення».

В пункті 3 вищеназваної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно правові акти у відповідність із цією постановою.

Таким чином питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і постановою КМУ №. 413 від 20.08.2014 р. «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», а не Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії...", який на час звернення позивача про призначення пенсії не відповідає вимогам Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.

Видача відповідних документів про участь у бойових діях та районах проведення таких дій покладено на командування відповідних військових формувань, а не на військові комісаріати.

Позивачем крім посвідчення учасника бойових дій надана довідка військової частини про участь в антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Таким чином, позивачем були надані всі необхідні документи, зокрема, військовий квиток, посвідчення учасника бойових дій, довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, які підтверджують його участь у бойових діях.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивач надав документи в підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 п. 3 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як військовослужбовець учасник бойових дій.

Посилання відповідача на положення пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії ....", затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 року до уваги не приймається, виходячи з пріоритету положень наведених вище Законів над підзаконними актами.

З урахуванням викладеного, відмова відповідача у призначенні пенсії позивачу з тих підстав, що позивач не відноситься до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію згідно абз. 6 п.3 Прикінцевих положень закону №1058 є неправомірною.

Проте, як вбачається з зі змісту оскарженої відповіді, відповідач не вивчав питання сплати страхових внесків, розрахунку трудового стажу та інше, а суд не може собою підміняти цей орган і за нього встановлювати відповідні обставини, отже суд не може зобов`язати відповідача призначити пенсію позивачу за віком на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 п. 3 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня зверенння, але може зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення йому пенсії з дня звернення.

У зв'язку з цим суд приходить до висновку про те, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 17, 104, 105, 121, 158-162, 183-2, Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі міста Миколаєва про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі міста Миколаєва та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії достроково за віком на підставі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 3 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва повторно розглянути заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, від 15.06.2016 р. про призначення йому пенсії, як учаснику бойових дій.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя А. В. Біцюк