Ухвала суду № 61353537, 15.09.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
809/307/16
Номер документу
61353537
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2016 р. Справа № 876/4891/16

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

судді-доповідача ОСОБА_1,

суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,

при секретарі судового засідання Бадівській О.О.

за участі представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України, третя особа - Державна податкова інспекція у м.Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И Л А:

28 березня 2016 року Публічне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" звернулось в суд з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000134100/28-06-41/3524 від 17.03.2016 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.04.2016 року до участі в справі залучено Державну податкову інспекцію у м.Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2016 року судом прийнято подану позивачем заяву про зміну ( збільшення) позовних вимог від 08.04.2016 року. Згідно даної заяви ПАТ «Прикарпаттяобленерго» заявлено ще одну позовну вимогу про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000124100/28-06-41/3525 від 17.03.2016 року.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення за №0000134100/3524 від 17.03.2016 року про збільшення Публічному акціонерному товариству Прикарпаттяобленерго (код ЄДРПОУ 00131564) суми грошового зобовязання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 1 538 308 (один мільйон пятсот тридцять вісім тисяч триста вісім) гривень 83 копійки. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення за №0000124100/28-06-41/3525 від 17.03.2016 року про збільшення Публічному акціонерному товариству Прикарпаттяобленерго (код ЄДРПОУ 00131564) суми грошового зобовязання з податку на додану вартість за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 404 200 (чотириста чотири тисячі двісті) гривень 40 копійок.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України подала апеляційну скаргу на неї, в якій просила постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт по справі зазначає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Також, апелянт по справі зазначив, що погашення податковим органом раніше існуючого податкового боргу підприємства за рахунок своєчасно сплачених позивачем грошових зобовязань з податку на додану вартість є дією податкового органу, яка полягає у несвоєчасній сплаті грошових зобовязань з податку на додану вартість.

Заслухавши суддю доповідача, проаналізувавши матеріали справи, апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції було встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України проведено камеральну перевірку дотримання ПАТ «Прикарпаттяобленерго» (код ЄДРПОУ 00131564) вимог п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання з податку на додану вартість за період з 30 серпня 2015 року по 28 грудня 2015 року.

25 лютого 2016 року за результатами перевірки було складено акт за № 3/28-06-41/00131564, згідно якого податковим органом встановлено затримку сплати узгоджених сум податкового зобовязання з податку на додану вартість за період з 30.08.2015 року по 28.12.2015 року, чим порушено п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, а саме по деклараціях по ПДВ від 19.08.2015 (термін сплати 30.08.2015, дата сплати 30.09.2015, період затримки - 31день), від 16.09.2015 (термін сплати 30.09.2015, дата сплати-30.10.2015, період затримки 30 днів), від 20.10.2015 ( термін сплати 30.10.2015, дата сплати 30.11.2015, період затримки 31 день), від 20.11.2015 (термін сплати 30.11.2015, дата сплати 28.12.2015, період затримки 28 днів), уточнюючий розрахунок від 08.12.2015 (термін сплати 08.12.2015, дата сплати 28.12.2015, період затримки 20 днів).

17 березня 2016 року, на підставі вищезазначеного акта перевірки Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України було складено податкові повідомлення-рішення форми «Ш» № 0000134100/3524, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення ПАТ «Прикарпаттяобленерго» граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, код платежу 14010100, всього на 31 календарний день, нараховано товариству штраф у сумі 1538308,83 грн., що складає 20% від суми несвоєчасно сплаченого грошового зобов'язання у розмірі 7691544,15 та № 0000124100/28-06-41/3525, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за порушення ПАТ «Прикарпаттяобленерго» граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, код платежу 14010100, всього на 20,27,28,30 календарних днів, нараховано товариству штраф у сумі 404200,40 грн., що складає 10% від суми несвоєчасно сплаченого грошового зобов'язання у розмірі 4042004 грн..

Відповідно до п.п. 16.1.4 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (п. 31.1 Податкового кодексу України).

Згідно зі ст. 35 Податкового кодексу України сплата податків та зборів здійснюється в грошовій формі у національній валюті України, крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Сплата податків та зборів здійснюється в готівковій або безготівковій формі, крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Порядок сплати податків та зборів встановлюється цим Кодексом або законами з питань митної справи для кожного податку окремо.

Статтею 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

У відповідності до ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають обєкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п.202.1 ст. 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом по податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей: а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця; б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Пунктом 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У відповідності до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як видно з матеріалів справи, між ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області та ПАТ «Прикарпаттяобленерго» укладено договори про розстрочення (відстрочення) грошових зобовязань (податкового боргу): № 25-150/32 від 30.04.2015 року, згідно якого відповідно до рішення ДФС України № 97 від 05.05.2015 року ДПІ надає платнику розстрочення (відстрочення) сплати грошових зобовязань (податкового боргу) на загальну суму 11 151452 грн.49 коп. під проценти терміном з 30.04.2015 року до 10.06.2015 року (а.с.98-99); № 47 від 15.12.2015 року, згідно якого відповідно до рішення ДФС України № 339 від 30.09.2015 року ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області надає ПАТ «Прикарпаттяобленерго» розстрочення (відстрочення) грошових зобовязань (податкового боргу) на загальну суму 3800880 грн.81 коп. під проценти терміном з 30.09.2015 року до 30.11.2015 року (а.с.100-101); № 25/150/16 від 17.03.2015 року, згідно якого відповідно до рішення ДФС України № 67 від 02.03.2015 року ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області надає ПАТ «Прикарпаттяобленерго» розстрочення (відстрочення) грошових зобовязань (податкового боргу) на загальну суму 4 121 688 грн.00 коп. під проценти терміном з 02.03.2015 року до 10.06.2015 року ( а.с.102-103); № 25-150/38 від 18.06.2015 року, згідно якого ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області, відповідно до рішення ДФС України №121 від 29.05.2015 року, надає ПАТ Прикарпаттяобленерго розстрочення (відстрочення) сплати грошових зобовязань на загальну суму 3 065 420 грн.00 коп. під проценти, терміном з 30.05.2015 року до 10.08.2015 року (а.с.106-107); № 25-150/41 від 06.07.2015 року, згідно якого ДПІ у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області відповідно до рішення ГУ ДФС в Івано-Франківській області №9 від 06.07.2015 року, надає ПАТ Прикарпаттяобленерго розстрочення (відстрочення) сплати грошових зобовязань на загальну суму 2 085 260 грн. 00 коп. під проценти, терміном з 30.06.2015 року до 30.12.2015 року (а.с.104-105).

Матеріалами справи підтверджується, що до вказаних договорів про розстрочення (відстрочення) грошових зобовязань вносились зміни та доповнення про перенесення терміну сплати частин розстрочених грошових зобовязань та про проведення дострокової сплати.

Згідно інтегрованої картки платника податків станом на 31.07.2015 року у ПАТ «Прикарпаттяобленерго» існувала недоїмка з ПДВ в сумі 2384486,04 грн., 10.08.2015 року - нарахування платежу згідно з рішенням про розстрочення (відстрочення) грошового зобовязання від 18.06.2015 року № 25-150/38 в сумі 1 021806 грн., відповідно недоїмка збільшилася на вказану суму розстрочки і становила 3406292,04 грн. 28.08.2015 року - надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в сумі 7319352 грн. (платіжне доручення № 2204837 від 28.08.2015 року). Дана сума в порядку черговості погашає наступні суми 340872,04 грн. -нараховану розстрочку згідно з рішенням № 25-150/41, 2043614 грн. та 1021806 грн.- нараховану розстрочку згідно з рішенням № 25-150/38, 59453,33 грн та 272108,52 грн. % за користування розстрочкою, 61700,84 грн. - пеня нарахована за несвоєчасно сплачені відсотки за користування розстрочкою за період з 01.07.2015 року по 30.07.2015 року. Станом на 30.08. 2015 року переплата з ПДВ- 35197979,27 грн.

19.08.2015 року платником подано декларацію з ПДВ за липень 2015 року, граничний термін сплати 30.08.2015 року. Після проведення нарахувань за декларацією за липень 2015 року в сумі 7319352грн. станом на 30.08.2015 року виникла недоїмка в сумі 3799554,73 грн.

30.09.2015 року - надходження до бюджету коштів в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в сумі 6773745 грн. (платіжне доручення № 2631635 від 30.09.2015 року). Нарахована штрафна санкція за несвоєчасну сплату податкового зобовязання ПДВ за декларацією за липень 2015 року в сумі 759910,95 грн. (3799554,73 грн.*20%=759910,95 грн.) за затримку сплати в період з 31.08.2015 року по 30.09.2015 року. Після погашення недоплати за декларацією за липень 2015 року в сумі 3799554,73 грн., пені з 31.08.2015 року по 29.09.2015 року за податковою декларацією з податку на додану вартість № НОМЕР_1 від 19.08.2015 року в сумі 101182,66 грн. в інтегрованій картці платника існувала переплата в сумі 2873007,61 грн.

16.09.2015 року позивачем подано декларацію з ПДВ за серпень 2015 року, граничний термін сплати за якою - 30.09.2015 року. Після проведення нарахувань по декларації за вересень 2015 року в сумі 6773745 грн. в інтегрованій картці платника податків станом на 30.09.2015 року недоїмка в сумі 3900737,39 грн. 30.10.2015 року - надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ в сумі 9542250 грн. (платіжне доручення № 4752 від 30.10.2015 року). Нараховано штрафну санкцію за несвоєчасну сплату податкового зобовязання з ПДВ за декларацією за серпень 2015 року в сумі 3900073,74 грн. (3900737,39 грн.*10=3900073,74 грн.) Після погашення недоплати по декларації за серпень 2015 року в сумі 3900737,39 грн. в інтегрованій картці платника переплата станом на 30.10.2015 року -5641512,61 грн.

20.10.2015 року платником подано декларацію з ПДВ за вересень 2015 року, граничний термін сплати за якою становить - 30.10.2015 року. Після проведення нарахувань за декларацією за вересень 2015 року в сумі 9542250 грн. в інтегрованій картці платника станом на 30.10.2015 року виникла недоїмка в сумі 3900737,39 грн.

Платником 27.11.2015 року подано уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з ПДВ у звязку із виправленням помилок на зменшення податкового зобовязання в сумі 8748 грн. Після проведення нарахувань в сумі 8748 грн. недоїмка в інтегрованій картці платника становила 3891989,39 грн. Нараховано штрафну санкцію за несвоєчасну сплату податкового зобовязання з ПДВ за декларацією за вересень 2015 року в сумі 874,80 грн. ( 8748 грн.* 10 %=874,80 грн.)

30.11.2015 року - надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в сумі 4550772 грн. (платіжне доручення №5837 від 30.11.2015 року). Нарахована штрафна санкція за несвоєчасну сплату податкового зобовязання з ПДВ по декларації за вересень 2015 року в сумі 778397,88 грн. (3891989,39 грн.* 20% =778397,88 грн.). Після погашення недоплати за декларацією за вересень 2015 року в сумі 3891989,39 грн. в інтегрованій картці платника станом на 30.10.2015 існувала переплата в сумі 658782,61 грн.

20.11.2015 року подано декларацію з ПДВ за жовтень 2015 року, граничний термін сплати -30.11.2015 року. Після проведення нарахувань по декларації за жовтень 2015 року в сумі 4550772 грн. в інтегрованій картці платника станом на 30.11.2015 недоїмка-3891989,39 грн. Після проведення 30.11.2015 року поданого платником уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з ПДВ недоїмка станом на 30.11.2015 року - 3850149,39 грн.

08.12.2015 подано уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з ПДВ в звязку із виправленням помилок на збільшення податкового зобов'язання в сумі 83250 грн. та самостійним нарахуванням штрафної санкції в сумі 2498 грн. Після проведення нарахувань згідно з уточненням та розстрочки в сумі 1737716,67 грн. ( рішення від 06.07.2015 року № 25-150/41) недоїмка в інтегрованій картці платника станом на 28.12.2015 року становила 5673614,06 грн. Зараховано кошти згідно платіжного доручення №25036/10/09-15-23-150/10664 від 28.12.2015 року в сумі 3934760,94 грн. Дана сума погашає недоплату по декларації за жовтень 2015 року в сумі 49268,58 грн., штрафна санкція 4926,86 грн.( 49268,58 грн.*10%=4926,86 грн.), уточнюючий розрахунок в сумі 83250 грн., штрафна санкція 8325, 00 грн. ( 83250 грн*10=8325 грн.).

Вищенаведене свідчить, що сплачені суми податкового зобовязання з податку на додану вартість згідно поданих декларацій за період з 30.08.2015 року по 28.12.2015 року податковим органом були зараховані в рахунок погашення податкового боргу за попередні періоди відповідно до нарахованих платежів за договорами про розстрочення грошових зобовязань.

Згідно з п.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно зі ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Вірним є висновок суду першої інстанції, що законодавець наділив правом податковий орган застосовувати штраф до платника податку згідно з цією нормою у випадку сплати суми грошового зобов'язання, зазначеної в платіжному дорученні з затримкою сплати, проте не наділив правом податковий орган застосовувати штраф при виконанні п. 9 ст. 87 ПК України в разі зарахування коштів, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Вказані норми визначають, які дії зі сплаченими коштами зобов'язані здійснювати органи державної податкової служби в погашення податкового боргу та не встановлюють відповідальності платника податків внаслідок вчинення вказаних дій податковою службою.

Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на те, що оскільки Публічне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" платіжними дорученнями не погашало податковий борг, а сплачувало узгоджену суму грошового зобов'язання, тому Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України, виконуючи вимоги п. 9 ст. 87 Податкового кодексу України, безпідставно застосовано положення ст.126 Податкового кодексу України щодо нарахування штрафу.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що оскаржувані податкові повідомлення рішення є протиправними, а відтак, підлягають скасуванню.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.160, ст.195, ст. 196, ст.198, ч.1 ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління ДФС України - залишити без задоволення.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року по справі № 809/307/16 - залишити без змін.

Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддяС.І. Богаченко

Суддя А.І. Рибачук

СуддяД.М. Старунський

Повний текст ухвали виготовлено 16 вересня 2016 року.