ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2016 року Справа № 876/4832/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
з участю секретаря Кіри Н.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, треті особи Великолюбінська селищна рада, Обслуговуючий кооператив «Садівниче товариство «Калина-Кудрява», про визнання протиправним рішення, зобовязання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_4 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, треті особи Великолюбінська селищна рада, Обслуговуючий кооператив «Садівниче товариство «Калина-Кудрява», про визнання протиправним рішення, зобовязання вчинити дії.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 05.02.2016 року № 1-765/0-650/6-16. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути звернення ОСОБА_4 щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог, оскільки згідно рішення Великолюбінської селищної ради № 43 від 24.12.2015 року позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтованої площею 0,12 га за рахунок землі, яка розташована на території Великолюбінської селищної ради Городоцького району Львівської області, а до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органам виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Представник позивача та представник третьої особи обслуговуючого кооперативу «Садівниче товариство «Калина-Кудрява» в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечили, просять постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року залишити без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просить постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 відмовити повністю.
Представник Великолюбінської селищної ради в судове засідання не зявився, належним чином повідомлявся про час і місце слухання справи, і оскільки їхня явка в суді не є обовязковою, апеляційний розгляд справи проведено у його відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не вирішено клопотання позивача від 26.01.2016 року по суті, зазначена відповідь ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 05.02.2016 року не містить обґрунтування не вчинення дій по вирішенню заяви позивача про надання дозволу щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі орієнтованою площею 0,12 га для ведення садівництва. Проте колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, вважає їх помилковими з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області з клопотанням щодо надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки площею 0,12 га для ведення садівництва на території Великолюбінської селищної ради Городоцького району (а.с.56).
05.02.2016 року Головне управління Держгеокадастру у Львівській області надало позивачу відповідь № І-765/0-650/6-16, згідно якої відмовило позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (а.с.12).
Так, з сукупного аналізу ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно ст. 122 цього кодексу, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Колегія суддів зазначає, що Держземагентством України прийнято наказ 15.10.2014 р. № 328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014 р.», зокрема - рішення колегії Держземагентства України № 2/1 «Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності», яким запроваджено з 15.10.2014 р. обов'язкове врахування позиції органів місцевого самоврядування щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.
Вищезазначеним рішення колегії Держземагентства України передбачено: начальникам Головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014 р. забезпечити обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. До запиту додавати копії клопотань та графічних матеріалів до них (п.2 та п.п.2.1 рішення).
З вищевказаного вбачається, що при прийнятті рішення щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності зобов'язане враховувати обов'язковість погодження надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з органами місцевого самоврядування.
Як встановлено вище та підтверджується матеріалами адміністративної справи, Великолюбінська селищна рада Городоцького району Львівської області не погодила надання позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 0,12 га для ведення садівництва в смт.Великий Любінь Городоцького району Львівської області (рішення №43 від 24.12.2015 року).
Стаття 13 Конституції України визначає, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. ст. 140, 142 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а земля є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування.
Земельний кодекс України визначає, що органи місцевого самоврядування розпоряджаються землями комунальної власності в межах населених пунктів та земельними ділянками, на яких розміщені будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від їх місця розташування. Обмеження повноважень сільських, селищних рад у галузі земельних відносин межами населених пунктів ускладнює процес управління земельними ресурсами, прогнозування та планування стратегічних завдань розвитку відповідних територій.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України та ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Як вбачається з матеріалів справи позивач клопотав про надання йому земельної ділянки, що знаходяться в адміністративних межах Великолюбінської селищної ради Городоцького району Львівської області, а відтак, цілком правомірно є те, що відповідач розпоряджаючись земельними ділянками на території сільської ради, зобов'язаний був виходити із того чи не зачіпає це інтереси місцевого самоврядування, що і було ним зроблено, шляхом направлення запиту про висловлення позиції селищною радою радою, стосовно можливості надання позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою, проте сільська рада в свою чергу не погодила надання позивачу зазначеного дозволу на виготовлення проекту землеустрою, а тому, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржене рішення ГУ Держземагентства у Львівській області прийняте в межах у спосіб та в порядку передбаченому законом.
Колегія суддів не бере до уваги рішення Великолюбінської селищної ради №68 від 17.07.1997 року «Про приватизацію земельних ділянок товариства «Калинка-Кудрява», оскільки суду не надано додатку до рішення, в який був би включений позивач. Крім того, колегії суддів не надано доказів, що обслуговуючий кооператив «Садівниче товариство «Калинка-Кудрява», який створений 07.10.2015 року є правонаступником садівничо-огороднього товариства «Калинка-Кудрява», якому в 1997 року передано безплатно у приватну власність земельні ділянки.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195,198,202,205,207,254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області задовольнити повністю.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02 червня 2016 року у справі № 813/963/16 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
ГоловуючийА.Р.Курилець
СуддіМ.П.Кушнерик
ОСОБА_5
Повний текст постанови виготовлений 15 вересня 2016 року.