Постанова № 61347127, 15.09.2016, Таращанський районний суд Київської області

Дата ухвалення
15.09.2016
Номер справи
379/968/16-а
Номер документу
61347127
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 379/968/16-а

2-а/379/59/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.09.2016 року Таращанський районний суд Київської області в складі:

головуючого: судді Бойка М.Г.

при секретарі: Різник Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща

справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними рішення управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області щодо відмовиїї у перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язати відповідача провести їй з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця з врахуванням підвищення заробітної плати державних службовців відповідно допостанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»та довідки № 885/02-31 від 11.08.2016 року, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань УПФУ в Таращанському районі Київської області на її користь судовий збір в розмірі 551,20 грн. та витрати понесені нею на надання правової допомоги в сумі 500 грн., допустити рішення до негайного виконання.

Позивач в судове засідання не зявилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про причини неявки до суду не повідомила, проте в прохальній частині позову зазначила клопотання про розгляд справи на підставі наявних матеріалів у разі її відсутності або відсутності її представника.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, про причини неявки до суду не повідомив,

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши доводи позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач працювала на посаді секретаря Лісовицької сільської ради Таращанського району Київської області, є непрацюючим пенсіонером, перебуває на обліку в УПФУ в управлінні Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області і отримує з 04.12.2012 року пенсію державного службовця в розмірі 80% від заробітної плати.

12.08.2016 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області з заявою про проведення її перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно достатті 37 Закону України «Про державнуслужбу»(3723-12), в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно допостанови КМУ від 09.12.2015 № 1013«Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексаціїта внесення змін до деяких нормативно-правових актів»і надала довідку Лісовицької сільської ради Таращанського району Київської області від 11.08.2016 № 885/02-31 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючимдержавним службовцям.

Відповідно до зазначеної довідки заробітна плата позивача на посадісекретаря Лісовицької сільської ради Таращанського району Київської області з 01.12.2015 року становить2937,60 грн.

В свою чергу, відповідач рішенням комісії від 15.08.2016 року за № 18 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року скасовано норми статей37та 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року зі змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного закону, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначенихст. 37 Закону України «Про державну службу»не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються і підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до нормЗакону України «Про державну службу»в редакції від 16.12.1993 року не має.

Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу»(з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон №3723-XII).

Статтею 37 Закону № 3723-XIIурегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно достатті 37 Закону №3723-XII(у редакції, на час призначення пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першимчастини першої статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі80відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі80відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідностатті 37-1 Закону № 3723-XII(у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, тобто 12.08.2016 року), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяпостановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

У відповідності до п. 4 даної Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 вказаної Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до вказаної Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме: виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Зазначеною Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (12.08.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всуперечстатті 37-1 Закону № 3723-XIIтакож не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідностатті 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 р. якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною першоюстатті 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно дорішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується тойзаконабо інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 р., за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи повязана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Відповідно до положень ч. 1 ст.8та ч.1 ст.58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Отже, ст. 37-1Закону України «Про державну службу», ст.ст.42,45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленному Конституцією Українипорядку.

Посилання відповідача в своєму рішенні на пункт 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4. ст. 45Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Отже, перерахунок пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01.08.2016 року, оскільки позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії 12.08.2016 року.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.08.2016 року.

Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 551,21 грн. витрати на правову допомогу в розмірі 500 грн., що підтверджується відповідними квитанціями.

Відповідно до ч.1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.8, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1Закону України «Про державну службу», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою КМ України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій»,постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.ст.2, 6, 8,9, 10, 11,17-19,71,79, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 256 КАС Ураїни, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними рішення управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії державного службовця.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області провести ОСОБА_1 з 01 серпня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80 % від розміру місячної заробітної плати з врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року заробітних плат державним службовцям відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», виходячи із заробітної плати, зазначеної в довідці Лісовицької сільської ради Таращанського району Київської області від 11.08.2016 року за № 885/02-31.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн. та витрати по наданню правової допомоги в розмірі 500 грн..

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: _____